fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje wanien? Wyjaśniamy, podpowiadamy

• Zakładki: 15


Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać wannę, przeczytaj nasz artykuł. Jak dopasować wymiary wanny do powierzchni łazienki, jaki wybrać kształt wanny i co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem? Pozwala nie tylko utrzymać codzienną higienę, ale często także pełni wiele innych, często nieoczywistych funkcji.

Rodzaje wanien

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia wanien. Jest ich kilka rodzajów i możemy je podzielić m.in. ze względu na posiadane funkcje, kształt czy użyty materiał. Każdy parametr ma duże znaczenie i jest brany pod uwagę podczas projektowania wnętrza łazienki przez architektów. Dlatego, jeśli współpracujecie z profesjonalistą, to bardzo ważne jest jak najbardziej precyzyjne określenie swoich potrzeb i preferencji. Uda się wtedy wypracować najbardziej optymalne i satysfakcjonujące rozwiązanie.

Kształt wanny – prostokątna, owalna, okrągła, narożna? Jaką wybrać?

Ze względu na używane materiały (o czym nieco więcej poniżej), producenci uzyskują przeróżne kształty wanien, od bardziej symetrycznych i typowych, aż po niestandardowe rozwiązania, również dedykowane do konkretnego pomieszczenia, wykonywane na wymiar (choć to naturalnie wiąże się z dużo większymi kosztami). Oto jakiego rodzaju wanny możemy spotkać na rynku:

wanny asymetryczne – w wersjach:
wanna narożna – występują w wersji prawo- lub lewostronnej;
specjalne – dedykowane, tworzone na wymiar, lub limitowane wanny w nietypowych kształtach;
wanny symetryczne – mają przynajmniej dwa boki równej długości, dzielą się na:
wanna narożna – posiada dwa równe boki, najczęściej w wersji zaokrąglonej (kształt ćwiartki koła);
wanna beznarożnikowa – przypominają wanny narożne, lecz nie posiadają narożnika;
wanna prostokątna – klasyczne, najczęściej spotykane wanny w kształcie prostokąta;
wanna ośmiokątna – posiada osiem boków;
wanna sześciokątna – posiada sześć boków;
wanny okrągłe – występujące w wersji wolnostojącej (kształt koła wewnątrz i na zewnątrz); do zabudowy (kształt koła wewnątrz wanny);
wanny owalne – zbliżone kształtem do wanien okrągłych. 

Wanna idealna – jaki materiał wybrać?

Jak większość wyposażenia domu, także wanny wykonywane są z różnych materiałów. Każde z nich ma określone właściwości, które przekładają się na komfort i wygodę użytkowania. Rozróżniamy następujące rodzaje wanien:

Wanna akrylowa

Wanna wykonana z polimetakrylanu metylu, czasem wzmacniana poliestrem i włóknami szklanymi, który jest popularnym materiałem ze względu na swoje właściwości łatwego formowania i trwałości. Wanna z akrylu ma ciepłą w dotyku powierzchnię, jest wytrzymała i odporna na przebarwienia.

Wanna stalowa

Wanny stalowe wykonane są najczęściej z blachy stalowej. Na stal nanoszona jest emalia, nawet w kilku warstwach. Wanna stalowa z naniesioną na jej powierzchnię emalią jest następnie poddawana procesowi wypalania w wysokiej temperaturze, dzięki czemu stal i ceramiczna emalia łączą się ze sobą trwale.

Wanna konglomeratowa

Wanny z konglomeratu powstają na bazie dwóch lub więcej materiałów i wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje: quaryl, czyli połączenie kwarcu i akrylu dające łatwą w czyszczeniu, ciepłą i miłą w dotyku powierzchnię; oraz konglomerat mineralny – odporny na uszkodzenia i dobrze trzymający ciepło.

Wanna kamienna

Wanny kamienne to doskonała propozycja dla osób, które pragną mieć w domu luksus totalny. Wykonane są głównie z granitu, marmuru lub trawertynu. To sprawia, że tego typu wanny są bardzo odporne na zarysowania, a ponadto wyglądają spektakularnie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *