fbpx
Różne

Kody transakcyjne na zakup oleju opałowego

• Zakładki: 518

Zgodne z obowiązującymi przepisami, każda osoba biorąca udział w transakcjach sprzedaży bądź kupna oleju opałowego, zobowiązana jest do elektronicznego potwierdzenia jego zużycia w systemie SENT. Ma to na celu otrzymanie statusu pośredniczącego podmiotu olejowego (w przypadku sprzedających) bądź zużywającego podmiotu olejowego (gdy jest się kupującym). Ponadto przy dostawie oleju opałowego, kupujący musi przekazać kody transakcyjne. Jak wygenerować kody transakcyjne? Do czego konkretnie one służą? Wyjaśniamy.

System SENT i PUESC – do czego służą?

Skrót SENT oznacza System Elektronicznego Nadzoru Transportu. Powstał, aby nadzorować przewóz i obrót towarów wrażliwych takich jak np.alkohol, papierosy, leki czy różne rodzaje paliw (w tym olej opałowy). SENT to integralna część dużej internetowej  platformy o nazwie PUESC (czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Każdy przewoźnik towarów wrażliwych ma obowiązek zgłoszenia i zarejestrowania się na niej. Jeśli planujesz sprzedawać lub kupować olej opałowy, wymagane jest dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKC-RU poprzez stronę PUESC.

Jak to zrobić? Wystarczy utworzyć konto i zalogować się na wspomnianej platformie, następnie wybrać opcję „PALIWA OPAŁOWE — ZGŁOSZENIE AKC-RU” wypełnić dostępny formularz, podpisać go (przy pomocy podpisu elektronicznego, kwoty przychodu bądź profilu zaufanego) i przesłać. Po rejestracji otrzymasz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego AKC-PR/U, w którym znajdą się numery identyfikacyjne dla miejsca dostawy lub urządzenia mobilnego (takiego jak np. nagrzewnica czy osuszacz). 

Ponadto zarejestrowanie się w systemie umożliwia otrzymanie wspomnianego wcześniej statusu zużywającego podmiotu olejowego bądź pośredniczącego podmiotu olejowego, a także uzyskiwanie kodów transakcyjnych, niezbędnych podczas dostaw paliwa. W przypadku niezarejestrowania się w systemie nie ma możliwości zakupu oleju opałowego, gdyż przed zakupem wymagane jest podanie dostawcy numeru identyfikacyjnego.

Kody transakcyjne na zakup oleju opałowego — co to?

Kod transakcyjny na zakup oleju opałowego to ciąg znaków, który służy potwierdzeniu jego odbioru. Kody tego typu można pobrać ze swojego konta na PUESC bądź z Urzędu Skarbowego. Warto pamiętać, że kody transakcyjne nie mogą być udostępniane osobom nieupoważnionym, a także to, że jeden kod transakcyjny odpowiada tylko jednej dostawie. Potwierdzenie odbioru oleju opałowego odbyć się musi tego samego dnia, w którym nastąpiła dostawa.

Jak wygenerować kody transakcyjne?

Olej opałowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie w Polsce, jest bardzo wydajny, bezpieczny i praktycznie bezobsługowy, gdyż nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkowników.

Wiesz już, że planując ogrzewanie olejem opałowym, należy zarejestrować się na PUESC, wypełnić wniosek, otrzymać odpowiedni status i numery identyfikacyjne dotyczące miejsca dostawy lub urządzenia mobilnego, a także, że do odbioru oleju opałowego potrzebne są specjalne kody. Powstaje więc pytanie: Jak wygenerować kody transakcyjne? Olej opałowy najwygodniej zamówić u autoryzowanego dystrybutora z bezpośrednią dostawą do domu. Przy dostawie należy podać kod transakcyjny, który w łatwy sposób można wygenerować na stronie PUESC. W tym celu wystarczy zalogować się na swoje podstawowe konto i wejść w zakładkę „kody transakcyjne”. Można wygenerować kilka kodów transakcyjnych na raz (na zapas). Należy tylko pamiętać, że jeden kod służy wyłącznie do jednej transakcji. Istotną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że kodów transakcyjnych nie wolno udostępniać osobom do tego nieupoważnionym.

Jak zamówić olej opałowy?

Jak w praktyce wygląda zamówienie oleju opałowego? Co trzeba zrobić? Aby zamówić olej opałowy, pierwszej kolejności należy sprawdzić ilość paliwa, jakiej potrzebujesz i skontaktować się z wybranym dostawcą oleju opałowego. Warto tutaj wybrać sprawdzoną firmę z towarem wysokiej jakości i solidną bazą dystrybutorów Ekoterm. Dostawca z pewnością zażąda dokładnego adresu, pod który należy przywieźć olej opałowy oraz numeru identyfikacyjnego dotyczącego miejsca dostawy, bądź urządzenia (takiego jak nagrzewnice czy osuszacze). Po dostawie należy podać kierowcy jeden kod transakcyjny w celu potwierdzenia otrzymania dostawy oleju opałowego, a całą resztą zajmie się już Twój dostawca.

Podsumowując, w przypadku, kiedy jesteś zainteresowany ogrzewaniem wykorzystującym olej opałowy, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Należą do nich:

  • założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo — Celnych,
  • zalogowanie się i złożenie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKC-RU,
  • otrzymanie numeru identyfikacyjnego (dla miejsca dostawy bądź danego urządzenia) oraz statusu zużywającego podmiotu olejowego,
  • wygenerowanie kodów transakcyjnych i podawanie ich dostawcy przy każdorazowej dostawie oleju opałowego.

Cały proces jest dość prosty i co najważniejsze można go dokonać, nie wychodząc z domu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
5562 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *