fbpx
Budowa domu

Płot sztachetowy – opis, zastosowanie, porady

• Zakładki: 34

Ogrodzenie drewniane są ponadczasowe. Stylowe, ale proste, można dopasować je zarówno do domów w stylu wiejskim, jak i do bardziej nowoczesnych budynków. Płot sztachetowy jest jednym z najprostszych, a zarazem najciekawszych rozwiązań. Ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że można zrobić je samodzielnie. Dowiedz się, ile może kosztować płot sztachetowy i gdzie najlepiej sprawdzają się płoty drewniane.

Płot sztachetowy nie tylko do domów wiejskich

Płoty ze sztachetek kojarzą nam się głównie z domami w stylu wiejskim. Faktycznie – do sielskich scenerii nie pasuje nic innego. Ale tak naprawdę płoty sztachetowe w bardziej nowoczesnym wydaniu mogą być dopasowane do domów miejskich, dobrze wyglądają nawet przy tych nowoczesnych i minimalistycznych. Dobrze pasują także do małej architektury ogrodowej z drewna, jak altany czy wiaty. Dzięki prześwitom między sztachetami cały płot nabiera lekkości, dlatego właśnie płoty lamelowe nie są tak często spotykane.

Płoty drewniane to nie tylko proste sztachety na żerdziach. Sztachetki można zamontować także na podmurówce lub przy kamiennych czy murowanych słupkach. W tym wypadku drewno będzie tylko naturalnym dopełnieniem. Bardzo wiele osób decyduje się na ogrodzenie drewniane właśnie dlatego, że drewno wygląda naturalnie. Na dodatek jest także trwałe, chociaż oczywiście wymaga dość intensywnej pielęgnacji i konserwacji.

Sztachety czy drewniane przęsła ogrodzeniowe?

Płot sztachetowy można zrobić na dwa sposoby: możesz zamówić pojedyncze sztachety, pomalować je i przykręcić, albo zdecydować się na zakup gotowych przęseł drewnianych, które tylko montuje się do słupków. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Drewniane przęsła ogrodzeniowe są łatwiejsze w montażu. Mają jednak taką wadę, że mają już określony wymiar, który nie zawsze odpowiada obwodowi działki. Zatem przęsła gotowe wymuszają podzielenie ich i niektóre fragmenty nie są po prostu symetryczne. Samodzielne zrobienie płotu pozwala na takie wymierzenie ogrodzenia, by każde przęsło rozdzielone słupkiem miało taką samą lub zbliżoną długość. Wszelkie różnice można zniwelować ilością lub rozstawem sztachetek.

Kupno sztachet nie musi być wcale tańsze niż paneli ogrodzeniowych. W obu przypadkach najtańsi są producenci – bardzo wielu z nich oferuje możliwość bezpośredniego zakupu. Warto jednak pamiętać, że ceny są związane także z rodzajem drewna. Panele ogrodzeniowe można kupić także w sklepach typu dom i ogród. Tam można dostać także drewniane, dość podobne do sztachetowych płoty lamelowe. Dużą zaletą sztachet jest możliwość wykonania ich na zamówienie – mogą mieć różną wysokość lub wcięcia, zaokrąglenia. To najlepszy sposób na dopasowanie płotu do budynku i małej architektury ogrodowej.

Ogrodzenie drewniane: wybór drewna

Wybierając drewno na płot powinno się jechać je obejrzeć. Płot musi być trwały, zatem drewno powinno być wysezonowane i zdrowe, optymalnie także zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią i grzybem. Możesz kupić surowe deski lub od razu pociągnięte impregnatem. Deski znajdziesz w lokalnych składach drewna, lecz wybrać możesz się również do marketów budowlanych jak np. Obi, Castorama czy Leroy Merlin.

Warto także zastanowić się nad rodzajem drewna na płot. Najczęściej robi się płoty sosnowe lub świerkowe. Przede wszystkim dlatego, że są po prostu najtańsze. Po drugie – drewno iglaste jest stosunkowo jasne, więc można pomalować je na dowolny kolor.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *