Wybór drzwi wejściowych do domu jest bardzo istotny. Stanowią one ochronę domu oraz jego mieszkańców przed zimnem, opadami deszczu czy złodziejami. Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących wysokiej jakości drzwi frontowe wykonane z drewna.
Jakie są zalety oraz wady tego typu drzwi zewnętrznych? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi drewnianych wejściowych? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Drzwi wejściowe do domu i mieszkania z drewna
Frontowe drzwi drewniane – zalety i wady
Drewno to surowiec, który od lat jest ceniony w budownictwie. Wyroby drewniane posiadają wiele zalet. Drzwi wejściowe do domu czy mieszkania wykonane z drewna to bardzo popularny wybór wśród inwestorów z różnych względów. Klasyczne wnętrza idealnie będą komponować się elementami z drewna. Takie drzwi drewniane zewnętrzne wyglądają elegancko i solidnie. Podobnie drzwi drewniane wewnętrzne, które prezentują się równie dobrze, ale nie muszą już spełniać pewnych wymagań. Wyroby z drewna charakteryzują się wieloletnią trwałością.
Drzwi drewniane zewnętrzne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Wysoka izolacja idącą w parze z izolacją akustyczną pozwala zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz sprawdzi się szczególnie podczas mieszkania przy ruchliwej ulicy. Drzwi drewniane zewnętrzne wysokiej jakości produkowane są zwykle na wymiar, co pozwala dostosować je do projektu domu. Wyroby drewniane charakteryzują się różnorodnością struktur czy odcieni, co nadaje im oryginalności.
Z drugiej jednak strony drzwi frontowe do domu posiadają także wady. Największą z nich jest konieczność regularnej konserwacji. Drzwi drewniane zewnętrzne poddawane są szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych. Jednym z przykładów jest mocne nasłonecznienie czy nadmierne opady deszczu oraz wysoka wilgotność powietrza. Konserwacja drzwi do domu wykonanych z drewna jest istotnie potrzebna. Pomocne może być zamontowanie daszku nad drzwiami wejściowymi. W przypadku drzwi do mieszkania takiego problemu nie ma.
Rodzaje drzwi drewnianych zewnętrznych
Wybór drzwi drewnianych zewnętrznych jest bardzo duży. Każdy producent oferuje co najmniej kilka różnych wzorów i kolorów. Najpopularniejsze są drzwi wejściowe sosnowe lub dębowe. Drzwi frontowe do domu produkowane są z wysokiej jakości drewna tak, aby rama drzwi tworzyła stabilną konstrukcję. Są one produkowane na wymiar, dlatego też wszystkie elementy będą odpowiednio do siebie dopasowane wielkością.
Drzwi wejściowe drewniane do domu czy do mieszkania wzbogacone są różnymi systemami. Drzwi antywłamaniowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Wybierając drzwi zewnętrzne dębowe, sosnowe czy inne można zazwyczaj samodzielnie skonfigurować je przed zakupem. Cena drzwi dostosowana jest wtedy do danej konfiguracji. Tanie drzwi drewniane wejściowe podobnie jak tanie drzwi drewniane wewnętrzne zwykle charakteryzują się niższą jakością i krótką trwałością.
Klasyczne czy nowoczesne drzwi drewniane zewnętrzne?
Wyroby pochodzenia drewnianego kojarzą się z klasycznym wystrojem wnętrza. Nic bardziej mylnego. Drzwi wejściowe drewniane mogą wyglądać zarówno klasycznie, jak i nowocześnie. Wszystko zależy od struktury drewna, wzoru, a przede wszystkim koloru. Każdy producent proponuje szeroką gamę odcieni czy modeli tak, aby zaspokoić oczekiwania każdego klienta. Dzięki temu drzwi pochodzenia drewnianego niekoniecznie muszą kojarzyć się tylko z klasycznymi wnętrzami.
Zaletą drzwi drewnianych zewnętrznych jest możliwość ich renowacji czy przemalowania. Pozwala to w dowolnej chwili zmienić ich kolor i nadać im nowego wyglądu. Drzwi wejściowe mogą być również wykonane z innych niż tylko polskie rodzaje drewna. Dostępne na rynku mogą być także drzwi wykonane z bambusa, mahoniu, cedru czy drewna tekowego.
Drzwi drewniane zewnętrzne – porady praktyczne
Decyzja o wyborze drzwi drewnianych zewnętrznych powinna być dokładnie przemyślana. Choć będzie to zapewne dobry wybór, to jest to zazwyczaj inwestycja na lata, dlatego warto pamiętać o kilku kwestiach. Drzwi drewniane zewnętrzne zapewniają wysoką izolację cieplną, co przełoży się zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Dodatkowo warto zdecydować się na elementy antywłamaniowe, które właściwie zabezpieczą dom przed kradzieżą. Drzwi wejściowe wyposażone w systemy antywłamaniowe nie są tanie, ale w tym przypadku warto dopłacić więcej i cieszyć się bezpieczeństwem. Również z uwagi na to, że drewno samo w sobie nie charakteryzuje się wysokimi parametrami antywłamaniowymi. Inaczej jest w przypadku choćby drzwi zewnętrznych stalowych czy aluminiowych.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie należy oszczędzać na materiałach konserwacyjnych czy specjalnych lakierach chroniących strukturę drewna. Drzwi drewniane zewnętrzne nie są wysoce wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do drzwi wejściowych wykonanych ze stali. Każde drobne zarysowanie należy zaopatrzyć szpachlą do drewna, aby nie wpływało ona na osłabienie konstrukcji drewnianej. Regularna konserwacja czy renowacja pozwala zachować strukturę drewna w niezmienionym stanie przez długie lata.