fbpx
Aranżacja wnętrz

Praktyczna i bezpieczna aranżacja mebli w pokoju niemowlęcym

• Zakładki: 36

Pokój dla najmłodszego domownika powinien być przede wszystkim praktyczny. Funkcjonalność nieco spycha estetykę do drugiego, a może nawet trzeciego rzędu. Nie oznacza to, że mamy w ogóle nie zwracać uwagi na to, jak będzie wyglądać pokój maluszka. Skoro jest to pierwsza przestrzeń, która w danym momencie stanowi jego własne miejsce na ziemi, powinna być optymistycznie zaprojektowana. Podpowiadamy, jak wkomponować łóżeczko dziecięce zarówno w typowo niemowlęcym wnętrzu, jak i w sypialni rodziców, a także, na co zwrócić uwagę, by stworzyć przestrzeń przyjazną dziecku i jego rozwojowi.

Aranżacja pokoju niemowlaka: Gdzie postawić łóżeczko?

Najlepszym miejscem do postawienia łóżeczka jest obszar przy drzwiach, o ile otwierają się one na korytarz.  Łóżeczko można również postawić koło łóżka rodziców, w miejscu, gdzie na ogół stoi szafka nocna. Absolutnie nie powinno stawiać się łóżka pod oknem lub przy nim. Niemowlęta i małe dzieci mogą zaplątać się w zasłony lub sznurki rolet okiennych, a nawet wypaść przed okno. Brak rozpraszającego widoku za oknem ułatwia zasypianie. W idealnym świecie łóżeczko nie powinno również znaleźć się w rogu pokoju. By zapewnić swobodny przepływ powietrza, 3 z 4 boków powinny być odsłonięte. Unikaj stawiania łóżeczka przy ścianie, która jest wspólna dla łazienki lub innego hałaśliwego pomieszczenia w domu.

Łóżko wolne od zakłócaczy

Nie przewieszaj kocyków, narzut i otulaczy przez łóżko. Wszystko, co zwisa z łóżeczka i może spaść lub zostać ściągnięte nie jest bezpieczne dla twojego dziecka. Nie wieszaj zdjęć lub obrazków bezpośrednio nad łóżkiem. Dobrze wiesz, co się stanie, gdy spadną. Zabawki również nie powinny znajdować się na końcu łóżka.

Strefa snu

Aby nie zakłócać snu dziecka, nie wieszaj niczego nad łóżeczkiem. Z pewnością znajdziesz inne miejsce, w którym girlandy, wiszące zabawki, karuzela i oświetlenie będą pięknie się prezentować, np. w strefie zabaw, do której wkrótce dojdziemy.

Strefa przewijania dziecka

Przy obcowaniu z bronią biologiczną krótkiego rażenia, jaką są przepełnione pieluchy, trzeba mieć pod ręką serię neutralizatorów. Przewijak najlepiej ustawić w pobliżu szafy lub komody, gdzie trzymasz pieluchy, chusteczki nawilżane i tym podobne środki.

Strefa zabawy

Nawet jeśli twój maluszek ma dopiero kilka tygodni, prawdopodobnie ma już dosyć pokaźną kolekcję pluszaków i innych zabawek. Bliższa i dalsza rodzina na pewno o to zadbała. Jeśli miejsce ci pozwala, stwórz strefę zabawy. Umieść ją z dala od maluszka, by dziecko nie próbowało sięgnąć zabawek ze swojego łóżka. Mata, bujaczek, małe krzesełko to idealne miejsce na zaproszenie wszystkich pluszowych gości. Ścianę wokół tej strefy możesz udekorować światełkami lub girlandami, oczywiście zawieszonymi na tyle wysoko, by dziecko nie było w stanie ich sięgnąć.

Aranżacja pokoju niemowlaka: oświetlenie

W pokoju małego dziecka najlepiej sprawdzą się ściemniacze. Jeśli nie masz możliwości zainstalowania ich, rozważ zakup lampek nocnych, montując w nich żarówki o niskiej nocy.  Ustaw je wokół stref przewijania i karmienia. 

Aranżacja pokoju niemowlaka: Brak odrębnego pokoju dla pociechy – co robić?

Znajdź kawałek wolnego miejsca, choćby jakiś kącik, w innym pomieszczeniu i aranżuj go tak, by mały człowiek miał swoje miejsce na ziemi. Jak to zrobić? Wystarczą dwa lub trzy pasy tapety o delikatnym wzorze w jasnych, pastelowych kolorach, do tego obrazki przestawiające dziecięce motywy typu tęcza, misie itp. Zadbaj o ramki w kolorze łóżeczka, by stworzyć spójną kompozycję. Pamiętaj, by nie wieszać ich bezpośrednio nad łóżkiem. Pasy tapety możesz zamienić na ścienne naklejki.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *