fbpx
Ciekawe rozwiązania

Bojler elektryczny – rodzaje, porady, istotne kwestie

• Zakładki: 39

Do ogrzewania wody użytkowej stosuje się podgrzewacze, zwane również bojlerami. Na rynku dostępne są różne rodzaje bojlerów, do najczęściej wybieranych należą bojlery elektryczne. Jeżeli chcemy zainstalować w swoim domu bojler elektryczny, warto zaznajomić się z istotnymi kwestiami związanymi z wyborem.

Zapoznamy się zatem z możliwościami, jakie daje elektryczny ogrzewacz wody, jakie są rodzaje elektrycznych bojlerów. Przytoczymy także cenne porady.

Bojlery elektryczne – najważniejsze informacje

Bojlery elektryczne lub inaczej elektryczne podgrzewacze wody, termy elektryczne to zbiorniki służące do podgrzewania wody, których elementem grzewczym jest jedna lub więcej grzałek elektrycznych. Zastosowanie grzałek elektrycznych w bojlerze daje możliwość regulacji mocy tego urządzenia. Bojler elektryczny można stosować do wody użytkowej. W przypadku mniejszych bojlerów najczęściej stosowane są grzałki o mocy do 6 kW, które zasilane są z instalacji jednofazowej. Natomiast większe termy elektryczne wymagają instalacji trójfazowej.

Aby zapobiec stratom ciepła, bojlery izoluje się termicznie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elektrycznych podgrzewaczy wody, niektóre z nich mogą współpracować w kilkoma źródłami ciepła. Elektryczny podgrzewacz wody może być na przykład wspomagany przez kolektor słoneczny. Warto zainwestować w energooszczędny bojler elektryczny, którego cena nie musi być wysoka.

Bojlery elektryczne – rodzaje

Pionowe bojlery elektryczne

W większości przypadków bojlery pionowe są stojące. Możemy także zakupić zasobniki wiszące, jednak pojemność ich jest bardzo ograniczona. Bojlery pionowe można usystematyzować według konstrukcji zasobnika, rodzaju materiału z jakiego został wykonany, rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego, a także według sposobu zaizolowania termicznego tego zasobnika przed ewentualną utratą ciepła. Pod względem budowy wyróżniamy:

  • bojlery elektryczne pionowe dwupłaszczowe,
  • bojlery elektryczne pionowe z jedną lub dwiema wężownicami spiralnymi,
  • bojlery elektryczne pionowe kombinowane, które posiadają zbiornik w zbiorniku,
  • bojlery elektryczne pionowe bez wężownicy.

Pod względem rodzaju materiału, który został użyty do budowy wymiennika c.w.u. i rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego wyróżniamy:

  • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali emaliowanej z zabezpieczeniem anodę magnezową,
  • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali, które są żywicowane epidianem spożywczym,
  • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali nierdzewnej w całości,
  • bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali nierdzewnej częściowo.

Ze względu na rodzaj izolacji termicznej, która jest stosowana w bojlerach wyróżniamy:

  • bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu pianki poliuretanowej,
  • bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu miękkiej, elastycznej gąbki,
  • bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu styropianu, czyli pianki polistyrenowej.

Pionowe bojlery elektryczne dwupłaszczowe wykorzystują zewnętrzny płaszcz obiegu centralnego ogrzewania w celu ogrzewania wody użytkowej znajdującej się wewnątrz zbiornika. Warto zwrócić uwagę na to, że w pionowych bojlerach woda bardzo szybko się ogrzewa, dzięki czemu ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Możemy również spotkać konstrukcje, które posiadają dwa zewnętrzne płaszcze do c.o. Dolny z nich służy zazwyczaj do pracy z zasilaniem solarnym albo innym dodatkowym źródłem ciepła, natomiast górny może być zasilany przez kocioł do c.o.

Pionowe bojlery elektryczne posiadające wężownice spiralne, podobnie jak dwupłaszczowe, również mają wysoką sprawność i dobre opinie wśród użytkowników. Umożliwiają one podłączenie do nich dwóch różnych źródeł ciepła, dodatkowym może być na przykład układ solarny. Wężownice spiralne mają moc grzewczą znacznie większą niż zwykłe wężownice pojedyncze.

Zbiornik kombinowany to w rzeczywistości dwa zbiorniki, gdzie jeden jest zanurzony w drugim. Wewnętrzny zbiornik to zawsze zbiornik c.w.u. Zewnętrzna część jest natomiast wypełniona wodą kotłową. Rozwiązanie to sprawia, że woda użytkowa w mniejszym wewnętrznym zbiorniku ogrzewa się całą powierzchnią z wyjątkiem płaszczyzny górnej. Zbiornik ten zazwyczaj jest pofałdowany, ma to na celu ograniczenie osadzania się na jego ściankach kamienia. W tego rodzaju bojlerach woda nagrzewa się wolniej. Możemy jednak zakupić modele z dodatkową wężownicą, do której możemy podłączyć dodatkowe źródło ciepła i która przyśpiesza proces nagrzewania. Pionowy bojler elektryczny może mieć pojemność od 100 l do 500 l.

Poziome bojlery elektryczne

Bojlery elektryczne poziome także dostępne są w wielu różnych wariantach. Możemy je podzielić według rodzaju konstrukcji, według materiału, z jakiego zostały wykonane i rodzaju zabezpieczenia przeciw korozji, a także ze względu na materiał, jaki został zastosowany do izolacji termicznej. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy:

  • bojlery elektryczne poziome na podkowę,
  • bojlery elektryczne poziome posiadające pojedynczą wężownicę w kształcie litery U,
  • bojlery elektryczne poziome posiadające podwójną wężownicę,
  • bojlery elektryczne poziome dwupłaszczowe.

Ze względu na materiał z jakiego poziomy bojler elektryczny został wykonany oraz jakiego użyto materiały do zabezpieczenia antykorozyjnego wyróżnić możemy:

  • bojlery elektryczne poziome stalowe wykonane ze stali czarnej,
  • bojlery elektryczne poziome ocynkowane,
  • bojlery elektryczne poziome emaliowane, w których zamontowano anodę magnezową,
  • bojlery elektryczne poziome pokryte żywicą,
  • bojlery elektryczne poziome wykonane ze stali nierdzewnej.

Ze względu na zastosowaną izolację termiczną w bojlerach poziomych wyróżniamy:

  • bojlery elektryczne poziome nieizolowane,
  • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane piankami polietylenowymi,
  • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane polistyrenem,
  • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane miękkimi gąbkami poliuretanowymi,
  • bojlery elektryczne poziome, które są izolowane pianką poliuretanową.

Bojler elektryczny na podkowę skonstruowany jest w taki sposób, że woda kotłowa wypełnia całą pojemność zasobnika. W związku z tym woda nie nadaje się do spożycia i taki poziomy bojler nie może być stosowany do wody użytkowej. Urządzenia te stosuje się najczęściej w połączeniu z piecokuchniami, czyli kuchennymi piecami, które posiadają płaszcz wodny.

Bojler z wężownicą pojedynczą w kształcie litery U daje możliwość odseparowania wody użytkowej od wody kotłowej. Taki ogrzewacz wody charakteryzuje się stosunkowo niewielką powierzchnią wymiany ciepła. Tego typu bojler elektryczny o większej pojemności wygrzewa się stosunkowo długo. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków do takiego bojlera można zastosować dodatkowe źródło ciepła.

Poziomy bojler z wężownicą podwójną umożliwia podłączenie do niego jednego kotła lub kominka. Powierzchnia takiej wężownicy jest nieco większa niż wężownicy U, lecz dużo mniejsza niż w przypadku tej w zasobnikach dwupłaszczowych. Taki bojler elektryczny można użytkować poza sezonem grzewczym.

Poziome termy elektryczne dwupłaszczowe posiadają zewnętrzny płaszcz, który wypełniony jest wodą kotłową z instalacji c.o. Zewnętrzny płaszcz ogrzewa całą swoją powierzchnią wewnętrzny płaszcz, który wypełniony jest wodą użytkową. Montaż poziomych bojerów elektrycznych jest bardzo prosty. Poziomy bojler elektryczny wiesza się na ścianie przy zastosowaniu specjalnych wsporników.

Energooszczędny bojler elektryczny

Bojlery elektryczne są niestety znane z tego, że pobierają dużo energii. Możemy jednak zaoszczędzić na rachunkach za prąd, gdy wybierzemy odpowiedni bojler. Istnieją dwa sposoby na zaoszczędzenie energii zużytej na ogrzewanie wody. Możemy, albo zużywać mniej wody, albo zadbać o to, by ze zbiornika nie uciekało ciepło. W związku z tym energooszczędne bojlery powinny mieć niewielką pojemność, najlepiej ok. 50 l. Warto także zadbać o lepszą izolację termiczną, najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie bojler dwupłaszczowy.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bojlerów elektrycznych, które dostępne są w różnych pojemnościach. Niestety podgrzewanie wody za ich pomocą może być kosztowne. Warto więc wybrać takie rozwiązanie, które będzie energooszczędne i pozwoli na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *