fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Dofinansowania na OZE w 2022 roku dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

• Zakładki: 54

Choć zastosowanie odnawialnych źródeł energii kojarzy się przede wszystkim z indywidualnymi rozwiązaniami w gospodarstwach domowych, a także z farmami fotowoltaicznymi lub wiatrowymi, to również rozwiązania te stosuje się w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Podpowiadamy z jakich dofinansowań na OZE mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w 2022 roku.

Premia termomodernizacyjna dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów

Premia termomodernizacyjna to rozwiązanie m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych, spółek prawa handlowego, jednostek samorządu terytorialnego, wspólnot mieszkaniowych czy TBS-ów. Umożliwia pokrycie kosztów związanych z termomodernizacją budynków tylko dla inwestorów korzystających z kredytów:

  • 16% kosztów związanych z termomodernizacją;
  • 21% kosztów związanych z termomodernizacją wraz z montażem mikroinstalacji OZE;
  • dodatkowo 50% kosztów związanych ze wzmocnieniem budynku wielkopłytowego podczas termomodernizacji.

Dotacja warszawska dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Dotacja warszawska to regionalny program, który działa na terenie stolicy Polski – Warszawy. Został on stworzony z myślą o osobach fizycznych, wspólnotach oraz spółdzielniach mieszkaniowych, przedsiębiorcach, stowarzyszeniach, fundacjach, a także gminnych i powiatowych osobach prawnych.

Dotacja warszawska umożliwia otrzymanie wsparcia w wysokości do 40 tys. zł na instalacje OZE. Natomiast w przypadku jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi wysokość dotacji może wynieść do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji w instalacje OZE.

Dotacje na OZE będą coraz popularniejsze

Dopóki w naszym kraju głównym źródłem energii będą nieodnawialne źródła energii, to musimy się liczyć z ciągłym wzrostem cen prądu. Powodem tego są coraz wyższe koszty energii pochodzącej z węgla, który stanowiącego zdecydowaną większość miksu energetycznego Polski, głównie za sprawą opłat z tytułu emisji dwutlenku węgla.

Tak ważna jest zatem transformacja polskiej energetyki, która w długim horyzoncie przyczyni się do obniżenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej, czego efektem będzie spadek cen prądu. Jednym z najważniejszych celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Polska deklaruje, że do końca 2030 roku udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23%. Przy czym kluczowym w osiągnięciu tego celu ma być rozwój morskiej energetyki wiatrowej, jak i dalszy wzrost na rynku fotowoltaiki, biomasy, biogazu oraz geotermii. Dodatkowo Ministerstwo ma również w planach wsparcie montażu pomp ciepła oraz i zastosowania w transporcie energii elektrycznej i biopaliw zaawansowanych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *