W nowoczesnym budownictwie wentylacja mechaniczna, inaczej nazywana rekuperacją, jest standardem już od wielu lat. Również właściciele starszych mieszkań decydują się na zastąpienie przestarzałej wentylacji grawitacyjnej tym innowacyjnym systemem. Specjaliści zwracają uwagę na ekologiczny charakter tego rozwiązania. Kolejnym pozytywnym aspektem wentylacji mechanicznej, jest jej dobry wpływ na samopoczucie oraz zdrowie domowników. Dowiedz się, dlaczego rekuperacja staje się standardem w każdym nowopowstałym bloku.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to inaczej system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Skrócona nazwa pochodzi od jednej z najważniejszych części tego systemu – rekuperatora, który określany jest jako serce tego rodzaju wentylacji. To dzięki temu elementowi możliwa jest efektywna wymiana powietrza na świeże. Dodatkowo w trakcie procesu jest odzyskiwane ciepło z wywiewanego powietrza. W ten sposób domownicy mogą zaoszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu w trakcie zimy. Podstawą całego systemu wentylacji mechanicznej jest ruch powietrza, który zostaje generowany przez maszynę. Rekuperator odpowiada za kontrolowanie nawiewanego oraz wywiewanego powietrza i dodatkowo odzyskuje ciepło w trakcie wentylacji. Brudne i zużyte powietrze jest wyciągane z pomieszczeń za pomocą anemostatów znajdujących się na ścianach lub na suficie. Następnie przez rekuperator przepływają obydwa strumienie powietrza. Powietrze zużyte i powietrze świeże nie mieszają się ze sobą, ponieważ w wymienniku ciepła znajdują się dwie osobne komory. Dzięki odzyskiwanemu ciepłu, zimne powietrze nawiewane z zewnątrz, jest ocieplane. Ostatnim etapem w procesie wentylacji mechanicznej jest rozprowadzenie świeżego powietrza po całym mieszkaniu poprzez kanały wentylacyjne.
Zalety wentylacji mechanicznej
W związku z tym, że w rekuperatorze dochodzi do odzyskania ciepła z wywiewanego powietrza, domownicy mogą oszczędzić spore kwoty na ogrzewaniu w trakcie zimy. Jest to jedna z najczęściej wymienianych zalet wentylacji mechanicznej, która powoduje, że koszty zainstalowania tego systemu zwracają się już po kilku latach od jego założenia. Ten aspekt wpływa również na fakt, że rekuperacja jest rozwiązaniem dużo bardziej ekologicznym niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna.
Warto wiedzieć, że w trakcie lata powietrze w rekuperatorze może być skierowane by-passem. W praktyce oznacza to, że nawiewane powietrze nie jest dodatkowo ocieplane, a w pewnych warunkach jego temperatura może zostać nawet obniżona. Dzieje się tak m.in. w budynkach, które posiadają klimatyzacje. Wtedy dostarczane z dworu, ciepłe powietrze jest schładzane, dzięki wywiewanemu, zimnemu strumieniowi powietrza.
Kolejny pozytywny aspekt rekuperacji to dodatkowe oczyszczanie nawiewanego powietrza z bakterii oraz smogu. Dzięki specjalnym rodzajom filtrów, powietrze, które dostaje się do środka pomieszczeń, jest wysokiej jakości i wolne od alergenów. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane przez alergików, którzy mogą cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, jednocześnie niewpływającym negatywnie na ich zdrowie.