W Polsce wyznaczonych zostało aż 5 stref wiatrowych, które sugerują o panujących warunkach korzystnych albo niekorzystnych do wykorzystania w elektrowniach wiatrowych. Najkorzystniejszymi z regionów są m.in. Suwalszczyzna, wyspa Wolin, a także Mazowsze, środkowa część Wielkopolski i północny obszar naszego wybrzeża wraz z Mierzeją Helską.
Z kolei za mało korzystne czy też niekorzystne dla warunków do zakładania tam farm wiatrowych, uznaje w szczególności na południe Polski, a także okolice województwa podlaskiego.
Turbiny wiatrowe – istotne kwestie
Turbiny wiatrowe to urządzenie, które przekształcają energię kinetyczną, zazwyczaj w energię elektryczną. Lecz możliwe jest też dzięki farmom wiatrowym pozyskiwanie energii cieplnej, a poza tym magazynowanie prądu w wodorze. Najważniejszymi parametrami, które mają wpływ na efektywność przetwarzania energii wiatru w energię elektryczną, są prędkość oraz kierunek wiatru, ale też gęstość powietrza.
Przydomowa elektrownia wiatrowa to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Potencjał, jaki mają odnawialne źródła energii, pozwala na zapewnienie wielu gospodarstwom domowym dostępu do energii elektrycznej. Lecz małe wiatraki mogą też być inwestycją, która wiąże się zarobkowaniem na wytwarzaniu prądu. W związku z tym warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje wiatraków, czy też czym wyróżniają się tak zwane prądotwórcze turbiny wiatrowe.
Wiatraki prądotwórcze – jakie są rodzaje?
Najpopularniejsza klasyfikacja wiatraków obejmuje ich podział pod względem mocy:
- mikroelektrownie wiatrowe – charakteryzują się mocą nie większą niż 100 W, najczęściej wykorzystuje się je do zasilania różnych elementów infrastruktury, które to nie mają np. dostępu do innych źródeł energii, zwykle służą, aby zasilać nimi nieduże oświetlenie znaków drogowych, bram wjazdowych lub do ładowania baterii akumulatorów;
- małe wiatraki – to zazwyczaj wiatraki energetyczne do domów, mogą mieć moc w przedziale od 100 W do 50 kW, takie małe wiatraki mogą zaspokoić potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego na prąd, z kolei generator prądu o większej mocy pozwala też na nadprodukcję prądu, a ten następnie może być sprzedawany do zewnętrznej sieci energetycznej;
- duże wiatraki energetyczne – to prądotwórcze wiatraki o mocy wynoszącej powyżej 100 kW, stosuje się je głównie do celów komercyjnych, np. do sprzedaży prądu do zewnętrznej sieci energetycznej.
Przydomowe elektrownie wiatrowe – ważne koncepcje i zastosowania
Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą mieć dużo więcej zastosowań niż tylko produkcja prądu. Wiatraki można zastosować do takich funkcji jak np.:
- wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej albo sprzężonego powietrza;
- przetwarzanie energii kinetycznej w energię mechaniczną;
- magazynowanie energii elektrycznej, cieplnej albo w wodorze.
Najczęściej stosowana koncepcja w wiatrakach to zamiana energii kinetycznej na energię elektryczną. Takie przydomowe elektrownie wiatrowe zwykle pozyskują energię elektryczną do zaspokojenia potrzeb domowników albo do ewentualnej odsprzedaży prądu do sieci energetycznej zewnętrznej. lecz należy też mieć na uwadze to, iż jeżeli prądotwórcze małe wiatraki chce się zastosować z myślą sprzedaży prądu do sieci, to trzeba spełnić szereg wymagań, które to narzucone są przez przepisy prawne. Trzeba np. posiadać różne zezwolenia umożliwiające produkcję energii, dokonać różnych starań, żeby dbać o właściwą jakość takiej energii. Chodzi tu przede wszystkim o taką samą częstotliwość i napięcie, które są zgodne z parametrami zewnętrznej sieci energetycznej, z jaką zamierzamy podpisać ową umowę.
Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest zmiana energii kinetycznej na energię cieplną, czy też magazynowanie energii w wodorze. Pierwszy przypadek to prądowe turbiny wiatrowe, które generują na samym początku energię elektryczną, by później za pomocą grzałek przeobrazić ją w energię cieplną. Z zwykle wiatraki energetyczne w domach służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Kolejne z tych rozwiązań umożliwia magazynowanie energii elektrycznej. W tym przypadku nadmiar wytworzonego prądu poprzez elektrolizer wodoru, magazynowany jest w specjalnych zbiornikach. Potem, kiedy zachodzi taka konieczność energia elektryczna jest pobierana ze zbiorników albo dodatkowo przetwarzana w energię cieplną.
Małe turbiny wiatrowe – podsumowanie
Wiatraki prądowe różnią się pomiędzy sobą głównie mocą, a także sposobem funkcjonowania oraz dodatkowym wyposażeniem w postaci np. przetwornic albo systemów sterowania. Te poszczególne elementy mają główny wpływ na końcowy koszt zakupu i montażu wiatraków prądotwórczych.