Nieszczelny komin, który przestaje odprowadzać spaliny i inne produkty uboczne spalania opału, może stanowić poważne zagrożenie dla domowników. By nie doprowadzić do pożaru lub zaczadzenia, musisz działać natychmiast. Problem może rozwiązać prawidłowo przeprowadzony zabieg szlamowania. Na czym polega szlamowanie i czy możesz je zrobić na własną rękę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Szlamowanie komina, czyli co?
To proces polegający na uszczelnianiu komina od wewnątrz przy użyciu odpowiedniej masy. Nim jednak masa zostanie nałożona, komin należy dokładnie oczyścić z sadzy i luźnych resztek zaprawy znajdujących się w przewodzie kominkowym. Komin możesz wyczyścić samodzielnie, wykorzystując do tego szczotkę kominiarską z kilkukilogramowym obciążnik w kształcie kuli. Do szczotki należy przyczepić stalową linkę, na której będziemy opuszczać szczotkę w dół komina. Możesz również użyć specjalnego proszku, składającego się z mieszanki kryształów. Oczyszczony przewód kominowy należy umyć wodą, by usunąć resztki zanieczyszczeń.
Czy można wykonać szlamowanie samodzielnie?
Szlamowanie masą uszczelniającą najlepiej zlecić specjalistom, których doświadczenie, wiedza i narzędzia zagwarantują należycie przeprowadzoną naprawę, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania komina. Prawidłowo uszczelniony komin optymalizuje zużycie opału.
Po czym poznać, że komin jest nieszczelny?
- Spaliny są słabo odprowadzane na zewnątrz.
- Pojawia się z problem ze słabą wentylacją.
- W pomieszczeniach panuje nieprzyjemny zapach.
- Na ścianach pojawiają się plamy.
- Tynk na ścianach zaczyna pękać.
Test szczelności komina
Aby sprawdzić stan uszczelnienia komina od wewnątrz, można wykonać test szczelność z wykorzystaniem specjalnej kapsułki dymu. Należy ją zapalić i umieścić w piecu lub kominku. Silny dym powinien zostać całkowicie odprowadzony na zewnątrz przez przewody kominkowe. Jeśli to nie nastąpi, będziesz wiedzieć, że masz do czynienia z nieszczelnym kominem. Niestety pomiar tą metodą może nie być dokładny. Mogą wystąpić przekłamania. Nie wskazuje nieszczelności ilościowo, stwarza ryzyko przeoczenia nieszczelności i uznania komina nieszczelnego, jako szczelnego. Chmura dymu w trakcie badania przewodu jest w nim zawieszona swobodnie, bez zadania ciśnienia, jak to ma miejsce w trakcie pracy urządzenia grzewczego, kiedy przewód jest wypełniony gorącymi spalinami będącymi w nadciśnieniu.
Najrozsądniej próby szczelności komina zlecić fachowcom, którzy zbadają sprawę za pomocą nowoczesnego urządzenia, jakim jest miernik szczelności kominów. Pozwala wykonać test kominów w czterech klasach ciśnieniowych – N1, N2, P1, P2 – a więc większości kominów i systemów kominowych do odprowadzania spalin z kominków, pieców i innych palenisk lub urządzeń grzewczo-kominowych.
M.Ś.