Potrzebujesz taniego w eksploatacji urządzenia grzewczego, które zapewnia wysoki komfort termiczny, bezobsługowość i czystą eksploatację? Postaw na pompę ciepła i sprawdź, czy słusznie jest uznawana za ekologiczne rozwiązanie w zakresie ogrzewania budynków mieszkalnych i/lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Praca pompy ciepła a zanieczyszczenie powietrza – ryzyko
Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, tzw. OZE. W praktyce oznacza to, że pozyskują one energię wyłącznie z otoczenia, czyli powietrza, gruntu lub wód gruntowych albo powierzchniowych, a proces przetworzenia tej energii na ciepło użytkowe nie wiąże się z emisją substancji szkodliwych i spalin. Czy w związku z takim sposobem działania pomp ciepła istnieje ryzyko zanieczyszczenia powietrza?
Pompa ciepła w aż 75% działa w oparciu o zasoby naturalne, tj. odnawialne źródła energii (OZE), zaś energię pochodzącą z elektrowni (tzw. energię napędową) wykorzystuje w zaledwie 25%. Mimo że praca pompy ciepła nie wiąże się z emisją spalin i substancji szkodliwych w miejscu instalacji urządzenia, to praca elektrowni, w której prąd w wytwarzany jest w dużej części ze spalania węgla, już tak.
Pompa ciepła – sposób na walkę z niską emisją substancji szkodliwych
Wykorzystywanie przez pompę ciepła energii pochodzącej z elektrowni nie oznacza konieczności rezygnacji z inwestycji we własnym gospodarstwie. Przeciwnie – montaż tego rodzaju urządzenia grzewczego został uznany za jeden z bardziej skutecznych sposobów na walkę z niską emisją gazów cieplarnianych, substancji szkodliwych i pyłów (tj. emisją na małej wysokości). Korzystając z oferty przygotowanej przez TAURON, możesz zredukować udział energii elektrycznej, pochodzącej z elektrowni w pracy urządzenia, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika jest bowiem jedną z najbardziej ekologicznych, obecnie znanych metod produkcji energii elektrycznej. Zastosowanie jej oznacza, że 25% energii, dotychczas pobieranej z elektrowni zostanie w całości zastąpione energią pozyskaną w sposób naturalny. Co ważne, takie rozwiązanie znacznie obniży koszty eksploatacji budynku i wesprze niezależność energetyczną jego właścicieli.
Czy pompa ciepła jest ekologiczna?
Pompa ciepła bez wątpienia należy do grupy ekologicznych urządzeń grzewczych. Instalacja pompy ciepła wspiera walkę z niską emisją szkodliwych substancji, gazów cieplarnianych i pyłów i może współpracować z instalacją fotowoltaiczną.
O minimalnym wpływie pompy ciepła na zanieczyszczenie środowiska naturalnego decyduje również wysoki współczynnik wydajności COP, który wskazuje ile energii pompa ciepła pobiera z sieci, a ile oddaje. W przypadku pomp ciepła rekomendowanych przez TAURON stosunek energii pobranej do oddanej może wynosić nawet 1:6.
Co ważne, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 roku w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, znaczna część ciepła przekazywanego przez pompę ciepła pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Więcej informacji o pompie ciepła znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla, informacje dotyczące fotowoltaiki: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika