fbpx
instalacje wod-kan.

Termowizyjna lokalizacja wycieków – sposób na ograniczenie kucia

• Zakładki: 43

Awarie wewnętrznej instalacji wodociągowej, prowadzące do stałego wycieku wody, mogą przynieść nie tylko chwilowe problemy, ale też skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości. Woda może doprowadzić do uszkodzenia ścian, sufitów i podłóg, ale też elementów wyposażenia wnętrza. Co ważne, wilgotne wnętrze domu bądź mieszkania, to także negatywny wpływ na zdrowie domowników, a wszystko za sprawą rozwijających się drobnoustrojów i pleśni. Kluczowe jest więc skorzystanie z pomocy firm specjalizujących się w wykrywaniu przecieków wody. Jakie metody wykorzystać?

Metody wykrywania przecieków wody – co warto wiedzieć?

Firmy specjalizujące się w wykrywaniu przecieków wody wykorzystują szereg nowoczesnych rozwiązań. W zależności od wybranego rozwiązania mogą one być mniej lub bardziej inwazyjne. Dużą popularnością cieszy się lokalizowanie wycieków w Warszawie za pomocą kamery termowizyjnej. Jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć kucia ścian, a tym samym umożliwia zminimalizowanie kosztów remontu.

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna wykorzystuje podczerwień do zlokalizowania wycieku wody. Urządzenie to rejestruje promieniowanie cieplne emitowane przez obiekty, ale co ważne – nie ma konieczności użycia zewnętrznego źródła światła. Przykładając kamerę termowizyjną do ściany bądź podłogi, przypisuje ona danym obszarom temperaturę za pomocą określonych kolorów. Metoda ta pozwala wykryć wycieki wody z instalacji zarówno wodociągowej, jak i instalacji grzewczej. Sprawdza się nie tylko w przypadku ścian, ale też podłóg czy nawet tropów budynku. Do wykrycia awarii konieczne jest nie tylko użycie kamery termowizyjnej, ale też uruchomienie instalacji, tak by przez rury przepływała woda – bez niej nie ma możliwości ustalenia źródła wycieku.

Ogromnym plusem wykrywania wycieków wody za pomocą termowizji jest możliwość uzyskania natychmiastowego wyniku. W efekcie firmy remontowe mogą wykuć jedynie jedno miejsce w ścianie czy podłodze – naprawa awarii jest więc nie tylko niedroga, ale przede wszystkim szybsza do przeprowadzenia.

Termowizyjne szukanie wycieków może być wykorzystywane nie tylko do wykrywania awarii i usterek instalacji. Metoda ta cieszy się także dużą popularnością w przypadku chęci poznania rozkładu instalacji w budynku – sprawdza się ona w przypadku osób, które nie dysponują odpowiednią dokumentacją techniczną, a są nowymi właścicielami domu z rynku wtórnego. Do przeprowadzenia tego badania wystarczy włączyć wodę – można wówczas wykryć zarówno układ rur z wodą ciepłą i zimną, ale też rozkład rurek ogrzewania podłogowego. Zyskanie tego typu informacji jest szczególnie przydatne w przypadku osób planujących remont – mogą oni wówczas zmienić przebieg instalacji bądź też zyskać pewność, że w przypadku przeprowadzania innych zmian zyskać pewność, że nie zostaną uszkodzone rury.

Warto pamiętać, że możliwość wykorzystania termowizji do lokalizacji wycieków jest rozwiązaniem, które może być wykorzystywane jedynie w określonych sytuacjach. Chcąc zyskać pewność, co sprawdzi się w danej sytuacji, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą w tym zakresie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *