Jeśli zastanawiasz się, czy możesz osiągnąć optymalną dla siebie temperaturę wnętrza bez obawy o drastyczny wzrost rachunków, to polecamy wodne ogrzewanie podłogowe. To inteligentny i wydajny sposób na ogrzanie domu. Przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat, by zainteresować cię tą energooszczędną metodą ogrzewania.
Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe?
Wodne ogrzewanie podłogowe może być zarówno podstawową metodą ogrzewania domu, jak i dodatkiem do istniejącego już ogrzewania. Działa na zasadzie promieniowania i konwekcji. Ciepło pochodzące z podgrzanej wody rozprowadzane jest po rurach znajdujących się pod wykończoną posadzką. Elementem grzewczym jest tu podłoga – w zasadzie betonowa wylewka – która dzięki temu, że wolno się wychładza, sprzyja utrzymaniu stabilnej temperatury we wnętrzach. Inteligentne termostaty monitorują i kontrolują ciepło. System wodnego ogrzewania podłogowego charakteryzują się niższym od grzejników zapotrzebowaniem energetycznym, co znacznie obniża koszty i podnosi komfort cieplny pomieszczeń.
Wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe – co się bardziej opłaca?
W przeliczeniu na metr kwadratowy wodne ogrzewanie podłogowe jest tańsze niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. Instalacja wodna jest ogrzewana przy użyciu podstawowego źródła ogrzewania w nieruchomości – np. kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła – i jest zazwyczaj tańsza w eksploatacji niż ogrzewanie wnętrz za pomocą grzejników.
Wodne ogrzewanie podłogowe a rodzaj wykończenia podłogi
Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, wcale nie musisz ograniczać się do podłóg ceramicznych lub kamiennych. Na rynku istnieje wiele materiałów, przeznaczonych do tego typu ogrzewania.
O czym musisz pamiętać?
Nie układaj przewodów wodnego ogrzewania podłogowego w miejscach, w których stać będą np. szafki kuchenne, wanna lub brodzik. Stałyby się izolacją termiczną dla przewodów grzejnych. Oczywiście nie dotyczy to miejsc pod wolno stojącymi wannami na wysokich nóżkach i pryszniców bez brodzika z odpływem bezpośrednio w podłodze.
Wodne ogrzewanie podłogowe: częsty błąd projektowy
Zlecając wykonanie projektu wodnego ogrzewania podłogowe, zwróć uwagę na ujęte przez projektanta założenia. Częstym błędem, który może doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy wykończeniowej podłogi, jest nieuwzględnienie dylatacji lub ucinanie wystającej taśmy dylatacyjnej na wysokości wylewki i układanie płytek na stałe do ściany. Dylatacja to celowo wykonana szczelina, której zadaniem jest oddzielenie (oddylatowanie) różnych elementów budynku. Podłoga grzewcza pracuje, a wraz z nią płytki. Jeśli nie oddzielisz płytek od ściany, może dojść do jej uszkodzenia.
M.Ś.