Życie w nieustannym biegu sprawia, że w naszej kuchni pojawiają się sprzęty, które mają skrócić czas przygotowywania posiłków. Mimo popularności urządzeń, których producenci obiecują, że obiad zrobi się sam, pozycja kuchenki mikrofalowej wydaje się być niezachwiana. Jest wiele miejsc, w których możesz postawić ten przydatny sprzęt. Jeśli rozważasz umieszczenie kuchenki mikrofalowej na wyspie kuchennej, poznaj zalety i wady takiego rozwiązania.
Dlaczego warto umieścić kuchenkę mikrofalową na wyspie kuchennej?
Powodów umieszczenia mikrofalówki na wyspie kuchennej jest naprawdę sporo. Jednym z nich jest kwestia estetyki. Niektóre modele kuchenki mikrofalowej po prostu lepiej trzymać poza zasięgiem wzroku, gdyż nie do końca pasują do stylu aranżacji kuchni. Na szczęście bez problemu znajdziesz sprzęty kompatybilne z wyspą kuchenną, które sprawią, że twoja kuchnia nabierze nowego blasku. Są nowoczesne i eleganckie. Wystarczy wspomnieć o mikrofalówce szufladowej lub wbudowanej w wyspę, ale o tym nieco później. Oczywiście możesz przechowywać mikrofalówkę w górnych lub dolnych szafkach kuchennych, ale kręgosłup bardziej podziękuje ci za brak konieczności schylania się lub wyciągania. Dodatkowo nie będziesz musiał martwić się kwestią wentylacji. Jest niezwykle ważna. W końcu sprzęt się nagrzewa. Wystarczy, że nad wyspą kuchenną zainstalujesz okap wentylacyjny. Rozwiąże sprawę zapachów w całym pomieszczeniu. Już nie tylko zapach przypalonego popcornu nie będzie problemem.
Zapewne słyszałeś o koncepcji „złotego trójkąta”, czyli odpowiednim rozmieszczeniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, tak by strefy funkcjonalne dopełniały się, a każde z urządzeń miało część przestrzeni tylko dla siebie. Jeśli umieścisz mikrofalówkę na wyspie, ograniczysz ilość niepotrzebnych kroków, mając wszystko pod ręką. Dzięki wyspowej kuchence mikrofalowej będziesz mógł przygotowywać posiłki bez wchodzenia w drogę innemu domownikowi, który akurat chce coś podgrzać w mikrofali. Umieszczając mikrofalę na wyspie, uwolnisz blat, zyskując przestrzeń roboczą. Kuchenka mikrofalowa na wyspie jest znakomitym rozwiązaniem dla osób niższych lub też poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sprawdzi się również przy problemach z plecami, gdyż urządzenia nie trzeba będzie przenosić z miejsca na miejsce, by z niego skorzystać. Nowoczesne modele przystosowane do montażu na wyspie nie posiadają gramofonu (obracająca się część), więc jedna rzecz do czyszczenia mniej.
Wady kuchenek mikrofalowych wyspowych
Istnieje kilka rodzajów kuchenek wyspowych (nablatowa, szufladowa, do zabudowy). Zostaną one opisane poniżej. Nie każdą wadę możemy przypisać do danego typu, co nie zmienia faktu, że nie mamy do czynienia z rozwiązaniem idealnym. Wybór odpowiedniej kuchenki mikrofalowej będzie zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. Jedną ze znaczących wad jest koszt urządzenia. Kuchenka mikrofalowa wyspowa jest sprzętem dostosowanym do indywidualnych potrzeb, co znacząco wpływa na cenę. Mikrofala, szczególnie do zabudowy, może stwarzać zagrożenie dla małych dzieci, które lubią bawić się przyciskami i mogą traktować ją jako zabawkę, próbując wkładać do niej różne przedmioty niemające charakteru spożywczego. O pożar nietrudno. Co prawda tego typu kuchenki mikrofalowe mają na ogół blokadę drzwi, ale dzisiejsze maluchy są bardziej obeznane z technologią niż kiedyś, więcej często metodą prób i błędów udaje się im ominąć tę blokadę.
Gdy kuchenka znajduje się niżej, czyli na przykład w szufladzie wmontowanej pod blatem wyspy, trudniej nam kontrolować stan podgrzania posiłku. By mieć oko na jedzenie i nie doprowadzić do przegrzania posiłku i tym samym bulgotania cieszy, rozlewania się, musimy przykucnąć lub się pochylić. Aby wyczyścić wbudowaną kuchenkę, trzeba się nieco bardziej natrudzić niż w przypadku kuchenki stojącej na blacie. Czyszczenie odbywa się w pozycji kucającej. Czasami nawet trzeba usiąść na podłodze, by odpowiednio zająć się sufitem kuchenki. Trwanie w takiej pozycji przez dłuższy czas może być niekorzystne dla pleców. Poza kuchenką mikrofalową stawianą na blacie pozostałe typy mają bardziej złożoną instalację. W końcu trzeba stworzyć odpowiednie zagłębienie (wnękę), które pomieści urządzenie i upewnić się, że gniazdka elektryczne o odpowiednim napięciu są w zasięgu. Problem jest również okablowanie. W praktyce wiąże się do z zatrudnieniem specjalisty.
Jaki rodzaj kuchenki mikrofalowej wybrać na wyspę kuchenną?
