Jeśli marzysz o zamianie łazienki w domowe spa, ale obawiasz się, że ze względu na brak okna nie będziesz mógł wprowadzić do niej roślin, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest wiele roślin, które poradzą sobie bez dostępu do światła słonecznego, zapewniając ci wielce pożądany kontakt z naturą. Jakie rośliny zaprosić do łazienki bez okna? Podpowiadamy.
Jakie rośliny wybrać do łazienki bez okna?
Zanim wybierzesz rośliny do swojej łazienki, warto poznać pewną ogrodniczą sztuczkę. Pozytywnie wpłynie na żywotność twoich zielonych uspokajaczy. Co dwa lub trzy tygodnie zmieniaj położenie roślin doniczkowych. Przenieś je z łazienki na balkon, patio lub po prostu parapet w pobliżu okna od strony południowej. W ten sposób otrzymają odpowiednią dawkę naturalnego światła i ewentualne osłabienie przebywaniem w „ciemnicy” minie. Na czas regeneracji wstaw do łazienki rośliny, które na co dzień miały dostęp do światła. Nie zapominaj również o podlewaniu. Gleba nie powinna być sucha.
Szczęśliwy bambus
Nazwa botaniczna: Dracaena sanderiana
Szczęśliwy bambus to roślina, która może rosnąć bez gleby, więc idealnie nadaje się do łazienkowych warunków. Uprawiaj go w naczyniu wypełnionym wodą. Aby dobrze się rozwijał, nie zapomnij o regularnej wymianie wody. Szczęśliwy bambus doskonale prezentuje się w długich i wąskich naczyniach ze szkła, wypełnionych drobnymi kamyczkami lub specjalnym hydrożelem.
Aloes
Nazwa botaniczna: Dracaena sanderiana
Aloes w łazience to prawdziwy skarb. Nie tylko jest łatwy w uprawie (w końcu sukulent), ale i może zrobić wiele dobrego dla naszej przesuszonej lub podrażnionej skóry. Pamiętaj o podlewaniu go tuż przy ziemi. Wodę należy dostarczać wyłącznie korzeniom. Jesienią i zimą raz na dwa tygodnie, wiosną i latem raz na tydzień. raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie wiosny i lata raz na tydzień. Raz na 7-10 dni trzymaj roślinę na słońcu.
Grot strzały
Nazwa botaniczna: Syngonium podophyllum
To wprost idealna roślina do słabo oświetlonej łazienki, oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz właściwą odmianę. Roślina o liściach w różnych odcieniach wymaga dostępu do jasnego, przefiltrowanego światła. Średniego światła potrzebują odmiany zielone. Pozostałe groty strzały toleruje niski poziom światła. Podobnie jak szczęśliwy bambus roślina uprawiania jest w wodzie. Łodygę z liśćmi umieść w wazonie z wodą. Wodę wymieniaj, co kilka dni. Tyle wystarczy, by roślina dobrze się rozwijała.
Zielistka Sternberga
Nazwa botaniczna: Chlorophytum comosum
Zielistka może przetrwać w wielu warunkach, w tym również w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności i braku światła słonecznego. Ma zdolność pochłaniania szkodliwego formaldehydu, czyli gazu wykorzystywanego do dezynfekcji niektórych opakowań, rur czy naczyń w przemyśle spożywczym, więc obecność w łazience jest nieoceniona.
Sansevieria
Nazwa botaniczna: Sansevieria trifasciata
Po badaniu przeprowadzonym przez NASA sansevieria znalazła się na liście roślin oczyszczających otaczające powietrze. Dobrze radzi sobie w słabym i fluorescencyjnym świetle. Preferuje wilgotne środowisko.
Bromelia
Nazwa botaniczna: Bromelia L.
Bromelia kocha wilgoć, a do wzrostu nie potrzebuje naturalnego światła.
Pamiętaj o tym, że wodę wlewamy do kielicha rośliny, a nie bezpośrednio do gleby. Co 3-4 tygodnie zapewnij roślinie dostęp do rozproszonego światła. Ustaw ją na parapecie okna skierowanego na północ lub wschód.
M.Ś.