fbpx
Ciekawe rozwiązania

Osłony na balkon – rodzaje, materiały, porady zakupowe

• Zakładki: 25

Osłony balkonowe to rozwiązanie, które ochroni przed palącym słońcem, a także wiatrem oraz wścibskimi spojrzeniami. Dzięki temu stworzyć można na balkonie intymny kącik do wypoczynku.Sprawdzamy, jakie osłony na balkon najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy, czy warto zamontować przesłony plastikowe lub wykonane z pleksi, a może lepsze będą z materiałów naturalnych, takich jak np. trzcina lub wiklina. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej zamówić przesłonę balkonową na wymiar.

Balkon jest kącikiem wypoczynkowym, który może stanowić namiastkę ogródka np. w bloku w mieście. W wielu przypadkach, takich jak np. balkon wychodzący na południe lub zachód – słońce operuje zdecydowanie za mocno, co powoduje nadmiernie nagrzewa mieszkanie. Takim sytuacjom naprzeciw wychodzą osłony na balkon.

Osłony na balkon – najważniejsze informacje

Osłona na balkon spełnia wiele przydatnych funkcji, wśród których wymienia się m.in.:

  • ochrona przed wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów;
  • tworzenie intymnego kącika do wypoczynku, który jest zasłonięty;
  • ochrona przed silnym wiatrem i mocnym słońcem;
  • zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem czy promieniami UV przedmiotów, które są przechowywane na balkonie, np. rowerów, mebli;
  • ochrona roślin;
  • zabezpieczenie dzieci, które dzięki temu mogą bezpiecznie przebywać i bawić się na balkonie;
  • zabezpieczenie przed owadami i ptakami;
  • zapobieganie wypadaniu różnych rzeczy za barierki balkonu.

Czym się kierować przy kupnie osłon balkonowych?

Dostępne są osłony na balkon z różnych materiałów, a to wiąże się z tym, iż prezentują różną estetykę. Jako że osłona na balkon jest narażona na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, warto postawić na materiał trwały, taki który nie straci swych walorów estetycznych np. pod wpływem działania promieniowania UV, a także wody i kurzu. Innym kryterium wyboru powinien być gust, estetyka budynku i osiedla oraz indywidualne potrzeby. Montaż osłony balkonowej jest prosty i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Kupując osłony balkonowe, należy zwrócić też uwagę na jej wymiar. Nie powinna ona sięgać do samej podłogi balkonu. Powinno się pozostawić niewielki odstęp, w celu umożliwienia odpływu wody deszczowej. W przypadku niestandardowych wymiarów balkonu, powinno się zamówić osłonę na wymiar.

Z jakich materiałów wykonuje się osłony balkonowe?

Osłony balkonowe wykonuje się z włókien syntetycznych oraz naturalnych. Wśród materiałów naturalnych wybrać można wiklinę, bambus, trzcinę oraz sztachetki drewniane. Są one zwykle sprzedawane w arkuszach, które umożliwiają wygodne ich docięcie do rozmiaru balkonu. Jednak materiały naturalne szybko starzeją się pod wpływem działania czynników atmosferycznych.

Znacznie bardziej odporne na promieniowanie UV, wilgoci czy kurzu są maty balkonowe z tworzyw sztucznych. Mogą to być np. pleksi, PCV, technorattan lub plastik. Osłony balkonowe produkowane z tworzyw sztucznych nie ulegają blaknięciu, dzięki czemu nie tracą też swoich właściwości estetycznych. Są one łatwe w czyszczeniu, a przy tym też odporne na działanie różnych detergentów. Tworzywo sztuczne umożliwia również wybór poziomu transparentności wedle upodobań. Tego typu osłony balkonowe są wododoporne i nie przepuszczają powietrza. Są one też łatwe w montażu. Montuje się je przy pomocy metalowych albo plastikowych zacisków i nie zrywają się one pod wpływem nawet silnego wiatru. Jest też mrozoodporna.

Osłony balkonowe – wiodący producenci, gdzie kupić?

W przypadku decyzji z różnych powodów o montażu na balkonie lub tarasie osłon balkonowych, warto oprócz dobrych materiałów, postawić również na sprawdzonych producentów tych rozwiązań. Wśród wiodących firm, które wykonują najwyższej jakości osłony do balkonów, tarasów, balustrad i na schody są: CoverIt, RattanArt i Ogrodolandia. Wybór tych marek to zawsze inwestycja w wysoką jakość. Osłony balkonowe m.in. od tych producentów, znaleźć można zarówno w sprzedaży internetowej, jak i stacjonarnej. Warto odwiedzić sklepy specjalistyczne lub markety budowlane, jak np. Castorama, Bricoman, Leroy Merli, Obi czy Bricomarche.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *