Idealna kuchnia to kuchnia z charakterem. Będąc sercem i duszą domu, powinna podkreślać jego wyjątkowość. W jakim stylu urządzić to pomieszczenie? Jak dobrać meble i dodatki?
Wizytówka domu, czyli kuchnia odczarowana
Kuchnia to wyjątkowe wnętrze pełniące wiele ważnych funkcji. Jest nie tylko strefą przygotowywania i spożywania posiłków, ale też miejscem rodzinnych spotkań, a nawet podejmowania gości. Kuchnia jest pomieszczeniem coraz chętniej eksponowanym, akcentującym charakter domu i gościnność domowników. Jednak nie zawsze tak było – dawniej kuchnie izolowano od reszty pomieszczeń i zamykano przed spojrzeniami ciekawskich. Panie domu nie chciały, żeby patrzono im na ręce podczas gotowania, a samo wnętrze nie należało do reprezentacyjnych.
Na szczęście te czasy minęły, a odczarowane kuchnie stały się wizytówką domu. Czasami zgrywają się z nim stylem, kolorem, tematem, innym razem urządza się je na zasadzie kontrastu w stosunku do reszty pomieszczeń. Ważną rolę odgrywa funkcjonalność, którą można osiągnąć dzięki odpowiednim meblom i sprzętom, takim jak te od Electrolux. Promocja na asortyment tej marki umożliwi Ci zakup urządzeń w niższych cenach. W funkcjonalnej kuchni nic nie jest przypadkowe, ale dobrze przemyślane i zaaranżowane ze smakiem. W jakim stylu zaprojektować kuchnię, aby była wyjątkowa?
Futuryzm i retro, czyli styl nowoczesny
Styl nowoczesny jest często stylem dominującym w modzie wnętrzarskiej. Poza elegancją i estetyką ma jeszcze jedną ważną zaletę – uniwersalność. Styl nowoczesny to bardzo szerokie pojęcie, pod które można podpiąć wystrój futurystyczny, jak i retro. Przeważnie jednak nowoczesna kuchnia kojarzy się z błyszczącymi blatami i frontami szafek. Często wykorzystuje się imitację naturalnych kamieni, a także beton, cegłę i szkło. Całość może być utrzymana w odcieniach szarości, czerni lub bieli, a dopełnieniem będą metalowe dodatki: armatura, lampy, karnisze i uchwyty.
W nowoczesnej kuchni ładnie zaprezentuje się jasne drewno, na przykład w połączeniu z marmurową wyspą. Strefę gotowania można oddzielić od jadalnej, między innymi barem z wysokimi hokerami, na przykład w kolorze matowej czerni. W części jadalnej może stanąć szklany stół i eleganckie, skórzane lub transparentne krzesła. Nowoczesność obejmuje także surowość i minimalizm, który jednak można ocieplić kolorową grafiką czy bambusową roletą. W nawiązaniu do stylu retro można wykorzystać geometryczne kształty stołu i foteli, a podłogę ozdobić dywanikiem o podobnym charakterze.
Ocieplenie klimatu, czyli styl rustykalny i boho
Poszukując w nowoczesnym stylu ciepła i przytulności, można postawić na kuchnię boho lub rustykalną. Pierwsza z nich charakteryzuje się kolorowymi meblami i dodatkami. Bardzo modne są dekoracje ze sznurka lub wikliny, pluszowe poduszki czy patchworkowy dywanik. Styl boho promuje także rośliny doniczkowe i motywy kwiatowe, między innymi na ścianach i zasłonach. W takiej kuchni dobrze jest wykorzystać ciepłe barwy, jasne pastele i drewno. Z powodzeniem można zaakcentować drzwi czy ramę okienną malując je na przykład na żółto lub niebiesko. Drewniany stół, mozaika nad kuchenką, oryginalne uchwyty w kształcie gałek to idealne dopełnienie całości. Zaletą kuchni w stylu boho jest jej niepowtarzalność i możliwość zastosowania własnych rozwiązań, np. często ręcznie wykonanych ozdób i dodatków.
Ciepły, kameralny klimat kuchni można też uzyskać w stylu rustykalnym. Jest to bardzo modne rozwiązanie nie tylko w wiejskich domach, ale też w nowoczesnych mieszkaniach. W tym stylu zdecydowanie sprawdzi się drewno, kamień i biała cegła. Istotną funkcję podkreślającą charakter pomieszczenia pełnią dodatki, na przykład w postaci wiklinowych koszyków, ceramicznych pojemników czy lnianego obrusu na stole. Wiejski klimat podkreślą dodatkowo drewniane półki i krokwie pod sufitem, ale też oszklona witryna czy obudowany cegłami piecyk. Projekt kuchni w stylu rustykalnym i boho musi być dobrze przemyślany, aby meble i dekoracje nie przytłoczyły wnętrza, tylko podkreśliły jego wyjątkowy charakter.