fbpx
Instalacje

Poradnik – naprawiamy cieknący kran

• Zakładki: 24

Nie warto tego bagatelizować takiej usterki jak przeciekający, zepsuty kran, ponieważ może ona powodować utratę nawet 10 litrów wody w ciągu doby. Z każdym kolejnym dniem ilość przeciekającej wody będzie się zwiększać.

Jeśli masz żyłkę majsterkowicza, nie musisz wzywać hydraulika, jeśli poznasz instruktaż jak naprawić cieknący kran, zepsuty kran naprawisz własnoręcznie.

Cieknący kran – od czego zacząć?

Jeśli Twój kran przecieka, w pierwszej kolejności musisz ustalić przyczynę nieszczelności. Czas naprawy przeciekającego kranu to około 1–2 godzin. To, ile kosztuje naprawa kranu, zależy w dużej mierze od usterki. Warto jednak pamiętać, że to także dobra okazja do sprawdzenia stanu instalacji, przeczyszczenia jej oraz konserwacji.

Naprawa kranu z dźwignią – bateria dwuuchwytowa  

Naprawa kranu kuchennego lub łazienkowego dwuuchwytowego (czyli z oddzielnym pokrętłem do wody ciepłej i zimnej) wiąże się najczęściej z wymianą uszczelki. To ona odpowiada za szczelność połączeń pomiędzy ruchomymi elementami. Najczęściej rozwiązaniem będzie wymiana zużytych części. Pamiętaj jednak, aby zlokalizować miejsce nieszczelności. Woda może przeciekać w kilku miejscach:

  • przez wylewkę (przy zakręconym kranie),
  • przez nakrętkę wylewki,
  • obok sworznia pokrętła 
  • między głowicą a dławicą.

Gdy zlokalizujesz źródło wycieku wody, zamknij jej dopływ i spuść resztki wody z instalacji. 

Źródło przecieku – uszczelka na głowicy

Gdy źródłem przecieku w okolicach sworznia pokrętła jest obejmująca go dławica, zdejmij zaślepkę na pokrętle, następnie odkręć śrubę mocującą kluczem nastawnym i zdejmij pokrętło. Teraz dokręć na sworzniu obejmującą go dławicę. Czasami załatwi to sprawę. Jeśli woda dalej przecieka, wymień uszczelkę. Pamiętaj zawsze o tym, aby nowa uszczelka była tego samego rozmiaru co stara. Możesz zabrać ze sobą starą uszczelkę na wzór i poprosić o ten sam rozmiar. Uszczelki mogą być wykonane z różnych materiałów. Mogą być:

  • gumowe,
  • silikonowe,
  • nylonowe.

Cieknący kran – uszczelka na wylewce

Kluczem nastawnym lub płaskim odkręć śrubę mocującą wylewkę. Gdy zdemontujesz wylewkę, zdejmij starą uszczelkę i załóż nową. Następnie załóż wylewkę i dokręć nakrętkę mocującą.

Naprawa kranu z głowicą ceramiczną w baterii jednouchwytowej

W nowszym typie baterii jednouchwytowych zamiast uszczelek stosuje się trwałe głowice ceramiczne. W tego rodzaju kranach wyciek wody może być jednoznaczny z wymianą całej baterii na nową. Na szczęście zepsuty kran nie zawsze oznacza wymianę na nowy. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, spróbuj dokręcić głowicę lub wymień ją na nową.

Naprawa kranu z głowicą ceramiczną rozpoczyna się od odcięcia dopływu wody. Następnie zdejmij zaślepkę, podważając ją scyzorykiem. Dzięki temu dostaniesz się do śruby wewnętrznej. Odkręć ją kluczem imbusowym. Teraz zdemontuj klamkę kranu i pierścień. Poniżej pierścienia mieści się nakrętka dociskająca głowicę – sprawdź, czy jest dobrze dokręcona. Jeżeli nie – może to być źródło przeciekania wody. Jeżeli tak – odkręć nakrętkę – dostaniesz się do głowicy baterii. Wyciągnij głowicę, a w jej miejsce zainstaluj nową.

Pamiętaj, aby przy wymianie głowicy w baterii jednouchwytowej zabrać ze sobą starą głowicę na wzór. Głowice w bateriach jednouchwytowych dostępne są w rozmiarach 3/8 cala oraz 1/2 cala. Sposób montażu pokrętła dzieli się na:

  • męski – pokrętło nakręca się na głowicę,
  • żeński – pokrętło nakłada się na głowicę, a następnie dokręca je śrubką.

Dostępne są głowice:

  • suwakowe – odczujesz duży skok podczas kręcenia,
  • ceramiczne – mały skok podczas kręcenia.

Teraz dokręć poszczególne elementy kranu i sprawdź, czy problem zniknął. Jeśli nie, konieczna będzie wymiana całej baterii jednouchwytowej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *