Gdy posiadamy już dom jednorodzinny, całkowita zmiana instalacji grzewczej nie zawsze jest możliwa. Jednak w takich sytuacjach możliwe jest podłączenie powietrznej pompy ciepła, która nie ingeruje aż tak bardzo w konstrukcję budynku, a także otoczenie.
Należy jednak zdecydować się na konkretny rodzaj pompy. Na tym poziomie wyróżniana jest pompa ciepła powietrze powietrze oraz pompa ciepła powietrze woda.
Pompa ciepła powietrze woda
Czym jest pompa ciepła powietrze woda?
Istnieją krzywdzące opinie na temat tego, iż w Polsce powietrzna pompa ciepła kompletnie nie ma sensu istnienia. Ten sposób ogrzewania budynku, a także ciepłej wody użytkowej, kojarzony jest głównie z cieplejszymi klimatami. Okazuje się jednak, że sprawność pompy ciepła doskonale radzi sobie z warunkami klimatycznymi panującymi na terenie naszego kraju. W tym celu jednak należy dopasować odpowiednie parametry urządzenia.
Pompa ciepła powietrze woda, jako swoje dolne źródło taktuje powietrze atmosferyczne, czyli powietrze znajdujące się na zewnątrz budynku. Jej zadaniem może być zarówno ogrzewanie budynku, a także ciepłej wody użytkowej. Niektóre z urządzeń w okresie letnim mogą również służyć do chłodzenia budynku. Nie ma także najmniejszego problemu, by zdecydować się na pompy powietrzne odpowiedzialne jedynie za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Do wyboru posiadamy pompy ciepła powietrze woda typu split, a także monoblok. Różnią się one zarówno budową, jak i również sposobem działania. Pierwsza wersja jest bardziej skomplikowana w swojej konstrukcji.
Pompa ciepła powietrze woda – zasady działania
Pompa ciepła powietrze woda występuje w typie split oraz monoblok. Właśnie na podstawie tych dwóch typów możemy wyróżnić konkretne zasady działania instalacji. Powietrzna pompa ciepła typu monoblok zawiera budowę kompaktową. W urządzeniu znajduje się parownik z wentylatorem, sprężarka, a także skraplacz. Ponadto pompa w swojej konstrukcji zawiera pompę obiegową wraz z zaworem rozprężonym. Urządzenie może stać wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jednak zdecydowanie częściej stosuje się wersję poza budynkiem.
Pompy typu monoblok są napełnione czynnikiem chłodniczym przez producenta. Musi mieć on odpowiednie parametry, chroniące przed zamarzaniem. W tym celu wykorzystuje się dodatkowy wymiennik ciepła. Zasada działania opiera się na funkcjonowaniu parownika, jest odbiór energii cieplnej, by następnie podgrzać czynnik chłodniczy. Ten z kolei wędruje do sprężarki, pokonując po drodze czterodrogowy zawór. Ciepło oddawane jest w skraplaczu, by następnie wrócić do parownika. Odbywa się to przy pomocy zaworu rozprężnego. Ostatecznie ogrzana woda przy pomocy pompy obiegowej przekierowana jest do instalacji centralnego ogrzewania.
Sposób działania pompy ciepła typu split jest zbliżona do funkcjonowania pompy monoblok. Różnica zauważalna jest w procesie przekierowania ogrzanej wody przez pompę obiegową. Proces ten odbywa się przez zawór 3-drogowy rozdzielający. Ogrzana woda w ten sposób wędruje do instalacji centralnego ogrzewania lub do wężownicy odpowiedzialnej za podgrzewanie c.w.u.
Pompa ciepła powietrze powietrze
Czym jest pompa ciepła powietrze powietrze?
Jeżeli już mowa jest o powietrznych pompach ciepła, to zdecydowanie częściej występuje pompa ciepła powietrze woda. Natomiast pompa ciepła powietrze powietrze jest jeszcze rzadszym zjawiskiem w naszych domach. Jednak jej działanie jest bardzo zbliżone do działania pompy ciepła powietrze woda. W tym przypadku również urządzenie jest zasilane energią elektryczną, która pozwala na przetwarzanie chłodnego powietrza w powietrze wyróżniające się wysoką temperaturą.
Zdecydowanie rzadziej decydujemy się na takie rozwiązanie, ze względu na system nadmuchowy, jaki pompa ciepła powietrze jest w stanie zaoferować. Raczej przyzwyczailiśmy się do instalacji centralnego ogrzewania, która jest wypełniona płynem bądź wodą.
Pompa ciepła powietrze powietrze – zasady działania
Pompa ciepła powietrze powietrze już wiemy, że działa na zasadzie wydmuchu. W ten sposób ogrzane powietrze bezpośrednio nagrzewa pomieszczenie. Aby było możliwe przekształcanie powietrza atmosferycznego, w budowie urządzenia musi znajdować się jednostka zewnętrzna. To właśnie ona jest odpowiedzialna za przechwytywanie powietrza atmosferycznego do układu.
Za odbieranie ciepła, odpowiedzialne są takie elementy, jak parownik, wentylator, a także sprężarka. Natomiast jednostka nawiewna zajmuje się ostatecznie nagrzewaniem bądź chłodzeniem budynku, w którym została zainstalowana powietrzna pompa ciepła. W odróżnieniu od pompy powietrze woda, energia cieplna jest przenoszona przez wymiennik ciepła będący powietrzem, a nie wodą.
Pompa powietrzna a inne źródła ciepła
Oprócz pompy ciepła istnieją jeszcze odmienne źródła ciepła, które przyczyniają się do ogrzania budynku lub ciepłej wody użytkowej. Wśród nich najczęściej wymienia się kolektory słoneczne, które w porównaniu do pomp ciepła wyróżniają się o wiele niższym kosztem inwestycyjnym, a także łatwiejszym montażem. Jednak należy wspomnieć, że kolektory słoneczne w większości przypadków jednak służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Według ich typu które są stosowane w budownictwie mieszkaniowym, wyróżnia się kolektory słoneczne próżniowe oraz płaskie.
Systemy grzewcze pobierające energię z naturalnych źródeł wzbudzają różne opinie. Chociaż w ostatnim czasie zauważalne jest coraz większe zainteresowanie. Tym bardziej że np. pompy powietrzne pozwalają na ogrzewanie a nawet klimatyzowanie budynku. Wysoka sprawność pompy ciepła wynika z małej różnicy temperatur między dolnym, a górnym źródłem. Przy większej amplitudzie sprawność pompy ciepła zaczyna maleć. Zatem istnieje możliwość, że przy mrozach powyżej 20 stopni Celsjusza, tego typu systemy grzewcze nie będą aż tak efektywne.
Zaletą natomiast jest to, iż w nowoczesnych budynkach możemy pozwolić sobie nawet na ogrzewanie podłogowe, które będzie ogrzewane przy pomocy pompy ciepła. Ogrzewanie podłogowe musi jednak zostać skonstruowane w taki sposób, by funkcjonowanie całego układu działało bez zarzutu. Wypierając się przy tym tradycyjnych grzejników, które wprowadzałyby zbyt dużą różnicę temperatur poprzez wysoką temperaturę górnego źródła.