Wybór agregatu prądotwórczego do domu – co warto wiedzieć?
Pomimo rozwoju technologii może się zdarzyć, że w domu nie będzie prądu. To może bardzo utrudnić życie i wpływa na działanie niemal wszystkich systemów, urządzeń i instalacji. I dlatego właśnie warto wcześniej zaplanować zasilanie awaryjne. Najczęściej w domach jednorodzinnych wykorzystuje się agregaty prądotwórcze, które muszą być dopasowane do potrzeb. Nowoczesny generator prądu ma przede wszystkim za zadanie stale monitorować sytuację dostaw prądu i reagować na przerwy.
Jak działają generatory prądotwórcze?
Nowoczesne generatory prądotwórcze sprawdzają się w lokalach mieszkalnych, miejscach użytkowych i różnego rodzaju przedsiębiorstwach oraz w budynkach miejskich. Oczywiście zawsze muszą być dopasowane do konkretnych potrzeb. Sam agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które jest przeznaczone do podtrzymywania dostaw prądu. Oznacza to, że może autonomicznie wytwarzać energię i dostarczać ją w odpowiedni sposób. Generatory prądu są zbudowane z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzenia kontrolno-pomiarowego. Dzieli się je na kilka rodzajów. Ze względu na zastosowanie dostępne są urządzenia na maszyny o zastosowaniu morskim i lądowym. Poza tym inny generator prądotwórczy będzie odpowiedni do domu rodzinnego, a nawet w obrębie tego typu można podzielić maszyny na te z mocowaniem stałym lub z ruchomą instalacją, obsługiwane ręcznie lub automatycznie.
Jak wybrać odpowiednią moc generatora?
Różne modele agregatów prądotwórczych z BM Rent najczęściej zasilane są silnikiem benzynowym z ręcznym lub elektrycznym rozruchem lub modelem wysokoprężnym na olej napędowy. Zdarzają się oczywiście też inne typy na przykład silniki cieplne, pneumatyczne czy parowe. Generator elektryczny może również posiadać akumulatory. Poza tym warto sprawdzić, czy urządzenia są ciche czy głośne, a także dopasować konkretną moc do potrzeb. Inna sprawdzi się w domkach letniskowych czy na działce, a na pewno wyższych parametrów będziemy potrzebować w domu jednorodzinnym.
Zalety posiadania generatora prądotwórczego w domu
Można w sklepach znaleźć agregaty prądotwórcze różniące się podstawowymi parametrami – jednofazowe z napięciem 23 V oraz trójfazowe z napięciem 4 V. Ten pierwszy typ będzie odpowiedni do domu, ponieważ pozwoli podtrzymać sprzęty zasilane z gniazdka takie jak lodówka, piekarnik, telewizor, pralka czy komputer. Warto przy tym wziąć też pod uwagę moc urządzenia przy pełnym obciążeniu. Ona zawsze powinna być większa od mocy wszystkich urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej, jakie agregat będzie zasilał. Z zasady też innego urządzenia możemy potrzebować na placach budowy, a inny model będzie odpowiedni, jeśli zależy nam na tym, by podtrzymane było tylko działania instalacji alarmowych w przypadku przerwy w dostawie prądu. Takie rozwiązanie sprawdzać się może w domkach letniskowych. Czasem instalację alarmową ma także garaż samochodowy. Popularne są obecnie kompaktowe i lekkie urządzenia, które świetnie wpisują się w potrzeby użytkowników. To doskonałe propozycje do domów jednorodzinnych. Musimy pamiętać o tym, że agregat nie jest sprzętem, którego potrzebujemy na stałe i dlatego nie warto przepłacać, bo do otrzymania poprawnego działania instalacji w czasie awarii sieci w zupełności wystarczy agregat idealnie dopasowany do konkretnych potrzeb – nie najdroższy i nie najlepszy. Oczywiście zupełnie innego agregatu prądu będą wymagać osoby, które potrzebują zasilania imprez plenerowych w plenerze, ci, którzy mieszkają lub mają dom letniskowy w miejscach, gdzie sieć nie jest podłączona oraz ekipy budowlane.