fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Aplikacje na telefon do fotowoltaiki – sprawdzamy, oceniamy

• Zakładki: 53

Aplikacje do fotowoltaiki na smartfony to rozwiązania, które mają zastosowanie do monitoringu instalacji PV podłączonych do sieci przez moduł WIFI. Współcześnie zdecydowana większość falowników w instalacjach PV posiada taki moduł. Istnieje również możliwość zakupienia zewnętrznego modułu WIFI.

Tego typu aplikacje pozwalają na odczytywanie informacji na temat bieżącej, a także przeszłej pracy naszej instalacji PV i to praktycznie z dowolnego miejsca na naszej planecie.

Czym są w zasadzie aplikacje do instalacji PV?

Choć aplikacje do instalacji fotowoltaicznych nie są nieodzownym ich elementem, to w znaczący sposób ułatwiają użytkownikowi nadzór nad taką instalację. Najważniejszym zadaniem takiego oprogramowania jak zbieranie wszelkich informacji dotyczących pracy i wydajności systemu PV, które można odczytywać na bardzo czytelnych wykresach. Zbierając aktualne informacje, tworzą one również informacje historyczne. To zaś sprawia, że z czasem będziemy się uczyć jak pracuje nasza instalacja PV, a na przestrzeni pierwszego – drugiego roku eksploatacji, korzystając z takiej aplikacji będziemy mogli zweryfikować m.in. skuteczność pracy generatorów w naszej mikroelektrowni fotowoltaicznej. Co warte podkreślenia tego typu apki do fotowoltaiki są łatwe w obsłudze.

Jak działają aplikacje do fotowoltaiki na smartfony

Aplikacje do fotowoltaiki są oferowane przez różne firmy – podmioty, które to związane są systemami fotowoltaicznymi. Zazwyczaj bardzo dobry darmowy program, który będzie nam służyć do monitorowania instalacji PV, oferują firmy, które są związane z produkcją inwerterów. Decydując się produkt jednego z takich wiodących producentów, można pobrać aplikacje, które są firmowane przez określoną firmę. Ponadto aplikacje tego typu oferują również wytwórcy paneli, a także niektóre firmy, które prowadzą montaż i serwis instalacji PV. 

Wszystkie spośród takich aplikacji (niezależnie od producenta) umożliwiają nam kontrolę ilości energii zużywanej przez naszą mikroelektrownię słoneczną. Można się dowiedzieć np. jakie mamy zapasy energii u operatora, czy też ile zużywamy prądu miesięcznie, a także poznać inne zestawienia. W ten sposób można ocenić nie tylko miesięczne zużycie, lecz także przeanalizować wybrany okres.

Ponadto dobre aplikacje do monitorowania fotowoltaiki bardzo często zawierają również liczne dodatkowe opcje. W niektórych przypadkach można np. ustalać cele, czyli ograniczenie zużycia energii elektrycznej w konkretnym okresie rozliczeniowym. To sprawia, że łatwiej jest utrzymać się w limicie prądu, który nasza instalacje generuje i nie płacić za dodatkowe zużycie energii. Niektóre tego typu aplikacje dają też możliwość otrzymywania powiadomień o nieprawidłowościach czy też o awariach. Dzięki temu można np. szybciej serwisanta, a co za tym idzie przywrócić sprawność naszej sieci. 

Aplikacje, które służą do monitoringu instalacji PV można pobrać za darmo w sklepach Google Play oraz AppStore. Możemy wybierać m.in. spośród następujących aplikacji do fotowoltaiki:

  • Solarman (Google Play, iOS);
  • mySolarEdge (Google Play, iOS);
  • Huawei FusionSolar (Google Play, iOS);
  • Fronius Solar Web (Google Play, iOS);
  • SMA Sunny (Google Play, iOS).

Przegląd najpopularniejszych aplikacji do instalacji PV na smartfon

Przyjrzyjmy się teraz z bliska poszczególnym z wymienionych powyżej aplikacji do monitoringu pracy instalacji solarnych na telefony.

Solarman – Google Play, iOS

Solarman jest autorskim programem do fotowoltaiki firmy Sofar, która produkuje także inwertery. Bardzo dużą zaletą tego narzędzia jest to, że dostępne jest zarówno w sklepie Google Play, jak i na iOS. Ma jednak mniej funkcji w porównaniu do konkurenta, którego opisujemy poniżej. Jednak spełnia swoje najważniejsze zadanie, czyli monitoruje instalację fotowoltaiczną.

mySolarEdge – Google Play, iOS

mySolarEdge (jak w przypadku firmy Sofar) również należy do wiodących na rynku producentów inwerterów. W związku z tym firma ta stworzyła system, łączący falownik z panelami PC poprzez sieć wi-fi. To z kolei umożliwia monitorowanie na bieżąco tak naszą mikroelektrownię solarną, jak również każdy z paneli z osobna. Otrzymujemy np. takie informacje jak dostęp do uzysku energii czy ile z energii wyprodukowanej przez naszą instalację zostało wykorzystane. To wszystko w postaci czytelnych wykresów – dziennych, tygodniowych, miesięcznych i rocznych. Aplikacja mySolarEdge dostępna jest pod iOS oraz w Google Play.

Huawei FusionSolar – Google Play, iOS

Choć Huawei to firma, która jest znana przede wszystkim z produkcji telefonów, to od wielu lat działa także w branży fotowoltaicznej. Program Huawei FusionSolar dostępny jest w sklepach Google Play i iOS. Aplikacja poinformuje nas o schemacie, jaki realizowany jest przez naszą mikroelektrownię solarną – ile energii ona wytworzyła, a ile zostało zmagazynowane. Można też sprawdzimy, jaką ilość energii nasz domowy system fotowoltaiczny generuje dziennie, miesięcznie i rocznie, a także jaką część tej energii zużywamy np. na własne potrzeby. Aplikacja będzie przydatna dla osób, które posiadają rozwiązania solarne Huawei.

Fronius Solar Web – Google Play, iOS

Kolejną z aplikacji na smatfony do monitoringu instalacji PV jest Solar Web austriackiej firmy Fronius. Jest ona dostępna w sklepach iOS i Google Play na Androida. Posiada wszelkie możliwości monitorowania domowej mikroelektrowni słonecznej, a dodatkowo też oferuje powiadomienia o awariach i błędach w inwerterze lub panelach słonecznych. Aplikacja ta sprawdza się w przypadku, gdy posiadamy falownik od tego samego producenta, czyli firmy Fronius.

SMA Sunny – Google Play, iOS

SMA Sunny jest aplikacją do monitoringu domowej mikroelektrowni solarnej, dostępną na smartfony dla posiadaczy inwertera SMA. Program ten posiada funkcje podobne do wymienionych wcześniej oprogramowań – umożliwia monitorowanie instalacji PV oraz udostępna informacje o uzysku energii elektrycznej. Działanie tej aplikacji dostępnej na iOS oraz w Google Play na Android jest bardzo proste.

Jakie jeszcze aplikacje do montoringu instalacji PV?

Jednak większość z tych produktów pochodzi od zagranicznych producentów inwerterów. Dostępne są też aplikacja do fotowoltaiki w języku polskim oferowane przez rodzimych dostawców energii, jak np. PGE i Tauron. Z aplikacji tego rodzaju mogą korzystać głównie odbiorcy, którzy zawarli z tymi dostawcami umowę typu Prosument. 

Do czego przydają się aplikacje do fotowoltaiki?

Aplikacje fotowoltaiczne to narzędzia, które ułatwiają ocenę wydajności systemu wykorzystującego panele solarne. Lecz to nie jedynie monitoring online instalacji PV i sprawdzanie postępującego zużycia prądu. Dzięki takim aplikacjom można rozumieć, w jaki sposób działa taka sieć, kiedy wytwarza najwięcej energii, a kiedy natomiast jej wydajność spada. Dzięki takim aplikacjom można sprawdzić zapotrzebowanie na prąd czy też wyznaczyć cele na ograniczenie jego zużycia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
810 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *