Choć słysząc humus, zapewne mamy na myśli pastę z ziaren ciecierzycy i sezamu, popularną w krajach Bliskiego Wschodu, jest to również górna warstwa gleby, bogata w materię organiczną, która pozwala roślinom prawidłowo się rozwijać. Jak powstaje humus i jakie korzyści zapewnia w ogrodzie?
Jak powstaje humus?
Ogrodowy humus, nazywamy również próchnicą, tworzą resztki roślinne i zwierzęce, będące w różnym stopniu rozkładu. Określenie pochodzi z łaciny i oznacza ziemię. Ta wierzchnia warstwa gleby ma zwykle ok. 20-25 cm grubości. Pod wpływem działania tlenu zachodzą procesy chemiczne i z czasem powstają dwutlenek węgla, woda i azotany. Produkty pomagają wiązać w podłożu mikro i makroelementy, które są niezbędne do życia roślin.
Co wpływa na powstawanie humusu w glebie?
Dojrzały kompost, dobrze rozłożony obornik, a także specjalne preparaty tak zwane EMy, a ściślej rzecz ujmując pożyteczne mikroorganizmy, która są dostarczane do gleby wraz z wyżej wymienionymi produktami – mali pomocnicy do wielkich zadań! Do powstawania humusu przyczyniają się pozostawione na rabatach jesienne liście, które zimową porą zabezpieczają korzenie roślin, powoli się rozkładając. Pamiętaj o tym, by zimą zgrabić nierozłożone resztki. Mogą one utrudniać wzrost roślinom (odcinają dopływ tlenu). Znając zapotrzebowanie swoich roślin, musisz zwrócić uwagę na odczyn gleby. Jeśli humus został utworzony z resztek roślin zielonych i drzew liściastych, będzie miał zasadowy lub lekko kwaśny odczyn. Większy udział roślin iglastych przyczyni się do powstania odczynu kwaśny.
Wpływ humusu na rośliny
- Humus dostarcza roślinom niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki odżywcze naturalnego pochodzenia. Powoduje, że stają się silniejsze, bardziej odporne na choroby, działanie szkodników i niekorzystne warunki atmosferyczne.
- Pozwala zmniejszyć ilość stosowanych nawozów, a tym samym obniżyć koszty uprawy roślin.
- Poprawia plonowanie warzyw i owoców.
- Chroni glebę przed nadmierną, a korzenie przed dużymi wahaniami temperatur.
- Substancje zawarte w humusie pozwalają rozluźnić gleby ciężkie i poprawić pojemność wodną gleb lekkich. Próchnica powoduje, że gleba łatwiej się nagrzewa i lepiej chłonnie wodę, co sprzyja delikatnym gatunkom warzyw i w zasadzie wszystkim młodym roślinom, a także chroni rośliny przed suszą.
- Humus ułatwia rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które rozkładają materię organiczną, czyniąc ją bardziej dostępną dla korzeni roślin i sprawiając, że do podłoża dociera więcej tlenu.
M.Ś.