fbpx
Rekuperacja

Czym jest kratka autoaktywna?

• Zakładki: 47

Odpowiednia wentylacja budynków jest nie tylko wymagana prawem budowlanym. Również sami mieszkańcy odczuwają znaczny komfort życia dzięki wymianie zalegającego w pomieszczeniach powietrza na świeże. W nowoczesnym budownictwie powszechnie stosowana jest wentylacja mechaniczna. W starym budownictwie wciąż wymiana powietrza odbywa się naturalnie, poprzez wentylację grawitacyjną.

Funkcjonalność tradycyjnej kratki wentylacyjnej

Wentylacja grawitacyjna jest uważana za mało skuteczną oraz mało wydajną. I właśnie w tym miejscu przewidziane jest miejsce dla kratki autoaktywnej. Jak to działa, jak z tego korzystać i w jaki sposób?

W starym budownictwie tradycyjne kratki wentylacyjne, montowane w przypadku zastosowanej wentylacji grawitacyjnej, zdawały egzamin. Dzisiaj jednak, po wymianie okien na nowe, szczelne, po ociepleniu budynków, a czasem i ze względu na błędy konstrukcyjne nieruchomości dochodzi do rozchwiania wentylacji. W praktyce chodzi o to, że powietrze w zbyt dużej ilości jest wyciągane z pomieszczeń. Nie wychodzi ono również na zewnątrz, a często wraca tą samą drogą. Efekt tego jest jeden – ogromne straty dla domowego budżetu w postaci uciekającego ciepła. Kratka autoaktywna ma temu przeciwdziałać i zapewniać znacznie lepszy komfort mieszkania.

W jakim celu stosowana jest kratka autoaktywna?

Zasady i cel działania kratki autoaktywnej jest bardzo proste. W systemach wentylacji grawitacyjnej, wciąż będącej w miażdżącej przewadze nie tylko w polskim budownictwie, kratka autoaktywna ma za zadanie ustabilizowanie wypływającego z pomieszczeń powietrza. Jest to możliwe dzięki budowie kratki, opracowanej zgodnie z fizycznymi zasadami ustanowionymi przez Bernoullego. Za sprawą stożkowej budowy kratki, gdzie wejście ma około dziesięciokrotnie większą powierzchnię niż wyjście, strumień powietrza odprowadzany jest w sposób bardziej uporządkowany, kontrolowany i efektywniejszy.

Kratka autoaktywna a ciąg wsteczny

To rozwiązanie sprawdza się też w przypadku odczuwanego w wielu przypadkach ciągu wstecznego. Mamy z nim do czynienia w chwili, kiedy z kratki wentylacyjnej powietrze jest wtłaczane z powrotem do pomieszczenia. Mamy wtedy wrażenie, jakby z zamontowanej kratki wentylacyjnej „wiało”. Kratka autoaktywna w dużej mierze zapobiega również temu efektowi, a to za sprawą małej średnicy otworu wylotowego. Dodatkowo kratka produkowana jest z materiałów o właściwościach izolacyjnych, dzięki czemu niska temperatura nie przedostaje się do środka. Co więcej, eliminowany jest automatycznie problem ze skraplaniem się pary wodnej. Zastosowanie tak niepozornej kratki autoaktywnej pozytywnie wpływa na utrzymanie wilgotności powietrza w pomieszczeniach na stałym, optymalnym poziomie.

Powietrze w budynkach po zastosowaniu kratki autoaktywnej

Zasadność zastosowania kratek autoaktywnych w budownictwie z wentylacją grawitacyjną nie podlega dyskusji. Po zastosowaniu kratki odczuwalnie zmieniła się temperatura w pomieszczeniu – ciepło uciekało w znacznie ograniczonym stopniu. Zmalała również wilgotność, ostatecznie stabilizując się na poziomie między 40 a 60%, stanowiącym optimum dla człowieka. Najlepsze jednak zostawiamy na koniec – po zastosowaniu kratki oczyściło się powietrze w pomieszczeniach, a dwutlenek węgla osiągnąć poziom normy, czyli zakres między 800 a 1600 ppm.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
136 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *