fbpx
Aranżacja wnętrz

Okno uchylno-obrotowe

• Zakładki: 23

Wybór typu okna połaciowego uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju dachu, pomieszczenia, w jakim okno ma być zamontowane, a także naszych finansów. W nowoczesnym budownictwie na najwyższy stopień podium wskoczyło okno uchylno-obrotowe, wyposażone w dwa systemy otwierania. Choć jest najdroższym rozwiązaniem, oferuje niespotykane dotąd możliwości. Poznaj zalety okna, które zostawiło w tyle wersje uchylne i obrotowe.

Okna uchylno-obrotowe, czyli jakie?

Okna obrotowo-uchylne posiadają dwa odrębne systemy otwierania skrzydła – uchylenia okna (właściwie odchylenia na zewnątrz) oraz obrotu. System uchylny do 35°-45° zapewnia możliwość swobodnego i bezpiecznego podejścia do okna. Drugi system pozwala na obrót okna o 180°, co znacząco ułatwia mycie okna. Okno otwiera się za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części skrzydła. Wybór pomiędzy jednym sposobem otwierania a drugim umożliwia przełącznik umieszczony w połowie wysokości ościeżnicy. Blokada stosowana przez producentów wyklucza sytuację, w której oba systemy byłyby aktywne. Ten rodzaj okna połaciowego nie ogranicza przestrzeni użytkowej pomieszczenia, zapewniając nieograniczony widok na zewnątrz. Okna uchylno-obrotowe montuje się w dachach, których kąt nachylenia mieści się w przedziale od 15° do 55°.

Zalety okien uchylno-obrotowych  

  • Nie zabierają przestrzeni na poddaszu, oferując panoramiczny widok. Jeśli lubisz podziwiać swój ogród lub okolicę w pełnej krasie, ten typ okien jest dla ciebie.
  • Umożliwiają lepsze wietrzenie poddasza – zabezpieczone moskitierą okno może być otwarte przez cały czas, nie utrudniając korzystania z przestrzeni.
  • Energooszczędność – mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,5-0,6 W/(m2·K), co w połączeniu z dobrym ociepleniem poddasza gwarantuje naprawdę duże oszczędności.
  • Rozwiązują problem mycia okien – nie będziesz musiał korzystać z drabiny lub kija teleskopowego, by umyć zewnętrzną część okna. Wystarczy wybrać tryb obrotowy, by mieć pełen dostęp do okna z poziomu wnętrza.  
  • Są dostosowane do miejsc trudno dostępnych.
  • Łatwa obsługa – przełączanie trybów jest dziecinnie proste.
  • W obiektach użyteczności publicznej duże okno uchylno-obrotowe może spełniać funkcję wyjścia ewakuacyjnego.
  • Podobnie jak inne okna dachowe występują w wersji drewnianej, aluminiowej i plastikowej. Wybór odpowiednich oklein sprawia, że możemy dopasować okno do każdego stylu aranżacji wnętrza lub budynku.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *