fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak zrobić ogród w taczce?

• Zakładki: 20

Wszyscy uwielbiamy kontakt z naturą, gdyż ma na nas dobroczynne działanie. Nie każdy jednak ma możliwość zaproszenia jej do swojej przydomowej przestrzeni. Jeśli jesteś w tej grupie, a przy okazji posiadasz niewielki balkon, patio lub mały taras, to mamy ciekawy pomysł na nieco więcej zieleni w twoim życiu. Bajkowy ogród w taczce jest nie tylko prosty do wykonania i łatwy w pielęgnacji, ale i mobilny. Może więc podążać za tobą, nawet jeśli postanowisz zmienić miejsce zamieszkania i styl życia. Dzieci będą zachwycone tym pomysłem! Jak stworzyć ogród w taczce? Pomożemy wybrać rośliny i akcesoria.

Jak stworzyć ogród w taczce? Przygotuj potrzebne elementy

Na początek wybierz bajkowy motyw lub po prostu zdecyduj się na rodzaj krajobrazu, sceny z filmu lub też miejsce, do którego chcesz się w przyszłości udać, by móc odtworzyć to w ogrodzie umieszczonym w taczce. Już możesz zacząć szukać w sieci potrzebnych elementów. Na pewno przydadzą się małe domki, figurki, latanie itp. Sam wiesz najlepiej, co ci będzie potrzebne.

Wybierz rośliny

Jeśli miejsce, w którym zamierzasz postawić swój ogród w taczce, nie jest zacienione, będziesz musiał trzymać się sukulentów, roślin jednorocznych i ziół. Na szczęście wybór jest bardzo duży – od rozchodników koralowych, mchu irlandzkiego i złocistego, przez lawendę, tymianek pełzający, niektóre trawy ozdobne, miniaturowe stokrotki, dzwonki, pełzającą winorośl, skończywszy na karłowatych drzewach alpejskich jak np. cedr biały, cis złocisty i cyprys japoński.

Przygotuj taczkę

W dolnej części taczki wywierć od pięciu do siedmiu otworów drenażowych. W ten sposób zapobiegniesz  gniciu korzeni roślin w rozmoczonej glebie. Dno taczki przykryj siatką, a następnie pokryj  warstwą żwiru średniej wielkości lub kamienia rzecznego. Kolejną warstwę stanowi ziemia. Wystarczy wysokiej jakości ziemia doniczkowa. Jako że gleba osiada po podlaniu, syp aż do pełna. Gdy już woda spłynie, a ziemia opadnie, ubij ją łopatą i wygładź powierzchnię.

Wypełnianie ogrodu elementami

Czas na wypełnianie taczki elementami małej architektury, a także dodawanie roślin.  Nie zapominaj o stosowaniu zasad kształtowania krajobrazu w pełnej skali. Gdy już umieścisz wszystkie domki (warto zrobić to na jakimś kafelku lub fragmencie deski), ławki, latarnie, a całość ogrodzisz płotem z siatki lub patyczków po lodach, umieść w ziemi największe rośliny z twojego zestawu. Puste miejsca wypełniaj mniejszymi. One pomogą ci zmiękczać krawędzie domów  i innych elementów typu staw lub fontanna.  Nie zapomnij o pozostawieniu „oddechu” między roślinami, czyli miejsca na ich wzrost.

Pokryj glebę mchem i żwirem

Elementy, których nie udało się obsadzić, pokryj żywym mchem lub drobnym żwirkiem grochowym.

Pielęgnacja ogrodu w taczce

Utrzymuj glebę wilgotną w dotyku. Do podlewania używaj małej konewki. Przycinaj rośliny, gdy zaczną zasłaniać poszczególne części ogrodu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *