fbpx
Dla dzieci

Ogrodowe place zabaw. Jak je zrobić i czego unikać?

• Zakładki: 43

Gdy słońce coraz śmielej zaczyna zaglądać nam do domu, poziom dziecięcej energii momentalnie wrasta i niezwykle trudno namówić żądnych przygód odkrywców do zabaw w domowym zaciszu. Jakaś niewidzialna siła ciągnie ich w stronę podwórka i ogrodu, gdzie każdy kamień i patyk kryją w sobie obietnicę przygody. By zapewnić dzieciom mnóstwo atrakcji, jednocześnie dbając o ich rozwój fizyczny i wzmacnianie kreatywności, warto postawić na ogrodowy plac zabaw – miejsce, gdzie nuda ma wstęp wzbroniony! Podpowiemy, jak urządzić przestrzeń, którą pokochają nie tylko najmłodsze szkraby.

Jaki powinien być plac zabaw?

Bezpieczny, funkcjonalny i atrakcyjny – te trzy słowa przyświecają każdemu etapowi planowania i budowy. Plac zabaw na świeżym powietrzu powinien być miejscem nie tylko umiejętnie wkomponowanym w przydomową przestrzeń, ale i strefą w zasięgu wzroku pozostałych domowników, np. w małej odległości od tarasu, widoczną z okien kuchni itp. Pozwoli to rodzicom na błyskawiczną reakcję w sytuacji, która budzi niepokój i może zwiastować niebezpieczeństwo. Powinien znajdować się daleko od miejsc potencjalnie groźnych, tj. instalacji elektrycznej, oczka wodnego, furtki czy garażu, ponieważ chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią.

Na co zwrócić uwagę?

Nim wpadniemy w szał zakupów, przeglądając strony z modułowymi placami zabaw do ogrodu oraz huśtawkami i zjeżdżalniami maści wszelakiej, musimy wziąć pod uwagę wiek i zainteresowania dziecka, a ponadto powierzchnię, jaką dysponujemy. Konieczność przeanalizowania wszystkich czynników związanych z bezpieczeństwem i zastosowania ich w praktyce może spowodować rezygnację z wielu rozwiązań. Wspomniane wyżej sprzęty potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni, by móc mówić o funkcjonalności i bezpiecznym użytkowaniu.

Jako że świeże powietrze sprawia, że ciężko oderwać dzieci od zabaw, nie bez znaczenia będzie czynnik pogodowy. Strefa zabaw powinna być ulokowana w miejscu zacienionym. Pozwoli to uniknąć zarówno ryzyka udaru z powodu zbyt długiego przebywania na słońcu, jak i oparzeń na skutek szybkiego nagrzewania się metalowych elementów konstrukcji (np. poręcze). Jeśli cały ogród znajduje się w strefie bezcieniowej, koniecznością staje się zainwestowanie w daszki przeciwsłoneczne. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na poziom bezpieczeństwa, jest rodzaj podłoża. Szalejące na placu zabaw dzieci, skupiają się wyłącznie na dobrej zabawie, więc o potknięcie i upadek bardzo łatwo. Zastosowanie odpowiednich materiałów pomoże zamortyzować upadki.

Podłoże amortyzujące upadki:

  • trawa,
  • piasek (lub żwirek),
  • płytki gumowe,
  • nawierzchnia ze sztuczną trawą,
  • nawierzchnia wetpour,
  • maty przerostowe.

Atest gwarancją bezpieczeństwa

Z perspektywy dziecka wyposażenie placu zabaw powinno być na tyle ciekawe, by móc zapewnić rozrywkę na wiele godzin.  Rodzice muszą jednak patrzeć na jakość wykonania poszczególnych konstrukcji ogrodowych, gdyż priorytetem jest bezpieczeństwo. Należy kupować sprzęty, które posiadają certyfikat normy PN-EN 71-8 lub są oznaczone znakiem CE. Elementy wyposażenie bez ostrych kantów, wystających śrub, gwoździ, solidne systemy montowania do podłoża to gwarancja bezpieczeństwa użytkowników placu zabaw.

montowania do podłoża to gwarancja bezpieczeństwa użytkowników placu zabaw.

Z czego zrezygnować?

Z roślin, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. W momencie podjęcia decyzji o budowie placu zabaw w ogrodzie, należy przyjrzeć się nasadzeniom i wyeliminować kwiaty trujące oraz odmiany cierniste, ponieważ mogą powodować zadrapania.  

Kolorystyka placu. Na jakie barwy postawić?

Dobór kolorów na placu zabaw w ogrodzie zależy od wieku dziecka i tym samym jego rozwoju.  Najmłodsze dzieci lubią intensywne kolory, nasycone barwy, które stymulują ich mózg. Sprzęt dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym powinien być bardzo kolorowy. Stonowane kolory, w swej estetyce nawiązujące do stylu skandynawskiego, to dobry wybór dla dzieci nieco starszych. Należy pamiętać, że wszystko tak naprawdę zależy od upodobań dziecka. Dobrym pomysłem wydaje się przeniesienie kolorystyki z pokoju dziecka.

Jak wyposażyć ogrodowy plac zabaw?

Dobrze urządzony plac zabaw to miejsce skrojone na miarę potrzeb wiekowych danego dziecka. Młodsze dzieci nie są szczególnie zainteresowane zabawą w grupie (choć mogą współdzielić piaskownicę z innymi maluchami), a potrzeba rywalizacji jest im całkiem obca. Na placu zabaw dla maluszków idealnym rozwiązaniem będą: niewielkie plastikowe domki, gdzie dzieci mogą zanosić swoje skarby, bujaki na sprężynie i tablica do malowania przymocowana do płotu. Nie może zabraknąć piaskownicy, plastikowej zjeżdżalni, kuchni błotnej i nisko zawieszonej huśtawki z zapięciem lub w formie bocianiego gniazda.

Dzieci chodzące do szkoły mają zupełnie inne potrzeby zabawowe i rozwojowe. Nie dla nich piaskownice i bujaki. Nadal elementem obowiązkowym wyposażenia placu zabaw są huśtawki i zjeżdżalnie, ale mają one inną formę niż w przypadku sprzętu dla maluszków.

dziecko wspinające się po ściance

Dla dziecka w wieku 7-10 lat rozbujanie huśtawki siłą własnych mięśni nie stanowi już problemu. Tego typu sprzęt może być zawieszony nieco wyżej i nie mieć zapięcia. Z kolei zjeżdżalnie mają inny kąt nachylenia, wysokość i od sprzętu dla małych dzieci różnią się także użyciem materiałów. Mostki balansujące i huśtawki-równoważnie to kolejne sprzęty lubiane przez rozbrykane niczym tygryski dzieci. Linaria, drabinki sznurowe, ścianki wspinaczkowe, trampoliny, tunele rurowe, zestawy tematyczne cieszą się dużym powodzeniem. Korzystanie ze sprzętu sprawnościowego naprzemiennie stymuluje dwie półkule mózgowe, co w przyszłości korzystnie wpłynie na strefy funkcjonowania umysłowego i fizycznego. Do innych korzyści można zaliczyć przełamywanie strachu i panowanie nad koordynacją ruchową.

Jakie elementy warto zainstalować w przydomowym placu zabaw?

  • piaskownicę,
  • huśtawkę,
  • trampolinę,
  • tablicę do malowania,
  • tunele,
  • ściankę linową,
  • małe domki,
  • bujane zabawki,
  • kuchnię błotną,
  • zjeżdżalnię.

Modułowe place zabaw

Tworząc plac zabaw, możemy postawić na gotowe konstrukcje z wieloma atrakcjami, które zapewnią dziecku wielogodzinną zabawę na świeżym powietrzu. Modułowe place zabaw, które często korzystają z tego, co zaoferowała natura – ukształtowanie terenu, roślinność, otoczenie miejsca zabaw – pozwalają na dużą elastyczność. Taki plac można przearanżować w dowolnym momencie i dostosować do potrzeb rosnącego dziecka.

Podsumowanie

Stworzenie atrakcyjnego dla dziecka placu zabaw w ogrodzie nie jest trudne, o ile zaplanuje się go krok po kroku. Wyżej opisane pomysły sprawdzają się za każdym razem i nie wymagają wielkich nakładów finansowych (może poza modułowym placem). Przed wyborem urządzeń warto porozmawiać z samym zainteresowanym i zapytać o jego wizję. Dzieci bardzo często marzą o oryginalnych domkach i urządzeniach tematycznych, które nawiązują do aktualnej fascynacji bajką, filmem, konkretnym bohaterem itp.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
232 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *