Przydomowy ogród leśny wpisuje się w zrównoważone ogrodnictwo i ideę życia w zgodzie z naturą. Wiąże się z eliminacją starych nawyków i rezygnacją z prób dyktowania naturze warunków. Poznaj zalety i wady ogrodu leśnego.
Ogród leśny, czyli co?
Ogród leśny to przestrzeń zaprojektowana tak, by przypominała tereny znane ze spacerów po lesie. To rodzaj formacji roślinnej inspirowanej naturalnie rosnącymi drzewami, krzewami i pnączami. Ten typ ogrodu wpisuje się w tak zwaną permakulturę, która jest filozofią życia w zgodzie z naturą. Chcąc uprawiać ogród permakulturowy – w tym przypadku leśny – trzeba zadbać o to, by poszczególne gatunki roślin i zwierząt wzajemnie na siebie oddziaływały.
Dwa typy ogrodu leśnego
- Ogród naśladujący naturalny las – nasadzenia imitują występujące w naturze formacje roślinne. Odtworzenie naturalnych warstw roślin leśnych wymaga starannego przygotowania i jest czasochłonne.
- Ogród leśny z wykorzystaniem roślinności, która znalazła się na twojej działce dzięki działaniu samej natury, np. samoistnie rozsiane drzewa i krzewy.
Zalety ogrodu leśnego
Współpracuje z naturą
System leśny jest samowystarczalny i nie wymaga ludzkiego wysiłku, aby się rozwijać. Ogród leśny współpracuje z naturą, będąc czymś pomiędzy sadem a lasem. Człowiek pełni w nim rolę strażnika.
Korzystny dla środowiska
Ogród leśny zatrzymuje wodę po ulewnych deszczach. Zapobiega powodziom i erozji. Wychwytuje dwutlenek węgla z powietrza, przechowując go w glebie i biomasie drzewnej drzew oraz krzewów.
Odporny na warunki atmosferyczne
Las ma warstwową budowę, więc jest odporny na ekstremalne warunki pogodowe. Niekorzystne warunki dla jednej rośliny, pomagają rozwijać się innym gatunkom. Trwałość tego ekosystemu wynika nie tylko z różnorodności gatunków, ale i z interakcji pomiędzy roślinami i żywymi organizmami.
Nie jest wymagający
W ogrodzie leśnym znajdują się zarówno drzewa, krzewy, byliny okrywowe, jak i rośliny jadalne. Nie wymagają one pielenia, nawożenia, podlewania itp. Naszym jedynym zadaniem będzie okazjonalne przycinanie drzew oraz krzewów owocowych i zbieranie plonów.
Ma zróżnicowane plony
W przydomowym grodzie leśnym mogą występować zarówno rośliny funkcjonalne, jadalne, jak i ozdobne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Może wesprzeć domowy budżet
Ogród leśny może generować dochód ze sprzedaży nadwyżki plonów. Przy odpowiednim projekcie owoce i warzywa mogą być uprawiane na skalę komercyjną.
Wady ogrodu leśnego
Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w ogrodnictwie, mogą uznać za wadę fakt, że pierwsze podejście, czyli zakładanie ogrodu leśnego, wymaga dużej liczby różnych roślin i znacznej pracy. Ogród leśny potrzebuje kilka lat, by stać się samowystarczalnym ekosystemem. Osoby niecierpliwe z pewnością uznają to za wadę.
M.Ś.