fbpx
Aranżacja wnętrz

Oświetlenie przedpokoju – aranżacje, porady

• Zakładki: 16

Oświetlenie przedpokoju pełni nie tylko praktyczną rolę. Dobrze dobrane tworzy odpowiedni nastrój, modeluje przestrzeń, ukrywa wady a podkreśla atuty, optycznie powiększa i podwyższa pomieszczenie, wreszcie – pełni rolę dekoracyjną. Dowiedz się, jakie powinno być oświetlenie modnego przedpokoju i zastosuj się do rad naszych stylistów.

Oświetlenie przedpokoju – poświęć mu czas

Umiejętnie dobrane źródło światła potrafi czasem zdziałać prawdziwe cuda. Nie tylko podkreśli walory estetyczne, wykreuje odpowiedni klimat, ale też zadba o Twoje bezpieczeństwo i wygodę.

Często zdarzało Ci się wstawać w nocy i szukać po omacku włącznika? Takie ostre światło zapalone nagle w ciemności działa agresywnie na oczy i psychikę prawda? Teraz jest na to sposób. Coraz popularniejsze są rozwiązania ledowe, które emitują dyskretne światło i co najważniejsze mogą świecić nawet przez całą noc – są energooszczędne i nie oślepiają. Niektóre mają zamontowany czujnik ruchu. Tego rodzaju świetlówki czy paski ledowe ukrywa się najczęściej w stopniach schodów, albo w listwach sufitowych czy podłogowych.

Punktowe, kameralne światło przydaje się też kiedy potrzebujesz coś znaleźć. Często montuje się je w szafach garderobianych. Takie światło włącza się automatycznie po otwarciu drzwi, dzięki czemu nie musisz oświetlać całego przedpokoju, żeby wyjąć płaszcz.

Weź pod uwagę kształt i rodzaj pomieszczenia

Jeśli masz mały lub wąski przedpokój i dodatkowo nie dociera do niego dzienne światło, oświetlenie przedpokoju powinno być tak dobrane, żeby pomieszczenie było jasne nie tylko wieczorem, ale i za dnia, ale też żeby wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Ściany w przedpokoju powinny mieć jasne kolory – to oczywista sprawa, ale nie wystarczająca. Potrzebnych będzie kilka źródeł światła.

W wąskim korytarzu sprawdzą się równomiernie montowane w suficie halogeny lub listwy ledowe ukryte np. we wnęce sufitowej. Sprawdzą się także plafony i spoty szynowe, które można kierować w dowolne miejsce, modelując światłem przestrzeń. Równie efektowne są tradycyjne kinkiety montowane na ścianie – jeśli mają ruchome oprawki, warto skierować je w górę, gdy chcesz podwyższyć optycznie pomieszczenie, lub w dół, jeśli jest zbyt wysokie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *