fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Rośliny do łazienki bez okna

• Zakładki: 11


Jeśli marzysz o zamianie łazienki w domowe spa, ale obawiasz się, że ze względu na brak okna nie będziesz mógł wprowadzić do niej roślin, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest wiele roślin, które poradzą sobie bez dostępu do światła słonecznego, zapewniając ci wielce pożądany kontakt z naturą. Jakie rośliny zaprosić do łazienki bez okna? Podpowiadamy.

Bromelie

Jakie rośliny wybrać do łazienki bez okna?

Zanim wybierzesz rośliny do swojej łazienki, warto poznać pewną ogrodniczą sztuczkę. Pozytywnie wpłynie na żywotność twoich zielonych uspokajaczy. Co dwa lub trzy tygodnie zmieniaj położenie roślin doniczkowych. Przenieś je z łazienki na balkon, patio lub po prostu parapet w pobliżu okna od strony południowej. W ten sposób otrzymają odpowiednią dawkę naturalnego światła i ewentualne osłabienie przebywaniem w „ciemnicy” minie.  Na czas regeneracji wstaw do łazienki rośliny, które na co dzień miały dostęp do światła. Nie zapominaj również o podlewaniu. Gleba nie powinna być sucha.

Szczęśliwy bambus

Nazwa botaniczna: Dracaena sanderiana

Szczęśliwy bambus to  roślina,  która może rosnąć bez gleby, więc idealnie nadaje się do łazienkowych warunków. Uprawiaj go w naczyniu wypełnionym wodą. Aby dobrze się rozwijał, nie zapomnij o regularnej wymianie wody. Szczęśliwy bambus doskonale prezentuje się w długich i wąskich naczyniach ze szkła, wypełnionych drobnymi kamyczkami lub specjalnym hydrożelem.

Aloes

Nazwa botaniczna: Dracaena sanderiana

Aloes w łazience to prawdziwy skarb. Nie tylko jest łatwy w uprawie (w końcu sukulent), ale i może zrobić wiele dobrego dla naszej przesuszonej lub podrażnionej skóry. Pamiętaj o podlewaniu go tuż  przy ziemi. Wodę należy dostarczać wyłącznie korzeniom. Jesienią i zimą raz na dwa tygodnie, wiosną i latem raz na tydzień. raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie wiosny i lata raz na tydzień. Raz na 7-10 dni trzymaj roślinę na słońcu.

Grot strzały

Nazwa botaniczna: Syngonium podophyllum

To wprost idealna roślina do słabo oświetlonej łazienki, oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz właściwą odmianę. Roślina o liściach w różnych odcieniach wymaga dostępu do jasnego, przefiltrowanego światła. Średniego światła potrzebują odmiany zielone. Pozostałe groty strzały toleruje niski poziom światła. Podobnie jak szczęśliwy bambus roślina uprawiania jest w wodzie. Łodygę z liśćmi umieść w wazonie z wodą. Wodę wymieniaj, co kilka dni. Tyle wystarczy, by roślina dobrze się rozwijała.

Zielistka Sternberga

Nazwa botaniczna: Chlorophytum comosum

Zielistka może przetrwać w wielu warunkach, w tym również w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności i braku światła słonecznego. Ma zdolność pochłaniania szkodliwego formaldehydu, czyli gazu wykorzystywanego do dezynfekcji niektórych opakowań, rur czy naczyń w przemyśle spożywczym, więc obecność w łazience jest nieoceniona.

Sansevieria

Nazwa botaniczna: Sansevieria trifasciata

Po badaniu przeprowadzonym przez NASA sansevieria znalazła się na liście roślin oczyszczających otaczające powietrze. Dobrze radzi sobie w słabym i fluorescencyjnym świetle. Preferuje wilgotne środowisko.

Bromelia

Nazwa botaniczna: Bromelia L.

Bromelia kocha wilgoć, a do wzrostu nie potrzebuje naturalnego światła. 

Pamiętaj o tym, że wodę wlewamy do kielicha rośliny, a nie bezpośrednio do gleby. Co 3-4 tygodnie zapewnij roślinie dostęp do rozproszonego światła.  Ustaw ją na parapecie okna skierowanego na północ lub wschód.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *