W czasach kryzysu naturalną i racjonalną decyzją ze strony przedsiębiorcy są czynności związane z optymalizacją kosztów. Dokładna analiza na co i w jakiej sumie wydawane są środki firmy z pewnością umożliwi namierzenie takich aspektów działalności, na których można realnie zaoszczędzić. Często są to kwestie z zakresu odpowiednio dobranego oświetlenie LED przemysłowe, większa automatyzacja niektórych stanowisk, czy regularne przeglądy maszyn, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia awarii. W poniższym artykule przedstawione zostaną korzyści związane z zastosowaniem energooszczędnego oświetlenia przemysłowego. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zaoszczędzić nawet do 75% na rachunkach? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o optymalizacji kosztów w Twoim przedsiębiorstwie!
Jak oszczędzać energię w przedsiębiorstwie? Poznaj oświetlenie przemysłowe LED
Jednym ze sposobów oszczędzania energii w przemyśle jest modernizacja oświetlenia. W przypadku takich miejsc, gdzie wykorzystanie sztucznego światła jest obowiązkowe, aby utrzymać przynajmniej minimalne wymagane natężenie światła na stanowiskach pracy (wartości te określa norma PN-EN 12464-1:2012 „Światło i oświetlenie”), wymiana tradycyjnych opraw oświetleniowych na oprawy w technologii LED jest korzystnym rozwiązaniem. Szczególnie ważne jest to w przypadku miejsc, które mają ograniczony dostęp do promieniowania słonecznego, takich jak wielkopowierzchniowe hale lub istniejące obiekty, w których niemożliwy jest montaż okien lub świetlików. W zakładach, gdzie pracuje się w systemie 3-zmianowym, oszczędności będą jeszcze większe.
Dzięki zastosowaniu oświetlenia przemysłowego LED możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz poprawa warunków oświetleniowych przez zwiększenie natężenia światła, ujednolicenie barwy światła i podniesienie współczynnika oddawania barw.
Dlaczego warto postawić na oświetlenie LED?
Spośród dostępnych na rynku produktów w celu optymalizacji kosztów związanych z rachunkami, najczęściej polecane są żarówki wykonane w technologii LED. Jest to obecnie najintensywniej rozwijana technologia oświetleniowa.
Wysoka sprawność oznacza, że do osiągnięcia tej samej wartości strumienia świetlnego potrzebna jest znacząco mniejsza ilość energii elektrycznej. Dlatego wymiana zwykłych żarówek na oświetlenie LED skutkuje zauważalnym zmniejszeniem zużycia prądu. Światło emitowane przez lampy tego typu jest bezpieczne dla skóry i oczu, ponieważ nie emitują one promieniowania UV, co umożliwia ich zastosowanie do oświetlania obiektów muzealnych i innych przedmiotów wrażliwych na promieniowanie UV.
Kolejnym atutem żarówek LED jest ich trwałość. Maksymalny czas pracy szacowany jest na 100 tys. godzin, jednak w praktyce spotyka się żarówki LED o trwałości 35-50 tys. godzin. Oznacza to, że przy średnim czasie świecenia 4 tys. godzin w ciągu roku, żarówka LED będzie działać ponad 12 lat. Trwałość zależy również od warunków, w jakich pracuje lampa LED. Powinno zwrócić się uwagę na to, aby nie przekraczać wartości ekstremalnych temperatur pracy, a czas jej świecenia będzie z pewnością odpowiadał zapewnieniom producenta.
Dodatkowo oprawy LED nie zawierają toksycznej rtęci, która występuje w świetlówkach kompaktowych i jest bardzo niebezpieczna. Zastosowanie żarówek LED eliminuje ryzyko związane z wyżej wymienioną substancją, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo nie tylko dla środowiska, ale również pracowników.