Kominki ekologiczne stają się coraz popularniejszym elementem wystroju wnętrz. Z powodzeniem zastępują one tradycyjne kominki, które niestety wymagają dopasowania odpowiedniej infrastruktury. Warto dowiedzieć się, jakie typy kominków mamy do wyboru, a także jaki rodzaj paliwa jest potrzebny do ich zasilania.
Jaki wybrać biokominek?
Przed zakupem biokominka, dobrze jest się zorientować w ich różnych typach dostępnych w sprzedaży. Każdy rodzaj wyróżnia się konkretnymi cechami, które mogą odpowiadać naszym preferencjom lub wręcz przeciwnie. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy:
- biokominki wolnostojące – są to ekokominki, które tak naprawdę mogą stać w dowolnie wybranym przez nas miejscu, nie ma żadnego problemu z ich przestawianiem, do wyboru mamy kominki ekologiczne wolnostojące w różnych rozmiarach, niewielkie ekokominki są świetną dekoracją, którą możemy ustawić na stole lub innym dowolnym meblu, natomiast te o większych rozmiarach stawiamy bezpośrednio na podłodze, ich zaletą jest to, że z powodzeniem będą pasować do każdego typu wnętrz, niezależnie od przestrzeni, jaką dysponujemy;
- biokominki wiszące – niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem jest eko kominek wiszący, z kolei ten model wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu z łatwością można zamontować go na ścianie, oprócz niezwykle popularnych kominków ściennych, do wyboru mamy także kominki sufitowe, podwieszane są one bezpośrednio pod sufitem, tego typu ekokominki są naprawdę oryginalne w swojej budowie, jednak zdecydowanie lepiej prezentują się w przestronnych mieszkaniach;
- biokominki pod zabudowę – są to kominki na biopaliwo, które w danej chwili cieszą się największą popularnością, ponieważ swoim wyglądem imitują tradycyjne kominki, jednocześnie wprowadzając do wnętrza nowoczesny klimat.
Ekokominki możemy podzielić również ze względu na wyposażenie. Wśród nich wyróżnimy kominki dekoracyjne na biopaliwo z szybą oraz bez szyby. Pierwsze z nich na pewno uchodzą za bezpieczniejsze, ponieważ szyba wykonana ze szkła hartowanego staje się doskonałą barierą przed ewentualnymi poparzeniami. Z drugiej jednak strony, biokominek z szybą wydziela znacznie mniejszą ilość ciepła. Efektywniejsze pod tym względem są kominki pozbawione szyby.
Eko kominek a rodzaje biopaliwa
W odróżnieniu od tradycyjnych kominków, biokominek jest zasilany specjalnym biopaliwem. Wyróżnia się on kalorycznością na poziomie 30 MJ/kg. Najczęściej biopaliwo wyróżnia się bezwonną konsystencją w postaci płynu lub żelu. W efekcie procesu spalania dochodzi jedynie do emisji pary wodnej, a także śladowych ilości dwutlenku węgla. Właśnie z tego powodu kominki dekoracyjne na biopaliwo nie wymagają montażu kanałów dymowych oraz wentylacyjnych.
Bioetanol jest produktem wytwarzanym na bazie surowców roślinnych. Dlatego właśnie nazywa się go również alkoholem pochodzenia roślinnego. Ze względu na brak emisji niebezpiecznych związków, a także stuprocentową biodegradowalność, biopaliwo określane jest mianem ekologicznego paliwa. Oprócz konsystencji do wyboru mamy również biopaliwa o różnorodnym aromacie. Wśród nich wymienia się między innymi aromat lotosu, morski, róży, wanilii lub cynamonu. Biopaliwo należy kupować wyłącznie produkty oznaczone odpowiednimi atestami. Ponieważ paliwo nieznanego pochodzenia może się przyczynić do wytwarzania szkodliwych związków, zatrucia, a nawet pożaru.