fbpx
Dla dzieci

Tipi w pokoju dziecka. Namiot wielu możliwości

• Zakładki: 40

Prosta konstrukcja, a tyle możliwości i radości. Tipi, nawiązujący do kultury Indian Ameryki Północnej namiot, już jakiś czas temu podbił serca dzieci, zapewniając im przestrzeń do zabawy i odpoczynku. Podpowiadamy, do czego wykorzystać tipi w pokoju dziecka, a także jak ten namiot wykonać.

Tipi to bez wątpienia namiot wielu możliwości, który idealnie sprawdzi się w pokoju zarówno dziewczynki, jak i chłopca. Jeśli sądzisz, że to tylko drewniany lub aluminiowy stelaż obleczony tkaniną i ustawiony na kształt szałasu, to jesteś w błędzie. Czy Twój szałas z dzieciństwa, na ogół wykonany z patyków znalezionych w lesie lub parku, też był tylko szałasem?! To przestrzeń na wiele mniej lub bardziej szalonych – w dobrym tego słowa znaczeniu – zabaw i znakomity wyzwalacz kreatywności. Jest tym, czym dziecko sobie zamarzy. Domkiem dla lalek, pałacem księżniczki, kryjówką piratów, bazą Piotrusia Pana.

Choć ze względu na swoją formę i zastosowane przez producentów materiały jego funkcja dekoracyjna jest niepodważalna, tipi to również doskonały sposób na wydzielenie stref aktywności w pokoju dziecka. Na rynku występują namioty w różnych rozmiarach, więc nawet niewielka przestrzeń nie będzie przeszkodą w stworzeniu odrębnych miejsc na zabawę i odpoczynek lub naukę (w przypadku nieco starszych dzieci).

freepik.com/vanitjan

Strefa kreatywnej zabawy

Wyobraźnia dzieci jest wręcz niebywała, a kreatywność przekształcająca tę wyobraźnię w rzeczywistość niesamowita. Zabawa z wykorzystaniem tipi pozytywnie wpływa na rozwój ww. zdolności. Dla dzieci namiot jest tym, czym one chcą, aby był. Korzystanie z niego sprawia, że wymyślają scenariusze, tworzą zasady, odgrywają wymyślone historie. Tak zabawa wyobrażeniowa ma duże znaczenie w rozwoju dziecka. Wykazano bowiem istnienie związku między wyobrażeniową zabawą w dzieciństwie a oryginalnością, spontanicznością, bogatszym słownictwem oraz większą elastycznością w radzeniu sobie z nowymi sytuacjami w dorosłym życiu.

Strefa odpoczynku

Namiot jest wystarczająco duży, by umieścić w nim poduszki, koce lub też dziecięce siedzisko w kształcie worka. Zmęczone dziecko zyska strefę tylko dla siebie, bazę, w której z dala od bodźców i oczu domowników będzie mogło wypocząć lub wyciszyć się, skupiając na mało wyczerpujących czynnościach, jak np. oglądanie ulubionej książeczki czy słuchanie muzyki. Tipi to znakomita przestrzeń na tak osobistą czynność, jak uzupełnianie wpisów w pamiętniku. To również doskonałe miejsce na drzemkę, jeśli dziecko jest w wieku, w którym ma zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia.

Strefa przygodowo-edukacyjna

Biwak na środku pokoju? Dlaczego nie! Wystarczy projektor rozgwieżdżonego nieba, koc, latarka i książka, która pozwoli zanurzyć się w świecie swoich ulubionych bohaterów, by razem z nimi przeżywać wspaniałe przygody. Kto czyta książki, ten żyje podwójnie. A czytając podczas biwakowania w tipi, można samemu przeżyć coś niesamowitego. Innym pomysłem jest czytanie swojemu maluchowi, siedząc z nim w namiotowej bazie. Niektóre modele są na tyle duże, że pomieszczą dwie osoby i na dodatek mają oświetlenie na wyposażeniu.

Strefa rekreacyjna

Lekka konstrukcja pozwala na przenoszenie namiotu w dowolne miejsce. W okresie letnim możemy ustawić go w ogrodzie, na tarasie, zabrać na plażę. Stanie się nie tylko strefą zabaw lub odpoczynku pod bacznym okiem rodziców, lecz również ochroną od słońca.

freepik.com/prostooleh

Dodatek uniwersalny

Szeroki wybór materiałów – od gładkich lub drukowanych cyfrowo, malowanych, przez  haftowane, zdobione naszywkami, na tych  z motywem ulubionego bohatera skończywszy  – sprawia, że bez problemu dopasujemy  namiot do każdego wnętrza, nie psując aranżacji pomieszczenia.

Tipi DIY

Jeśli Wasze dziecko ma szczególne potrzeby estetyczne, których nie jest w stanie zaspokoić gotowy produkt, warto pokusić się o stworzenie wymarzonego tipi samodzielnie. Nie jest to wcale takie trudne. Co prawda nie prezentujemy wersji najłatwiejszej, do której wykonania wystarczą kijki, kawałek zasłony, sznurek i nożyczki, uważając, że lepiej potrudzić się pół godziny dłużej, lecz stworzyć namiot, który nie rozpadnie się przy zbyt ekspresyjnej zabawie. Na początek lista rzeczy.

  • 5 drewnianych kijków o długości 200-220 cm (mogą to być kijki do szczotki lub gotowe kijki do tipi)
  • bawełniana tkanina w wybranym kolorze i wzorze
  • tekturowe lub tekstylne dekoracje – według uznania, w zależności od oczekiwanego efektu
  • sznurek sizalowy lub jutowy
  • wiertarka,
  • miarka, przybory do szycia
  • klej w pistolecie do mocowania ozdób na gorąco
  • moskitiera z samoprzylepnym rzepem

Zaczynamy od nawiercenia otworów w każdym kijku w odległości 7-10 cm od ich końców. W tym momencie warto zatrudnić pomocnika, który ustawić kijki na kształt szałasu tak, by górne końce stykały się, a dolne wytyczyły krąg o średnicy metra. By ułatwić zadanie pomocnikowi, można posłużyć się hula-hoop.  W miejscu, gdzie ma być wejście do tipi, rozstaw kijków powinien być większy. Teraz czas na przewleczenie sznurka przez wywiercone dziurki, które znajdują się na dole, by wytyczyć podstawę stelaża. Gdy już to zrobimy, trzeba mocno związać górne końce patyków.  Stelaż wymierzony, więc zabieramy się za wycinanie płatów z materiału. Wielkością będą odpowiadać trójkątom wytyczonym przed kijki (warto obrobić tkaninę ściegiem ręcznym lub maszynowym). Pamiętajmy o niezasłaniu wejścia. Na dłuższych bokach materiałowych trójkątów należy wszyć sznurki (co 10-15 cm), służące do zamontowania tkaniny na stelażu. Tipi gotowe. Teraz czas na ozdabianie, ale w tym momencie musi zadziałać Wasza wyobraźnia, i wieszanie moskitiery.

Zróbmy wspólnie girlandę

Chcąc zaangażować dziecko w tworzenie tipi, warto wspólnie z nim wykonać papierową girlandę, która może zawisnąć przed wejściem do namiotu. Wystarczy wyciąć z bloku technicznego duże trójkąty, wymoczyć je w zaparzonej herbacie, a kiedy wyschną, złożyć na pół i przytwierdzić do sznurka, sklejając końce. Do środka tipi możemy włożyć koce, lampiony, poduszki lub maskotki – wszystko, co pozwoli stworzyć ciepły, przytulny klimat.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *