fbpx
Ciekawe rozwiązania

Poziom wilgotności w pomieszczeniu: jak wpływa na nasze zdrowie?

• Zakładki: 73

Wilgotność powietrza określa ilość pary wodnej w powietrzu. Wspomniany współczynnik wpływa w dużym stopniu na nasze zdrowie i samopoczucie. Badania wykazały, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom wilgotności w pomieszczeniu może być problematyczny, choć z różnych powodów. Sprawdź, dlaczego powinieneś zwrócić na to uwagę!

Jaki jest prawidłowy poziom wilgoci w domu?

Jeśli chcesz uniknąć problemów z układem oddechowym, dostosuj poziom wilgotności w pomieszczeniu do panującej temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, powinna liczyć 40-60 proc. W przypadku 19-20 ˚C najlepiej, by wynosiła 55-60 proc., natomiast dla 21-22 ˚ – 40-45 proc. Pamiętaj, że zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza szkodzi Twojemu zdrowiu. 

Wilgotność możesz zmierzyć za pomocą higrometru. Korzystając z takiego urządzenia, powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, poziom wilgotności w pomieszczeniu zmienia się wraz z temperaturą. W związku z tym postaw higrometr w miejscu, w którym temperatura pozostaje w miarę stała. Po drugie, niektóre modele muszą zostać skalibrowane, w przeciwnym razie mogą fałszować wyniki. Zanim zabierzesz się za kalibrację, dokładnie przeczytaj instrukcję. 

Jak poziom wilgotności w pomieszczeniu wpływa na sen?

Badania potwierdzają, że wysoka wilgotność zakłóca cykl snu, tym samym zaburza procesy zachodzące podczas poszczególnych faz snu. Ponadto wilgotny klimat wiąże się z wyższym stężeniem alergenów, przez co może wywołać niepożądane reakcje. Jeśli chcesz się wyspać, utrzymuj prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Nadmierna wilgoć może nasilać objawy astmy. Dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli oraz infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Przyczynia się również do rozwoju pleśni i roztoczy, które często gromadzą się w materacach i sprężynach. I odwrotnie, zbyt niski poziom wilgotności w pomieszczeniu może powodować chrypkę, zapalenie krtani, suchość skóry, ból gardła i swędzenie oczu. Ponadto może zwiększać podatność na grypę i przeziębienie.

Jak utrzymać optymalną wilgotność w mieszkaniu?

Jeśli zmagasz się z nadmiarem wilgoci, pomyśl o osuszaczu. Proponowane urządzenie skutecznie absorbuje wilgoć z powietrza, dzięki wbudowanemu rotatorowi. Możesz wybrać model o małej, średniej lub dużej wydajności albo sprzęt programowalny zintegrowany z systemem HVAC. W tym drugim przypadku higrostat uruchomi się, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu spadnie poniżej zalecanej normy. Wspomniane urządzenie na bieżąco kontroluje stopień nawilżenia powietrza, dzięki czemu może błyskawicznie zareagować.

Jeśli przyczyna problemu tkwi w zbyt niskiej wilgoci, rozważ zakup nawilżacza. Wprowadzi do powietrza delikatną mgiełkę wody ze zbiornika, który regularnie napełniasz. Jeśli go nie masz, postaw miski z wodą w różnych pomieszczeniach. Możesz również zawiesić pranie na suszarce i pozostawić do wyschnięcia. W ten sposób podniesiesz poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *