fbpx
Aranżacja wnętrz

Schody dywanowe

• Zakładki: 15

Wyobraź sobie wstęgę dywanu, która swobodne spływa z góry po niewidzialnych schodach. Prawda, że robi wrażenie?! Gdyby w tym momencie zapytano cię, jak wyglądają słynne schody do nieba („Stairway to heaven”), odpowiedziałbyś, że właśnie tak. Oryginalna samonośna konstrukcja schodów dywanowych stanowi przykuwającą wzrok funkcjonalną ozdobę każdego pomieszczenia. Jeśli szukasz sposobu na wyróżnienie wnętrza, połączenie pięter, wybór może być tylko jeden – schody dywanowe.

Schody dywanowe – charakterystyka

Przestrzeń pod schodami dywanowymi nie jest zabudowana. Właśnie dlatego widzimy charakterystyczny zygzak wyróżniający ten typ schodów. Choć cała konstrukcja wydaje się lekka i przez to bardzo krucha, dobrze wykonane schody dywanowe poradzą sobie nawet z obciążeniem 300-400 kg na metr kwadratowy. Elementem poprawiającym nośność jest balustrada. Mamy do czynienia z bardzo solidnym rozwiązaniem, które urzeka wyjątkową estetyką. Schody dywanowe wykonuje się z różnych materiałów, wykorzystując odmienne rozwiązania konstrukcyjne.  Spotykamy  schody zarówno jedno-, dwubiegowe, zabiegowe, wachlarzowe, jak i z podestem na półpiętrze.

Z jakich materiałów można zbudować schody dywanowe?

Drewno

projekt Broda

Najczęściej spotykane są drewniane schody dywanowe. Wykonuje się je z drewna klejonego, gdyż jest ono odporne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a więc nie odkształca się pod wpływem tych czynników. Jeśli chodzi o polskie gatunki, dobry wybór stanowią dąb, buk i jesion. Marząc o schodach z drewna egzotycznego, postaw na merbau lub teak. Lite drewno jest bardzo solidne, a przy tym piękne. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego materiału.

Żelbeton

Schody dywanowe mogą mieć również konstrukcję żelbetową. Ze względu na ciężar konstrukcji są one jednak najrzadziej spotykane. Zazwyczaj wylewane są na etapie powstawania stropu (beton schnie 4 tygodnie). Wykonuje się wówczas zbrojenie z prętów stalowych, które jest połączone ze zbrojeniem stropu i zakotwione w osobnym fundamencie. We wnętrzach industrialnych na ogół nie stosuje się żadnych wykończeń, pozostawiając beton architektoniczny w stanie surowym. Schody dywanowe z żelbetonu można wykończyć drewnem, gresem, żywicą posadzkową, kamieniem, mikrocementem i lub po prostu pokryć farbą do betonu.

Stal

Stalowe schody dywanowe buduje się z profili stalowych. Mocuje się je do stropu, posadzki lub ściany (często bieg schodów dywanowych planuje się obok ściany nośnej, żeby móc je w niej dodatkowo zakotwić). Do konstrukcji mocuje się drewnianą lub szklaną okładzinę.

Poza dużą nośnością zaletą schodów dywanowych jest ich wyjątkowo atrakcyjny wygląd. Stanowią ozdobę każdego wnętrza, choć ze względu na rozmiar najlepiej prezentują się w dużych i otwartych pomieszczeniach. Najczęściej można spotkać je w domach urządzonych nowocześnie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
217 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *