Wyposażenie dostosowane do osób z niepełnosprawnością – jak zaaranżować łazienkę bez barier?
Łazienka powinna być pomieszczeniem, w którym bezpieczeństwo i wygoda stawiane są na pierwszym miejscu. Łatwy dostęp do poszczególnych urządzeń, a także wystarczająca przestrzeń do poruszania się to kluczowe kwestie podczas jej urządzania. Jeśli będzie z niej korzystać osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku, wyposażenie łazienki musi być dobrze przemyślane. Zapewnienie jej bowiem maksymalnego komfortu podczas codziennych czynności higienizacyjnych, jest w tym przypadku najważniejsze. Jak zaaranżować łazienkę bez barier, przyjazną dla osób z niepełnosprawnością?
Projekt łazienki przystosowanej dla osoby niepełnosprawnej
Dostosowywanie łazienki dla osoby z niepełnosprawnością należy przede wszystkim rozpocząć od szczegółowego planu rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia. Nie bez znaczenia będzie wielkość tego pomieszczenia, ułatwiająca swobodne poruszanie się wózkiem i dostęp do urządzeń sanitarnych. W projekcie należy uwzględnić odpowiednią szerokość drzwi wejściowych, nie mniej niż 1 m. Przy wejściu do łazienki najlepiej zrezygnować z progu, aby wjazd wózkiem był płynny. Toaleta powinna być zamontowana na podobnej wysokości, jak siedzisko wózka, w celu ułatwienia swobodnego przesiadania się podczas wykonywania codziennych czynności fizjologicznych. Dla bezpieczeństwa najlepiej będzie także zamontować poręcze, ułatwiające skorzystanie z toalety. Przycisk spłuczki należy umieścić w miejscu, do którego dostęp nie sprawi osobie niepełnosprawnej trudności. Podobnie będzie w przypadku umywalki. Tutaj jeszcze nie tylko trzeba wziąć pod uwagę wysokość jej zawieszenia, ale również kształt, zapewniający bezproblemowy podjazd wózkiem.
Wyposażenie i dodatki zawierające udogodnienia dla niepełnosprawnych
Osobie poruszającej się na wózku korzystanie z zabudowy łazienkowej, która znajduje się poza zasięgiem rąk, może sprawić spore niedogodności, dlatego warto zrezygnować z wysoko zawieszonych szafek, do których nie będzie miała ona dostępu. Jednocześnie na etapie projektu należy zastanowić się nad wyposażeniem łazienki w meble, które dodatkowo nie utrudnią manewrowania wózkiem.
Miejsce kąpielowe, zawierające siedzisko w przypadku prysznica, i deskę w przypadku wanny, powinno być wyposażone w uchwyty, a także maty antypoślizgowe. Podczas korzystania z urządzeń, w których nietrudno o poślizg, takie rozwiązania są wręcz nieodzowne. Jeśli nie ma możliwości, żeby zastąpić wannę natryskiem, najlepiej wybrać model z otwieranymi drzwiami lub niższymi ściankami. Dobrym pomysłem będzie również zdecydowanie się na płytki podłogowe do łazienki o wysokiej klasie antypoślizgowej, żeby zminimalizować ryzyko upadku i zapewnić stabilizację podczas poruszania się po tym pomieszczeniu.
Detale, które usprawnią korzystanie z łazienki osobom z niepełnosprawnością
Oprócz dostosowania wejścia i sprzętów, ułatwiających osobom niepełnosprawnym komfortowe korzystanie z łazienki, nie bez znaczenia są także szczegóły. Nie musi być to pomieszczenie surowe, nastawione wyłącznie na funkcjonalność. Dobór dodatków powinien być jednak dobrze przemyślany, aby nie krępował ruchów i nie przeszkadzał podczas wykonywania codziennych czynności związanych z higieną.
Lustro powinno być umieszczone na odpowiedniej wysokości, najlepiej ok. 100 cm od poziomu posadzki. Idealnym wykończeniem aranżacji będą dozownik do mydła, a także suszarka do rąk, zamocowana w taki sposób, żeby był do niej swobodny dostęp.
Warto wybierać urządzenia dobrej jakości, wykonane z solidnych materiałów, które będą w stanie utrzymać masę ciała osoby z nich korzystającej, a co za tym idzie zapewnią jej maksimum bezpieczeństwa. Szukasz wyposażenia dostosowanego do osób z niepełnosprawnością? Sprawdź produkty dostepne w sklepie internetowym reuter.com!