Istnieją określone typy kuchenek mikrofalowych, które są kompatybilne z kuchenną wyspą. Pozwalają nie tylko na zmaksymalizowanie przestrzeni kuchennej, ale również poprawienie funkcjonalności urządzenia. Decydując się na kuchenkę mikrofalową wyspową, zyskasz miejsce na dodatkowe sprzęty lub też rozwiązania, które unowocześnią twoją kuchnię.
Kuchenka mikrofalowa nablatowa stojąca
Sprzęt został tak zaprojektowany, by można było ustawić go na dowolnej powierzchni płaskiej. Jest to rozwiązane niezwykle proste w instalacji. Wystarczy podłączyć sprzęt do gniazdka elektrycznego. Gotowe! Na dodatek jest to rozwiązanie korzystne cenowo. Jest to jeden z najtańszych typów kuchenek oferowanych na rynku. Jeśli zainstalujesz mikrofalówkę na wyspie kuchennej, zyskasz dodatkowe miejsce na blacie. Będziesz mógł tam postawić, choćby ekspres do kawy.
Kuchenka mikrofalowa szufladowa
Ten typ kuchenki mikrofalowej przeznaczony jest do montażu pod blatem w szufladzie oraz na wyspie kuchennej. Uważany jest za produkt niszowy, więc trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Rozwiązanie jest cenione za przyciągającą wzrok estetykę i lepszą funkcjonalność w porównaniu z innymi modelami kuchenek. Pomaga utrzymać porządek w kuchni, zwalniając miejsce na blacie lub wyspie, co automatycznie powiększa przestrzeń roboczą, czyniąc przygotowywanie posiłków wygodniejszym. Urządzenie jest niewidoczne, gdy nie jest potrzebne i łatwo dostępne, gdy chcesz z niego skorzystać. Mniej bałaganu w kuchni to większa wydajność tej strefy.
Wyspa kuchenna z wbudowaną kuchenką mikrofalową
Nie każda wyspa kuchenna ma szafki i szuflady odpowiednie do zainstalowania kuchenki mikrofalowej. Na szczęście można ją dostosować tak, by kuchenka mikrofalowa znalazła się poza zasięgiem wzroku bez zakrywania jej. Trzeba jednak liczyć z niemałymi kosztami dostosowania przestrzeni. Najlepiej podejmować decyzję o posiadaniu kuchenki mikrofalowej do zabudowy na etapie projektowania wyspy kuchennej. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. W końcu łatwiej zaczynać od zera niż przerabiać.
Dużą zaletą wyspy kuchennej z wbudowaną kuchenką mikrofalową są wolne szafki. Możesz przechowywać w nich inne przydatne w kuchni przedmioty. Kolejną zaletą takiej mikrofali jest możliwość umieszczenia jej z drugiej strony wyspy, z dala od strefy gotowania. Pozwoli to na większą swobodę poruszania się w przestrzeni roboczej. W wybranych modelach kuchenek do zabudowy możesz zdecydować się na drzwiczki otwierane na prawą lub lewą stronę – w zależności od twoich potrzeb i ergonomii zabudowy kuchennej. Nie bez znaczenia jest fakt, że kuchenki do zabudowy są na ogół lepiej wyposażone niż pozostałe modele (oferują m.in. miękkie zamykanie drzwi, zabezpieczone zamki, ergonomiczne przyciski itp.) i ciszej pracują niż mikrofalówki nablatowe. Wygoda tego rozwiązania będzie zależeć od tego, w której części wyspy zostanie zainstalowana mikrofala i jak zostanie zintegrowana z dolnymi szafkami. Jeśli zostanie umieszczona zbyt głęboko trudno będzie do niej dotrzeć.
Kuchenka mikrofalowa w szafce wyspowej
Jeśli nie zaplanowałeś wbudowanej kuchenki mikrofalowej na etapie zakupu wyspy kuchennej, możesz umieścić kuchenkę w istniejącej szafce wyspowej. Oczywiście będziesz musiał dostosować wysokość urządzenia, by mieć do niego swobodny dostęp. Możesz również nieco przerobić samą wyspę. Co prawda trzeba będzie liczyć się ze sporymi wydatkami, ale bardzo często wygoda jest tego warta. Urządzenie poza zasięgiem wzroku to mniej zagracona i przez to czystsza kuchnia. W praktyce oznacza to więcej czasu dla ciebie.
Panel sterowania w kuchence mikrofalowej
Decydując się na zakup kuchenki mikrofalowej, pamiętaj, że poza różnicami w wyglądzie i sposobie montażu, urządzenia różnią się również mechanizmem sterowania. Wyróżniamy trzy wiodące systemy.
Sterowanie mechaniczne w kuchence mikrofalowej
Moc i czas urządzenia regulowane są za pomocą pokręteł. To jeden z najbardziej intuicyjnych paneli sterowania
Sterowanie elektryczne w kuchence mikrofalowej
Pozwala na wybranie odpowiedniego programu za pomocą elektronicznego panelu. Wystarczy wcisnąć odpowiednie funkcje na dotykowym panelu i włączyć urządzenie. Do każdej mocy lub wagi produktu przypisany jest określony czas pracy.
Sterowanie z wbudowaną automatyczną wagą
Mikrofalówka z takim sterowaniem automatycznie dostosuje czas, moc i tryb pracy do wybranej potrawy. Musisz jedynie umieścić posiłek na obrotowym talerzu i włączyć start.
M.Ś.