Przydomowa studnia to doskonały sposób na oszczędność na rachunkach i częściowe uniezależnienie się od sieci wodociągowej. Przed wykopaniem studni należy wykonać badania wody, szczegółowo określić miejsce występowania źródła i dopełnić formalności związanych z budową.
Rodzaje studni – na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować?
Istnieją cztery rodzaje studni przydomowych:
- Studnia abisyńska (studnia wkręcana) – wykonywana poprzez wkręcenie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem. Studnia umożliwia pobór wody z głębokości 5-7 m. Ze względu na małą wydajność oraz pobór wody gruntowej, która często zawiera zanieczyszczenia, nie jest dobrym źródłem wody dla domu jednorodzinnego, jednak sprawdzi się np. do podlewania ogrodu. Do wydobywania wody ze studni abisyńskiej zwykle potrzebna jest pompa.
- Studnia kręgowa (studnia kopana) – zbudowana z betonowych kręgów, które zabezpieczają studnię przed osypywaniem się. Wykop zwykle wykonywany jest ręcznie lub minikoparką, w związku z czym nie jest zbyt głęboka. Pobiera wodę z najpłytszej warstwy wodonośnej, dlatego ten rodzaj studni najczęściej służy wyłącznie do celów gospodarczych.
- Studnia głębinowa (wiercona) – powstaje w wyniku wiercenia i wydobywania materiału skalnego za pomocą świdra. Jej głębokość wynosi powyżej 15 m, dzięki czemu sięga do głębszych warstw wodonośnych. Woda ze studni głębinowej jest mniej narażona na zanieczyszczenia niż w przypadku innych studni, dlatego może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym i po odpowiedniej filtracji nadaje się do spożycia.
- Studnia artezyjska – najrzadszy rodzaj studni, czerpiący wodę z wód artezyjskich, czyli głębokich warstw wodonośnych.
Najlepsze miejsce pod względem dostępności wody powinien wskazać hydrolog na podstawie przeprowadzonego wcześniej rozpoznania na terenie działki.
Dowiedz się także, jak wygląda automatyczne nawadnianie ogrodu.
Własne ujęcie wody – jakie są korzyści jego posiadania?
To, jaki rodzaj studni wierconej wybierzesz, zależy od tego, jakie są potrzeby Twojej rodziny i gospodarstwa domowego, a także od tego, do czego planujesz wykorzystywać pozyskiwaną wodę.
Bez względu na rodzaj posiadanie własnego ujęcia wody niesie za sobą wiele korzyści:
- częściowa niezależność od sieci wodociągowej – w takiej sytuacji posiadasz pewność stałego zaopatrzenia w wodę, gwarancję stałych kosztów eksploatacji studni oraz dostęp do wody wysokiej jakości (jeśli podlega filtracji);
- niskie koszty – pobieranie wody ze studni wiąże się z mniejszymi kosztami niż w przypadku korzystania z wody ze wspólnych wodociągów; wodą ze studni można tanio podlewać nawet bardzo duży ogród;
- nieograniczony dostęp do wody niechlorowanej – zdrowszej i lepszej do uprawy roślin, warzyw i owoców;
- stałe ciśnienie wody – woda ze studni jest pobierana tak samo intensywnie, podczas gdy ciśnienie wody z sieci może spadać w czasie zwiększonego zapotrzebowania (np. po południu lub wieczorem).