fbpx
Wnętrza

Podłoga korkowa w łazience

• Zakładki: 19

Ekologiczne wzornictwo, którego celem jest przewidywanie i minimalizowanie negatywnych wpływów na środowisko, z każdym rokiem zyskuje na sile. Zwracamy się zarówno w stronę materiałów naturalnych, których pozyskanie wpisuje się w zrównoważony rozwój, jak i materiałów pochodzących z recyklingu. Wybierając podłogę do łazienki, warto wziąć pod uwagę przyjazny dla środowiska korek, który należy do wysoce odnawialnych zasobów.

Korek, czyli co?

Korek jest materiałem pochodzącym z drzew samoregenerujących się, więc mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nie obciąża ekosystemu. Podłoga korkowa zrobiona jest z przetworzonej kory dębu korkowego. Płaty kory zdejmowane są z pnia ręcznie bez szkody dla drzewa. Odbywa się to średnio raz na 10 lat. Szukając materiału, który nadaje ciepły i niepowtarzalny wygląd zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym łazienkom, koniecznie wypróbuj podłogę korkową.

Podłoga korkowa – zalety

Korek to materiał wielu zalet. Większość z nich jest szczególnie pożądana w wilgotnym łazienkowym klimacie. Jest odporny na pleśń i grzyby, co czyni go jednym z najlepszych hipoalergicznych materiałów podłogowych. Jest również materiałem antystatycznym, co oznacza, że nie przyciąga i nie pochłania kurzu. Korek jest wypełniony komórkami powietrznymi, które sprawiają, że jest naturalnie gąbczasty i miękki pod stopami, a zatem korzystnie wpływa na stawy i kręgosłup. Twarde powierzchnie mogą przyczyniać się do nasilania się ortopedycznych urazów! Płytki i panele korkowe redukują dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń, np. od sąsiadów z dołu, a ponadto obniżają poziom hałasu wewnątrz mieszkania.

Korkowa podłoga – wady

Decydując się na korkową podłogę, musisz pamiętać o tym, że pod wpływem dużego nacisku powierzchnia może ulec wgnieceniu. Nie polecamy też przesuwania przedmiotów po podłodze, bo o rozerwanie powierzchni nie jest trudno. Pod ciężkie meble warto stosować podkładki. Choć podłoga korkowa nie jest wodoodporna, regularne zamiatanie i wycieranie mopem na sucho pomoże w utrzymaniu powierzchni w dobrym stanie, mimo wyraźnie niesprzyjających warunków. Poliuretanowa powłoka nawierzchniowa chroni podłogi przed drobnymi zabrudzeniami.

Instalacja podłogi korkowej

Podłoga korkowa występuje zarówno w postaci płytek, jak i desek.  Płytki klejone najlepiej stosować powyżej poziomu gruntu. Deski typu clik (click-in-place) tworzą pływającą podłogę, która jest odpowiednia dla każdej części domu. Aby mieć pewność, że woda nie będzie przedostawać się między szczeliny, najlepiej wybrać niewykończony korek i poprosić instalatora o zastosowanie klejów i wykończeń o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Montaż korka wokół krawędzi wanny i sedesu nie należy do najłatwiejszych, więc najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Jeśli jednak czujesz się na sile, by podołać zadaniu, to mamy dla ciebie bardzo cenną wskazówkę, dzięki której podłoga korkowa będzie ci służyć naprawdę długo. Korek wymaga dwudobowej aklimatyzacji w temperaturze pokojowej. Najlepiej w ogóle go nie rozpakowywać. Folię ściągnij bezpośrednio przed montażem. Temperatura pomieszczenia w momencie instalowania podłogi powinna wynosić minimum 18°C.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *