Ogrzewanie domu pelletem jest tanie, wygodne i ekologiczne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalację pieca na pellet w swoim domu. Jak działają kotły na pellet i czy warto kupić piec o dużej mocy?
Działanie kotła na pellet i jego konserwacja
Kotły na pellet wykorzystują bardziej zaawansowane technologie niż piece na węgiel. Teoretycznie pelltem można palić również w takim piecu, jednak nie jest to opłacalne. W kotłach na pellet istnieją dusze doprowadzające powietrze wtórne, dzięki czemu wykorzystywane są substancje, które znajdują się w spalinach.
W kote na biomasę skomplikowany jest także palnik. Paliwo trafia na ruszt za pomocą podajnika, a następnie podpalane jest grzałką. Potrzebny jest także wentylator, który dostarcza powietrze, by mogło dojść do zapłonu. W piecu znajduje się fotokomórka, która rejestruje płomień oraz termostat, który wyłącza podajnik, gdy temperatura osiągnie zaprogramowany poziom i uruchamia, gdy temperatura spada.
Jak widzisz praca kotła jest zautomatyzowana. Wystarczy, że zaprogramujesz temperaturę i zapewnisz odpowiednią ilość pelletu, a następnie włączysz jeden guzik, który uruchomi grzałkę i wentylator.
Pellet to materiał łatwopalny – do jego rozpalenia wykorzystujemy przecież grzałki elektrycznej. Dlatego dla bezpieczeństwa montowane są czujniki temperatury z zaworem wodnym. Czasami zabezpieczeniem są śluzy zabezpieczające – to rozwiązanie stosowane jest najczęściej w piecach retortowych, czyli tych, które mają podajnik paliwa.
Konserwacja kotłów na pellet
W międzyczasie płomień może wygasnąć, wtedy uruchamiany jest nadmuch, który oczyszcza ruszt z popiołu, po czym ten sam sterownik ponownie uruchamia palnik.
Piec należy konserwować zgodnie z zaleceniem producenta. Ponadto raz w roku powinniśmy wzywać specjalistę, który sprawdzi czy działa on poprawnie i przeprowadzi odpowiednie czyszczenie pieca.
Kotły na pellet – jaką moc wybrać?
Kotły różnią się także mocą, ale nie łudź się, że im wyższa moc, tym lepiej. Moc należy wybrać do powierzchni domu, tego czy jest dobrze ocieplony i czy będziemy grzać wodę. Aby piec działał sprawnie, z maksymalnej mocy powinien korzystać tylko w największe mrozy.
Jeśli wybierzesz piec z zasobnikiem o pojemności 400 litrów, paliwo będziesz musiał dokładać średnio raz w tygodniu. W przypadku pieców z podajnikiem nie będziesz musiał samodzielnie napełniać zasobnika, a obsługa pieca będzie jeszcze mniej wymagająca.