fbpx
Ogród

Ogród wodny

• Zakładki: 22

 Ogrodnictwo wodne nie jest niczym nowym. Woda w ogrodzie to część starożytnej tradycji wywodzącej się z Indii i Bliskiego Wschodu, gdzie baseny i fontanny zapewniały wytchnienie w naprawdę upalne dni. Obecnie dodanie funkcji wodnej do ogrodu lub po prostu terenu wokół domu nie musi być szalenie kosztowne i wymagające dużego wysiłku. Jeśli czujesz, że wręcz rozpaczliwie potrzebujesz kojących dźwięków spadającej wody lub spokoju towarzyszącego wpatrywaniu się w taflę wody, to zapoznaj się z naszym artykułem na temat ogrodu wodnego. Dowiesz się, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, zapraszając wodę do swojej przydomowej przestrzeni.

Ogród wodny może przybierać różne formy

Staw lub oczko wodne

Wkopane w ziemię oczko wodne lub staw w obrębie podwórka stanową oszałamiającą ozdobę przestrzeni. Jeśli jeszcze dopełnia je wodospad, na powierzchni pływają lilie wodne, a całość łączy się z atrakcyjną kamienną ścianą, to robi się naprawdę bajkowo. Jednak zanim będziesz mógł karmić oczy takim widokiem, dobrze przemyśl lokalizację. Nie możesz wykopywać zbiornika w pobliżu drzew, gdyż ich korzenie mogą uszkodzić dno akwenu, a spadające liście przysporzą dodatkowej pracy. Budowa sztucznego stawu wiąże się ze sporymi pracami ziemnymi. Najważniejszą część zbiornika stanowi szczelna niecka z hydroizolacją w postaci membrany EPDM, folii PCW lub maty betonitowej. W stawach typowo ekologicznych stosuje się glinę używaną do wyrobu cegieł. Musi być odpowiednio „tłusta”.  Jeśli staw ma pełnić również funkcję kąpielową, powinien składać się z dwóch części – rekreacyjnej o głębokości 1,5-2 m i bagiennej strefy regeneracyjnej porośniętej roślinami, która stanowi filtr biologiczny.

Pozwolenie na budowę ogrodu wodnego

Jeśli oczko wodne (staw) nie będzie miało powierzchni większej niż 30 m², pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne. Decydując się na większy akwen, musisz zgłosić zamiar budowy do właściwego dla danego terenu organu administracji, uprzednio przygotowując projekt.

Jaką formę może mieć ogród wodny?

Staw i oczko wodne to najtrudniejsza do wykonania forma ogrodu wodnego. Nie musisz jednak wprowadzać funkcji wodnej do swojego ogrodu z tak wielkim rozmachem. Pomyśl o strumykach wodnych, ogrodowych misach – od kamiennych po metalowe – które są łatwe w konfiguracji, fontannach, kamiennych kaskadach, efektownych naczyniach (np. dzbankach), które zostały zaprojektowane tak, by można było dyskretnie zamontować pompę wodną, czy po prostu stosach z umiejętnie ułożonych kamyków, które kryją pod sobą pompę i zbiornik na wodę. Możliwości jest naprawdę wiele.

Jakie rośliny wodne posadzić?

Aby mówić o ogrodzie wodnym, w zaaranżowanej przez ciebie przestrzeni muszą zaistnieć różnego rodzaju rośliny. Zadbaj o obecność gatunków bagiennych, przybrzeżnych, pływających i podwodnych. Szukaj roślin, które radzą sobie w płytkiej wodzie i takich, które uwielbiają głębokości.

Jakie dodatki wybrać?

Jeśli zależy ci, aby ogród wodny stał się przestrzenią rekreacyjną, w której możesz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, pomyśl o mostkach, kładkach i altankach.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *