fbpx
Aranżacja wnętrz

Blaty kamienne do kuchni i łazienki – o tym trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 15

Wybór blatów kuchennych często budzi wiele emocji. Chcemy, aby były one nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne. Do takich blatów zaliczają się wykończenia kamienne. Warto dowiedzieć się, z jakimi rodzajami blatów kuchennych i łazienkowych możemy spotkać się w ofertach sprzedażowych, a także z jakimi kosztami będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli się na nie zdecydujemy.

Blaty kamienne – rodzaje

Mając na myśli blaty kamienne, warto mieć na uwadze kilka popularnych rodzajów. Wśród nich wymienić możemy:

  • Blaty granitowe – granit w kuchni jest najczęściej spotykanym kamieniem naturalnym w formie blatów. Spełnia on wszystkie wcześniej wymienione wymagania. Dodatkowo blaty granitowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Jeżeli już dojdzie do ich uszkodzenia, to naprawa blatów jest jak najbardziej możliwa. Maskowanie ubytków odbywa się m.in. przy użyciu kamienia szlifierskiego. Należy jednak mieć na uwadze, iż w porównaniu do np. blatów dębowych są zimne w dotyku. Ponadto ich ciężar jest na tyle duży, iż montaż wymaga zastosowania dedykowanych akcesoriów.
  • Blaty marmurowe – wybór blatów marmurowych zdarza się wyjątkowo rzadko ze względu na ich wysoką nasiąkliwość. Ponadto tego typu blaty kuchenne nie są zbyt odporne na agresywne środki czystości. Aby móc korzystać z blatów marmurowych, wymagana jest ich profesjonalna impregnacja. W innym przypadku bardzo szybko drogi kamień ulegnie zniszczeniu.
  • Blaty z konglomeratu – jest to rozwiązanie najbardziej powszechne, ze względu na atrakcyjniejszą cenę, ale również zdecydowanie większą dostępność materiału. Blaty z konglomeratu zawierać mogą w sobie naturalne kamienie, takie jak granit, marmur, czy też kwarc.

Blaty kamienne – najważniejsze kwestie

Blaty kuchenne oraz łazienkowe muszą być odporne na wiele czynników. Do nich zalicza się przede wszystkim odporność na wilgoć. Jak wiadomo, zarówno w kuchni, jak i również w łazience nie tylko panuje wysoki poziom wilgotności powietrza, ale również blaty często mają kontakt z wodą. Materiały, który mogłyby napuchnąć od wody nie nadają się na tego typu przeznaczenie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *