fbpx
Ogród

Uprawa rozchodników w ogrodzie

• Zakładki: 34

Mają niewielkie wymagania, radzą sobie z mało gościnnymi miejscami, dobrze znoszą suszę, pięknie prezentują się na skalniakach, rabatach i ogrodach dachowych. Rozchodniki, bo o nich mowa, to ogrodowy pewniak o supermocach, któremu nie są straszne trudności zsyłane przez samą Matkę Naturę. Jak uprawiać rozchodniki w ogrodzie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Uprawa rozchodników jest tak łatwa, że nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z tym zadaniem. Dzięki dużej liczbie odmian nie jest trudno znaleźć tę, która będzie idealnie pasować do twojego ogrodu.  

Jak uprawiać rozchodniki w ogrodzie?

Rozchodniki wymagają niewielkiej uwagi. Rozwijają się w niemal w każdym miejscu, nie mając szczególnych wymagań w kwestii podłoża czy też warunków atmosferycznych. Co prawda najlepiej rosną na glebach lekkich, niezbyt żyznych o odczynie zbliżonym do obojętnego, ale poradzą sobie również na glebach zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Po prostu ten rodzaj podłoża może powodować, że będą prezentować się mało atrakcyjnie od strony wizualnej. Warto unikać stanowisk z wilgotnym podłożem, bo takie warunki znoszą dosyć ciężko. W końcu ideałów nie ma.  Znakomicie sprawdzają się w tej części ogrodu, w której jest za dużo słońca lub za mało wody, aby uprawiać cokolwiek innego. Pod wpływem słońca obficie kwitną i są atrakcyjnie wybarwione. Wyjątkiem jest rozchodnik rozłogowy, który woli lekkie zacienienie lub półcień. Wiele osób żartuje, że tylko kamienie żyją dłużej i wymagają mniej pielęgnacji.  Najmniejsze rozchodniki osiągają zaledwie kilka centymetrów, największe nawet metr wysokości.

Sadzenie rozchodników

Rozchodniki najlepiej wysadzać wiosną. Jeśli chcesz zasadzić jedną z wyższych odmian, wystarczy, że odłamiesz jedną z łodyg i wbijesz ją w ziemię w miejscu, w którym mają pojawić się rozchodniki. Łodyga bardzo szybko się ukorzeni, a nowa roślina pojawi się w ciągu jednego lub dwóch sezonów. W przypadku krótszych odmian jest jeszcze prościej. Zwykle wystarczy położyć rozchodnik na ziemi, w miejscu, gdzie ma rosnąć. Roślina sama się zakorzeni.

Podlewanie rozchodników

Rozchodniki bardzo dobrze znoszą suszę i są prawie bezobsługowe. Podlewanie  w ciągu sezonu dotyczy młodych sadzonek, egzemplarzy uprawianych w pojemnikach, a także roślin rosnących w ogrodach dachowych, czyli tam, gdzie warstwa podłoża jest cienka i szybko wysycha.

Nawożenie rozchodników

Nawożenie stosuje się sporadycznie. W przypadku rozchodników ogrodowych należy sięgać po nawozy potasowo-fosforowe. Nawożenie uprawy pojemnikowej może opierać się na nawozach dla sukulentów lub storczyków.

Ochrona rozchodników przed mrozem

Większość rozchodników należy zabezpieczać na zimę okryciem ze słomy, liści lub agrowłókniny. Okrycie należy położyć dopiero po kilkudniowych spadkach temperatury poniżej zera.

M.Ś.



comments icon0 komentarzy
0 komentarze
103 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *