fbpx
Ogród

Czym jest humus ogrodowy?

• Zakładki: 10


Choć słysząc humus, zapewne mamy na myśli pastę z ziaren ciecierzycy i sezamu, popularną w krajach Bliskiego Wschodu, jest to również górna warstwa gleby, bogata w materię organiczną, która pozwala roślinom prawidłowo się rozwijać. Jak powstaje humus i jakie korzyści zapewnia w ogrodzie?

Jak powstaje humus?

Ogrodowy humus, nazywamy również próchnicą, tworzą resztki roślinne i zwierzęce, będące w różnym stopniu rozkładu. Określenie pochodzi z łaciny i oznacza ziemię.  Ta wierzchnia warstwa gleby ma zwykle ok. 20-25 cm grubości.  Pod wpływem działania tlenu zachodzą procesy chemiczne i z czasem powstają dwutlenek węgla, woda i azotany. Produkty pomagają wiązać w podłożu mikro i makroelementy, które są niezbędne do życia roślin.

Co wpływa na powstawanie humusu w glebie?

Dojrzały kompost, dobrze rozłożony obornik, a także specjalne preparaty tak zwane EMy, a ściślej rzecz ujmując pożyteczne mikroorganizmy, która są dostarczane do gleby wraz z wyżej wymienionymi produktami – mali pomocnicy do wielkich zadań! Do powstawania humusu przyczyniają się pozostawione na rabatach jesienne liście, które zimową porą zabezpieczają korzenie roślin, powoli się rozkładając. Pamiętaj o tym, by zimą zgrabić nierozłożone resztki. Mogą one utrudniać wzrost roślinom (odcinają dopływ tlenu). Znając zapotrzebowanie swoich roślin, musisz zwrócić uwagę na odczyn gleby. Jeśli humus został utworzony z resztek roślin zielonych i drzew liściastych, będzie miał zasadowy lub lekko kwaśny odczyn. Większy udział roślin iglastych przyczyni się do powstania odczynu kwaśny.

Wpływ humusu na rośliny

  • Humus dostarcza roślinom niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki odżywcze naturalnego pochodzenia. Powoduje, że stają się silniejsze, bardziej odporne na choroby, działanie szkodników i niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Pozwala zmniejszyć ilość stosowanych nawozów, a tym samym obniżyć koszty uprawy roślin.
  • Poprawia plonowanie warzyw i owoców.
  • Chroni glebę przed nadmierną, a korzenie przed dużymi wahaniami temperatur.
  • Substancje zawarte w humusie pozwalają rozluźnić gleby ciężkie i poprawić pojemność wodną gleb lekkich. Próchnica powoduje, że gleba łatwiej się nagrzewa i lepiej chłonnie wodę, co sprzyja delikatnym gatunkom warzyw i w zasadzie wszystkim młodym roślinom, a także chroni rośliny przed suszą.
  • Humus ułatwia rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które rozkładają materię organiczną, czyniąc ją bardziej dostępną dla korzeni roślin i sprawiając, że do podłoża dociera więcej tlenu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *