fbpx
Budowa domu

Wkręcane czy wbijane – jakie kołki fasadowe wybrać?

• Zakładki: 118

Wybór odpowiednich kołków do termoizolacji decyduje o trwałości i stabilności systemu ociepleń. Prawidłowo zainstalowane, wysokiej jakości zamocowania fasadowe zwiększają efektywność energetyczną i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Dlaczego wybór kołków do termoizolacji nie powinien być przypadkowy?

Kołki do styropianu umożliwiają mocowanie płyt termoizolacyjnych do ścian budynku, co ma bezpośredni wpływ na energochłonność obiektu oraz komfort życia jego mieszkańców. Niewłaściwie dobrane kołki mogą prowadzić do niestabilności ocieplenia, powodując uszkodzenia mechaniczne, przesuwanie się płyt oraz powstawanie mostków termicznych. Ponadto istnieje ryzyko, że złej jakości kołki fasadowe nie sprostają wymaganiom obciążeniowym i zmiennym warunkom atmosferycznym, co przełoży się na mniejsze bezpieczeństwo mocowania i słabszą efektywność energetyczną budynku. Właśnie dlatego wybór zamocowań do termoizolacji nie powinien być przypadkowy. Tylko łączniki od renomowanego producenta, posiadające niezbędne aprobaty, dają gwarancję, że finalnie przygotowany system ociepleń sprosta specyficznym warunkom projektu budowlanego. 

Kołki fasadowe – wkręcane czy wbijane?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru kołków do termoizolacji jest rodzaj podłoża, w którym będzie wykonywany montaż. W ofercie Rawlplug znajdziesz dwa typy zamocowań fasadowych:

  • Kołki wkręcane – przeznaczone do instalacji we wszystkich, również najbardziej wymagających kategoriach podłoży (A, B, C, D, E). Do najważniejszych zalet kołków wkręcanych należy uniwersalność i komfort stosowania oraz możliwość demontażu w przypadku nieprawidłowej instalacji. Kołki z trzpieniem wkręcanym mają wyższe nośności w porównaniu do łączników wbijanych. Zamocowania wkręcane można instalować w termoizolacji zarówno metodą powierzchniową, jak i pogłębioną. 

Kołek fasadowy z wkręcanym trzpieniem metalowym R-TFIX-8S jest rekomendowany do stosowania w systemie ociepleń ETICS. Unikalna konstrukcja strefy kotwienia pozwala na przenoszenie wysokich obciążeń, co z kolei przekłada się na zmniejszenie liczby zakotwień zalecanych na m2. Dzięki temu, że poszczególne elementy łącznika są wstępnie zmontowane, prace montażowe z wykorzystaniem R-TFIX-8S przebiegają znacznie szybciej. Dodatkowo, kołki wkręcane zapewniają bezawaryjną instalację ze względu na możliwość demontażu mocowania oraz całkowitą kontrolę procesu osadzenia łącznika. Pozwala to na szybkie zniwelowanie nierówności elewacji. 

  • Kołki wbijane – wyróżnia je szybki montaż bez użycia wkrętarki, co wpływa na wysoki komfort i tempo pracy. Przed wyborem kołka fasadowego z trzpieniem wbijanym, należy upewnić się, czy mocowanie jest certyfikowane do danego typu podłoża. Łącznik R-TFIX-8M może być stosowany w podłożach kategorii A, B, C, D i E. Zwiększona sztywność talerza (1,0 kN/mm) zapewnia stabilność układu ociepleniowego, natomiast wstępne połączenie elementów kołka przekłada się na większą wygodę podczas instalacji. 

Jeśli planujesz montaż kołków fasadowych w innych powierzchniach niż beton lub cegła, najlepszym rozwiązaniem będą kołki z talerzem dociskowym KCX. Mocowania tego typu umożliwiają instalację płyt termoizolacyjnych np. do drewna lub blachy stalowej. W takim przypadku wkręty powinny być dopasowane do materiału, w którym odbywa się kotwienie płyt termoizolacyjnych. Zadaniem talerzy jest podniesienie siły potrzebnej do przeciągnięcia kołka przez powierzchnię styropianu lub wełny mineralnej. Pozwala to zapobiec zerwaniu elewacji np. podczas silnego wiatru oraz eliminuje ryzyko uszkodzenia płyty. Talerze dociskowe są wykorzystywane w montażu powierzchniowym, w połączeniu zarówno z kołkami wkręcanymi, jak i wbijanymi. 

System ociepleń ETICS. Jakie kołki wybrać?

Kołki wkręcane i wbijane Rawlplug są certyfikowane do stosowania w systemie ociepleń ETICS (External Thermal Insulation Composite System). ETICS, nazywany również bezspoinowym systemem ociepleń, jest obecnie jednym z najpopularniejszych systemów izolacji termicznej. ETICS polega na mocowaniu płyt izolacyjnych na zewnętrznych ścianach budynku, zapewniając tym samym efektywną izolację obiektu i jego ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Przy wyborze kołków do systemu ociepleń ETICS należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

  • Rodzaj podłoża. Chociaż oba rodzaje kołków (R-TFIX-8S oraz R-TFIX-8M) mogą być stosowane we wszystkich typach podłoży, warto mieć na uwadze, że gdy nie masz gwarancji, co do jakości materiału (nie wykonano prób na wyrywanie), Rawlplug rekomenduje użycie łączników z trzpieniem wkręcanym. 
  • Grubość izolacji. Kołki muszą być na tyle długie, aby przechodziły przez całą warstwę styropianu lub wełny i zapewniały solidne zakotwienie w podłożu. W ofercie Rawlplug znajdziesz łączniki wbijane i wkręcane o długości od 115 mm do 455 mm (w przypadku kołka R-TFIX-8S oraz 95 mm do 295 mm (w przypadku kołka R-TFIX-8M), co pozwala na idealne dopasowanie rozmiaru łącznika do potrzeb montażowych. 
  • Obciążenia i warunki atmosferyczne. Kołki muszą być odporne na siły wiatru oraz zmienne warunki pogodowe, w tym wilgoć i skoki temperatury. Starannie dobrane kołki zapewnią trwałość i stabilność całego systemu ociepleń, co przekłada się na efektywność energetyczną budynku. Jeśli nie masz gwarancji, czy wybrany przez Ciebie kołek przeniesie wymagane obciążenia, skorzystaj z pomocy ekspertów Rawlplug. Oferujemy doradztwo techniczne w zakresie doboru łącznika, przeprowadzamy także testy na wyrywanie w podłożu, w którym ma zostać wykonana instalacja. 
  • Specyfikacja techniczna i normy. Kołki powinny być zgodne z odpowiednimi normami i specyfikacjami technicznymi. Ważne jest, aby wybrać kołki, które są przetestowane i certyfikowane pod kątem wytrzymałości i trwałości. Kołki R-TFIX-8S oraz R-TFIX-8M są rekomendowane do stosowania z systemem ociepleń ETICS. Dodatkowo, łączniki posiadają aprobaty ETA, KOT i UKTA. 

Rawlplug to globalny producent kołków, zamocowań i elektronarzędzi istniejący na rynku od ponad 100 lat. W naszej ofercie znajdziesz ponad 10 tys. produktów przeznaczonych do profesjonalnego użytku. Zapewniamy też kompleksowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie procesu budowlanego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
149 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *