fbpx
Aranżacja wnętrz

System Smart Home – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 13


Smart home, czyli inteligentny dom, to określenie nazywające nie tylko sam budynek. Smart home to cała infrastruktura, która znajduje się w nim oraz poza nim. To dzięki niej może być interaktywny.

Co to jest system Smart Home?

Jak działa i na czym polega smart home? Nie ma jednoznacznej definicji. Zarówno całe systemy smart home, jak i poszczególne jego elementy, mogą nosić to określenie. Nawet moduł elektroniczny, który został stworzony samodzielnie przez hobbystę, nie współgrający z żadnym z dostępnych w handlu standardów, też można tak określić.

Jedynym warunkiem jest wspomaganie zarządzania budynkiem, sprzętami w nim lub zużywanymi przez niego mediami w postaci wody lub energii elektrycznej. Komunikacja z poszczególnymi urządzeniami smart home zazwyczaj odbywa się bezprzewodowo, z reguły na drodze radiowej, przy użyciu dobrze znanego Wi-Fi lub Bluetooth. Ale nie tylko, są również inne standardy komunikacji, opracowane specjalnie na potrzeby inteligentnych budynków.

Wymierne korzyści

Po co ktokolwiek miałby wyposażyć kawał betonu, na przykład biurowiec, w inteligencję? Powodów jest wiele, a oto jeden z nich: oszczędzanie energii elektrycznej, która przecież staje się coraz droższa. Jeżeli w danym pomieszczeniu nikogo nie ma, można wyłączyć w nim światło. Kiedy nikt nie znajduje się na zadanym odcinku korytarza, można ściemnić znajdujące się na suficie lampy. Jeżeli w polu widzenia czujników znajdzie się człowiek, jasność automatycznie wzrośnie. Takie rozwiązanie można zastosować zwłaszcza po normalnych godzinach pracy biura, kiedy liczba pracowników jest już niewielka.

Jak jeszcze biurowiec może inteligentnie oszczędzać energię elektryczną? Następny przykład: latem w tego typu budynkach jest bardzo gorąco, ponieważ dużą część ścian stanowią okna, przez które wpadają promienie słoneczne. Dla utrzymania komfortu pracowników musi pracować klimatyzacja, która ma niemałe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Lecz gdyby żaluzje w oknach automatycznie przesłoniły część promieni słonecznych, nagrzewanie byłoby słabsze. Mniejszą moc również mogłyby osiągnąć również klimatyzatory.

Nie tylko oszczędności

Innym zadaniem, które z powodzeniem mogą realizować systemy inteligentnego budynku, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Najprostszym przykładem są kamery, z których podgląd możemy mieć w aplikacji na telefonie, będąc w dowolnym miejscu na świecie. Ale nie tylko – smart home może również pełnić rolę centrali alarmowej, informującej mieszkańców o wycieku wody, otwarciu okna czy wybiciu szyby.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *