Kupując kwiaty doniczkowe do domu często nie zastanawiamy się nad tym, czy mamy odpowiednie miejsce do ich wyeksponowania. Zanim zatem kupimy roślinę doniczkową, warto zastanowić się, czy możemy zapewnić jej odpowiednie stanowisko.
Gdzie ustawić rośliny doniczkowe w domu?
Rośliny doniczkowe stawiamy zazwyczaj w takich miejscach, gdzie są dobrze widoczne: w salonie albo w przedpokoju, gdzie nie zawsze panują odpowiednie warunki do rozwoju roślin. Przykładowo: salon to najcieplejsze i najbardziej suche miejsce w domu i nie jest odpowiednią lokalizacją dla roślin wymagających stanowisk chłodnych o dużej wilgotności. Rzadko stawiamy kwiaty doniczkowe na parapecie okna kuchennego, a okazuje się, że jest to znakomite miejsce dla wielu roślin lubiących chłód i wysoką wilgotność powietrza.Wybierając miejsce w domu dla rośliny doniczkowej musimy uwzględnić oświetlenie pomieszczenia.
Pamiętajmy, że roślina kwitnąca potrzebuje więcej światła niż roślina ozdobna z liści. Miejmy na uwadze także to, że intensywność nasłonecznienia zmienia się w ciągu roku. Na przykład roślina ustawiona z dala od okna w pokoju o wystawie północnej, dobrze rośnie latem, kiedy dni są długie i słońce operuje silniej, natomiast zimą, gdy dni są krótsze, może w tym miejscu dla niej być zbyt ciemno i należy przenieść ją bliżej okna.
Wybierając miejsce dla rośliny pokojowej weźmy pod uwagę kolor ścian – jasne ściany odbijają światło, przez co pokój zdaje się być jaśniejszy, a ciemne ściany pochłaniają światło.
Ustawiając kwiaty doniczkowe na parapecie okiennym trzeba uwzględnić to, że podczas wietrzenia – zwłaszcza zimą – chłodne powietrze może zagrażać roślinom, natomiast latem trzeba uważać, aby silnie operujące w dzień promienie słoneczne nie spowodowały poparzeń liści.
Większość roślin doniczkowych oferowanych na rynku jest zaopatrzona w etykietki z informacją o optymalnych warunkach wzrostu, między innymi o temperaturze uprawy, wilgotności powietrza i nasłonecznieniu. Zanim więc kupimy roślinę, zastanówmy się, czy w naszym domu znajdzie się miejsce odpowiadające tym wymaganiom, aby roślinie zapewnić właściwe warunki wzrostu.
Przykładowe rośliny polecane do konkretnych pomieszczeń w domu
- Chłodny, ale widny przedpokój: złocień krzewiasty, dzwonek równolistny, cyklamen perski, fatsjobluszcz, bluszcz pospolity, jaśmin wielokwiatowy, narcyz.
- Pokój ciepły i jasny: kalamondin, gerbera, palma kokosowa, kencja, dizygoteka wytworna.
- Nasłoneczniony parapet: oleander, pelargonie, ołownik, kaktus pustynny.
- Przedpokój słabo oświetlony: fatsjobluszcz, maranta, monstera dziurawa, starzec bluszczolistny.
- Ciepła, jasna łazienka: kaladium dwubrawne, cibora zmienna, hoja (woskownica), hibiscus (róża chińska).
- Wilgotna łazienka: dracena, peperomia, widliczka martensa, paprocie.
- Sypialnia dobrze oświetlona: złocień krzewiasty, azalia doniczkowa, begonia, stephanotis bukietowy, skrętnik.