fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Smog w domu – Jak sobie z nim radzić?

• Zakładki: 72

Obecność smogu praktycznie uniemożliwia właściwe wietrzenie mieszkania/domu – otwierając okna tylko wpuszczamy więcej zanieczyszczeń do naszych wnętrz. Jak zatem zadbać o dopływ świeżego powietrza w domu? Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które pomogą Ci cieszyć się dobrej jakości powietrzem bez obaw o infekcje układu oddechowego czy napływ szkodliwych lotnych związków organicznych i nieorganicznych.

Smog w domu – czym to grozi?

Zanieczyszczenie powietrza w postaci smogu może mieć wiele negatywnych efektów – składa się on bowiem z wielu szkodliwych substancji chemicznych, m.in. tlenków siarki i azotu, wodorotlenków i pyłów zawieszonych różnych frakcji. Już przy jego małej ilości będziemy odczuwać pieczenie oczu, ogólne pogorszenie samopoczucia, czy mniejszą tolerancję na wysiłek fizyczny. Nawet małe stężenie smogu może też podrażniać układ oddechowy. Przy większej kumulacji może dochodzić do wystąpienia zapalenia spojówek, tchawicy i krtani, a nawet zapalenia płuc.

Smog jest szczególnie szkodliwy dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Zawarte w nim substancje przyczyniają się również do zaostrzenia objawów alergicznych.

Sprawdzone sposoby na walkę ze smogiem w domu

O ile szczelne okna mogą nam pomóc w powstrzymaniu smogu przed dostawaniem się do wnętrza budynku, zatrzymują też ruch powietrza w domu – wyjątkiem są tutaj budynki wyposażone w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, która wykorzystuje osobne kanały wywiewne i specjalne wentylatory. Jak zatem zadbać o poprawę jakości powietrza w domu/mieszkaniu przy jednoczesnym zachowaniu sprawnej wentylacji? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1. Nawiewniki antysmogowe

Nawiewniki antysmogowe są wyposażone w specjalne filtry (wstępne), które w znacznym stopniu oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pyłowych (najbardziej skuteczne z nich są w stanie pochłonąć do 99% pyłów frakcji PM10 i do 80% PM2.5), alergenów, a nawet większych bakterii. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nawiewnik filtruje 100% napływającego przezeń powietrza. Nawiewniki stanowią zatem świetne uzupełnienie oczyszczaczy powietrza – dzięki zapewnianej przez nie wstępnej filtracji proces oczyszczania powietrza będzie przebiegał znacznie szybciej.

Filtr powietrza stosowany w nawiewnikach jest bardzo łatwy w wymianie – zajmuje to ledwie kilka minut. Zalecana częstotliwość wymiany filtrów to dwa razy w roku, jednak warto regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać je częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba – wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza wokół domu/mieszkania.

Nawiewniki dostępne są w wersji okiennej lub ściennej i mogą być sterowane całkowicie automatycznie – w polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się urządzenia sterowane ciśnieniowo. Warto zaznaczyć, że nawiewniki są urządzeniami mechanicznymi, zatem ich praca nie wymaga zasilania. Zaleca się, aby w każdym pokoju (wyłączając łazienkę) znalazł się przynajmniej jeden nawiewnik – w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 20 m2 powinno się zakładać przynajmniej dwa urządzenia okienne lub nawiewnik ścienny o większej przepustowości.

Trzeba pamiętać, że nawiewniki są przeznaczone do budynków wyposażonych w systemy wentylacyjne grawitacyjne, mechaniczne wywiewne lub hybrydowe (połączenie grawitacyjnej z mechaniczną wywiewną).

nowoczesny oczyszczacz powietrza
Zdjęcie: https://elements.envato.com

2. Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne, które wciąga powietrze, przepuszcza je przez oddzielne lub zespolone elementy filtracyjne i wydmuchuje je z powrotem do pomieszczenia. Część modeli jest w stanie nawet odfiltrowywać nieprzyjemne zapachy. Mimo to trzeba pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie zastąpi sprawnego systemu wentylacji i służy jedynie do jego wspomagania.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza mogą być również wyposażone w jonizator powietrza, który dodatkowo uwalnia do powietrza jony ujemne – łączą się one z naładowanymi dodatnio substancjami unoszącymi się w powietrzu, neutralizując je. Dostępne są również modele pozwalające dbać o właściwą wilgotność powietrza. Przy dobieraniu urządzenia tego typu konieczne jest wzięcie pod uwagę metrażu pomieszczenia – zbyt mały oczyszczacz nie poradzi sobie z efektywną pracą w dużym salonie.

Należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie powinien stać byle gdzie – pomieszczenie nie może być zbyt wilgotne (odpadają więc kuchnie i łazienki). Nie powinien się również znaleźć bliżej niż 15 cm od innych urządzeń elektrycznych.

3. Rośliny filtrujące

Rośliny doniczkowe to nie tylko naturalne źródło tlenu – wiele gatunków pozwala również filtrować zanieczyszczone powietrze, część może zastąpić nawilżacz powietrza, a niektóre są w stanie nawet ograniczać szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych.

Zaleca się wykorzystanie przynajmniej jednej rośliny na każde 10 m2. Przykładowe gatunki, które oczyszczają powietrze:

  • Chryzantema wielkokwiatowa
  • Bluszcz pospolity
  • Sansewieria gwinejska
  • Dracena odwrócona

UWAGA! Niektóre gatunki roślin filtrujących są trujące – trzeba je więc umieszczać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Co jeszcze można zrobić, aby poprawić jakość powietrza w domu/mieszkaniu?

Wartą rozważenia opcją jest również pozbycie się z mieszkania/domu materiałów gromadzących zanieczyszczenia. Będą to przede wszystkim dywany, kilimy, ciężkie zasłony i firany – mogą one łatwo pochłaniać niebezpieczne związki z powietrza, a ponadto stanowią doskonałe siedlisko dla roztoczy, które są częstą przyczyną alergii. Alternatywą jest częste odkurzanie takich materiałów, jednak jest to znacznie bardziej uciążliwe rozwiązanie.

Ujemne jonizowanie powietrza jest również możliwe dzięki specjalnym lampom solnym, które nagrzane wydzielają ujemne jony. Mogą one zastąpić funkcję jonizowania oczyszczacza, dzięki czemu będzie można kupić tańsze urządzenie. Prosta budowa sprawia również, że można korzystać z takich lamp również w kuchniach.

Smog w domu – podsumowanie

Smog składający się ze szkodliwych pyłów i substancji chemicznych stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Dlatego mieszkańcy miast i terenów mocno zurbanizowanych powinni pamiętać o oczyszczaniu powietrza w domu/mieszkaniu – pozwala to zapobiegać m.in. groźnym chorobom dróg oddechowych. Na szczęście można sobie z tym stosunkowo łatwo poradzić bez ponoszenia dużych kosztów – przydatne są tutaj szczególnie nawiewniki antysmogowe i oczyszczacze powietrza.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
222 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *