fbpx
Projektowanie ogrodu

Jak uprawiać trawy ozdobne?

• Zakładki: 36

A gdyby tak mieć fantastyczny, pięknie wyglądający ogród, do którego nie trzeba mieć tak zwanej ręki i czasu na pielęgnację! Czy to w ogóle możliwe? Nie tylko możliwe, ale i bardzo proste. Wystarczy rozkochać się w wysokich trawach ozdobnych, które nie wymagają zbyt wiele uwagi, a których zjawiskowe kwiatostany sprawiają, że w ogrodzie, jak również na tarasie i balkonie, robi się bajkowo. Są one idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju przestrzeni – tej małej i tej wielkiej. Podpowiadamy, jakie gatunki wybrać i na co zwrócić uwagę.

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu widział wyjątkowej urody purpurowo-różowe pióropusze, kołyszące się na wietrze, które przywędrowały z południowej Ameryki. Mowa oczywiście o trawie pampasowej (Rosea). Wyjątkowa roślina osiąga nawet dwa metry wysokości, więc poza walorami estetycznymi może mieć praktyczne zastosowanie. Zasiana w odpowiednim miejscu, uchroni nas przed niechcianymi spojrzeniami, pozwalając na spędzanie miłych poranków przy kawie czy też odprężających wieczorów przy lampce wina. Możemy wybierać w dziesiątkach gatunków i odmian, które różnią się od siebie wysokością, rozmiarem kwiatostanów i kolorem liści. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i powierzchni, którą dysponujemy. Ozdobne trawy mogą stać się częścią oryginalnych, wielobarwnych kompozycji, uzupełniając kwiatowe rabaty lub być uprawianie samodzielnie w wyeksponowanym miejscu. Co najważniejsze dekorują przestrzeń przez cały rok! Rośliny dopiera się do własnych preferencji i typu ogrodu.

Jakie gatunki posadzić w ogrodzie?

Trawa pampasowa, najpopularniejszy reprezentant traw ozdobnych, najkorzystniej czuje się w pełnym słońcu, ponieważ jest wrażliwa na wilgoć, o czym należy pamiętać jesienią oraz zimą i odpowiednio zabezpieczyć roślinę. Na słońcu można wysadzić większość traw ozdobnych (np. miskant chiński, rozplenicę japońską), choć te o liściach żółtych i pstrych preferują światło rozproszone. W cieniu dobrze się czują takie gatunki jak: kłosownica leśna i pierzasta, śmiałek pogięty, mozga trzcinowa, kłosówka miękka i wełnista.  Suche miejsca są odpowiednie do upraw ostnicy cieniutkiej, pierzastej i włosowatej, trzęślicy modrej, owsa wiecznie zielonego i kostrzewy sinej.  W warunkach naturalnych porastają one piaszczyste wydmy i skalne rumowiska, więc w miejscach mało wilgotnych czują się jak w swoim domu. 

miskant chiński

Pielęgnacja traw ozdobnych

Trawy są mało wrażliwe na choroby i pasożyty. Ich pielęgnacja polega na przycięciu wczesną wiosną (gatunki zimozielone nie wymagają przycinania), jednorazowym nawiezieniu w ciągu sezonu wegetacyjnego (kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym) i zabezpieczeniu (wybranych gatunków) przed zimowymi chłodami. Przed sadzeniem traw należy dokładnie przekopać i odchwaścić podłoże, ponieważ usuwanie chwastów z kęp, które już urosły jest bardzo trudne. Warto też zastosować jedynie połowę dawki nawozu zalecanej przez producenta. Trawy rosnące na glebie, która przyjęła za dużo nawozu, są wybujałe, gorzej zimują i się pokładają. Najlepszy czas na sadzenie to wczesna wiosna, przełom marca i kwietnia. W tym samym czasie, o ile rozpocznie się już wegetacja, możemy rozmnażać trawy.  Dzielimy je wówczas na kępy, wykopujemy roślinę, przycinamy liście i wyodrębniamy niewielkie fragmenty. Sadzonki umieszczamy w żyznej glebie i obficie podlewamy.

Trawy ozdobne na tarasie lub balkonie

Choć trawy ozdobne są mało wymagające, w warunkach tarasowo-balkonowych potrzebują nieco więcej uwagi. Jeśli już na początku dobrze poznamy potrzeby nowych współlokatorów, pielęgnacja nie będzie kłopotliwa. Pozostanie nam jedynie podziwianie ich hipnotyzującego tańca na wietrze. Podstawą jest doniczka, która powinna być 2-3 większa niż kula korzeniowa w momencie zakupu. Gdy wybierzemy te z grubszymi ściankami i dodatkowo ocieplimy styropianem, zapewnimy trawom lepsze zimowanie i mniej kłopotów sobie. Dla lepszego wzrostu traw donica powinna mieć otwory wentylacyjne. Skuteczniejszy drenaż osiągniemy, umieszczając w donicy keramzyt. Rośliny uprawiane na balkonach i tarasach potrzebują więcej wody niż te rosnące w ogrodzie. Przed zimową porą wybrane gatunki należy związać, ponieważ zapobiega to dostawaniu się wody do środka kępy i gniciu rośliny.

ostnica pierzasta

Jak stworzyć oryginalne kompozycje ogrodowe?

Musimy mieć świadomość, że zastosowanie traw w aranżacji w ogrodzie będzie zależeć od siły wzrostu wybranych gatunków. Najniższe trawy ozdobne osiągają zaledwie 15 cm, najwyższe przekraczają 3 metry.  Gatunki należy dobierać pod kątem preferencji glebowo-oświetleniowych. Najniższy poziom rabaty powinny zająć odmiany, które rozrastają się najwolniej. Warto sadzić się w sposób uporządkowany, w myśl założeń ogrodu regularnego, zwanego geometryczny, czyli nadając rabatom określone formy – trójkąt, kwadrat, koło itp. W otoczeniu takich traw znakomicie zaprezentują się kwitnące byliny.  Nie będzie zaskoczeniem, że najwyższe trawy ozdobne powinny stanowić tło dla pozostałych odmian. Mogą stanowić alternatywę dla żywopłotu lub jego uzupełnienie. Warto posadzić je przy płocie, ścianie domu, pergoli lub altanie ogrodowej. Trawy średnie, osiągające do 1,5 metra wysokości, odnajdą się pomiędzy gatunkami wysokimi. Jeśli zdecydowaliśmy się na jednobarwne trawy wysokie, możemy dla kontrastu posadzić odmiany wybarwiające się w zależności od pory roku.

Podsumowanie

Większość gatunków traw ozdobnych ma małe wymagania uprawowe, a odwdzięcza się właścicielowi ogrodu niespotykanym pięknem, czarując olśniewającej urody kwiatostanami i przyciągającym oko ulistnieniem. W ciągu dwóch-trzech sezonów osiągają pełne rozmiary i górują, nie tylko wzrostem, nad innym roślinami rabatowymi, które przekwitają i tracą ozdobność. Dla przykładu pochodząca z Japonii imperata cylindryczna Red Baron utrzymuje intensywne ubarwienie przez cały sezon! Wiele gatunków nabiera pełnego ubarwienia, wyrazistych kolorów, dopiero podczas jesiennych chłodów, stając się jedynymi gwiazdami w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Nie tracą urodą nawet zimą, gdy niemal cały świat roślin ułożył się do trwającego kilka miesięcy snu. Oszronione wiechy wyglądają wręcz bajkowo.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
179 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *