fbpx
Budowa domu

Zalety i wady dachu mansardowego

• Zakładki: 47

Oferujący więcej miejsca na poddaszu dach mansardowy we współczesnym budownictwie stosowany jest rzadko, najczęściej jako zwieńczenie eleganckich dachów w domach jednorodzinnych, co czyni z niego rozwiązanie ekskluzywne. Znana od XVI wieku konstrukcja prezentuje się zjawiskowo, szczególnie jako zwieńczenie dworków i rezydencji. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Krótka historia dachu mansardowego

Choć pierwsze udokumentowane użycie dachu mansardowego miało miejsce w 1546 roku w południowo-zachodnim skrzydle Luwru i odpowiada za nie francuski architekt Pierre Lescot, dach zawdzięcza swoją nazwę architektowi, który spopularyzował go w XVII wieku. François Mansart użył go w paryskich hotelach (kamienicach) oraz zamkach Balleroy, Blois i Maisons.

Dach mansardowy w Château de Maisons

Czym jest dach mansardowy?

Dach mansardowy to rodzaj dachu o połaciach łamanych. Może być dwuspadowy lub czterospadowy. Najczęściej spotyka się dachy składające się z czterech połaci. Każda połać takiego dachu składa się z dwóch części – górnej i dolnej. Część górna posiada mniejszy kąt nachylenia w porównaniu do części dolnej. Obie części połaci mogą być również przedzielone uskokiem. Rozwiązanie to pozwala jeszcze skuteczniej odprowadzać wodę opadową z górnej części, tak, aby nie zalewała ona części dolnej.  Konstrukcja dachu mansardowego zwiększa powierzchnię użytkową na poddaszu, a stroma część dolna znacznie ułatwia wybudowanie lukarn, którymi dawniej doświetlano poddasza.

W jaki sposób skonstruowany jest dach mansardowy?

Dach mansardowy buduje się zazwyczaj na podstawie więźby płatwiowo-kleszczowej. W części górnej stosuje się krokwie, kleszcze usztywniające, płatwie stropowe i kalenicowe. W części dolnej znajdują się słupy i zastrzały połączone ze sobą kleszczami. Obie części dachu łączy gzyms lub uskok. Współcześnie stosowane domy mansardowe bazują na prefabrykowanych elementach, a także prostym i lżejszym pokryciu dachowym.

Zalety dachu mansardowego

  • Pozwala uzyskać większą powierzchnię użytkową poddasza i ciekawie ją zaaranżować.
  • Dzięki niewielkiemu nachyleniu unikamy skosów, które w większości domów znacznie ograniczają przestrzeń poddasza. Dach mansardowy zapewnia wygodę poruszania się po najwyższym piętrze.
  • W stromej części dachu łatwo jest również wstawić efektowne lukarny, które zapewnią więcej światła dziennego.
  • Stanowi wyjątkowo estetyczne zwieńczenie bryły budynku

Wady dachu mansardowego

  • Stanowi bardzo złożoną konstrukcję nawet przy zastosowaniu współczesnych materiałów i rozwiązań technologicznych
  • Bardzo wysoki koszt budowy
  • Problemem jest uzyskanie szczelnej hydroizolacji oraz termoizolacji.
  • Stroma część dolna jest bardziej narażona na uszkodzenia na skutek silnego wiatru lub zsuwającego się śniegu z części górnej.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
112 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *