fbpx
Budowa domu

Zalety trzyszybowych okien dachowych

• Zakładki: 19


Jeśli chcesz znacząco poprawić energooszczędność poddasza, zainwestuj w trzyszybowe okna dachowe o niższej przenikalności cieplnej niż okna standardowe. Jest to inwestycja na wiele sezonów, która zwróci się w kosztach ogrzewania.

Okna trzyszybowe

Wybór idealnych okien nigdy nie należał do najłatwiejszych. Jako że jest to inwestycja na wiele lat, trzeba wybrać mądrze. Okna trzyszybowe wpisują się w ów mądry wybór ze względu na swoją energooszczędność. Pozwalają na spore oszczędności w zimie i ograniczenia ciepła w lecie. Podczas gdy normy zakładają, że współczynnik przenikania ciepła dla okien połaciowych powinien wynosić 1,1 W/(m²·K), okna trzyszybowe są w stanie zejść do poziomu poniżej 0,6 W/(m²·K). Oczywiście trzeba mieć świadomość, że potencjał okien nie zostanie wykorzystany, jeśli budynek będzie źle ocieplony. 

Okna dachowe trzyszybowe zbudowane są z trzech tafli szkła o grubości 4 lub 6 mm. Oddziela je ramka dystansowa, która utrzymuje tafle szkła w pozycji pionowej w odpowiedniej odległości. Szerokość komory w oknie dachowym trzyszybowym wynosi zazwyczaj między 10 mm a 18 mm, choć najczęściej 16 mm. Wypełnia ją gaz szlachetny (argon lub krypton), który zmniejsza przenikalność termiczną.  Zastosowane na szybach powłoki niskoemisyjne dodatkowo poprawiają izolacyjność okna.  Jest to znakomite rozwiązanie, szczególnie do domów pasywnych.

materiały prasowe Velux

Zalety okien trzyszybowych

  • Energooszczędność – współczynnik przenikania ciepła jest ok. 20% niższy niż w przypadku stolarki okiennej z mniejszą ilością szyb, więc okna trzyszybowe lepiej chronią dom przed wychłodzeniem. Na dodatek lepiej niż okna standardowe radzą sobie z izolowaniem promieniowania słonecznego latem. 
  • Pomagają dogrzać wnętrze w okresie zimowym – dzięki wysokiemu współczynnikowi promieniowania słonecznego (g) okna wykorzystują energię zawartą w promieniowaniu ultrafioletowym.
  • Lepiej izolują dom od hałasu – w zależności od producenta i typu okna wskaźnik izolacyjności akustycznej może wynieść 40-49 dB.  W przypadku okien dwuszybowych jest to 30-40 dB.
  • Skutecznie doświetlają naturalnym światłem pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu, umożliwiając przewietrzenie ich i utrzymanie korzystnego mikroklimatu.
  • Atrakcyjna cena w stosunku do oferowanej jakości.
  • Obniżają koszty eksploatacyjne domu. 

Okna trzyszybowe – materiały

Okna trzyszybowe mogą być wykonane z drewna, PCV lub aluminium. Szczególnie popularne są pierwsze dwa typy. Przy czym okna PCV charakteryzują się większą odpornością na wilgoć i są lżejsze.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

Poza taki parametrami jak współczynniki przenikania ciepła i promieniowania słonecznego (g) izolacja akustyczna, materiał stolarki, należy zwrócić uwagę również na sposób otwierania okna.  Okna dachowe występują w wersji obrotowej i uchylno-obrotowej.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *