Ogród wertykalny to nietypowe rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Z roku na rok ogrody wertykalne są coraz bardziej popularne w Polsce. Ogrody wertykalne montowane są na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz. Coraz częściej spotykamy je w modnych restauracjach, pubach, jak i w prywatnych domach. Dowiedz się, dlaczego warto zamontować ogród wertykalny w domu.
Ogród wertykalny w mieszkaniu
Ogród wertykalny to tak zwana żywa ściana w mieszkaniu. Tego rodzaju zielona ściana jest nie tylko ładnym dekorem we wnętrzu.
Ogród wertykalny spełnia również ważną rolę w oczyszczaniu powietrza.
To istotne, zwłaszcza zimą, by zadbać o jakość powietrza w domu. Ogród wertykalny reguluje poziom wilgoci w powietrzu, a sam widok ogrodu na ścianie wpływa na nasze samopoczucie – rośliny działają odprężająco, zielony kolor nastraja nas pozytywnie. Dzięki dużej ilości roślin w domu, możemy zmniejszyć dręczący nas stres!
Jak zbudować ogród wertykalny?
Wbrew ogólnej opinii, stworzenie ogrodu wertykalnego nie jest trudne, ani nie musi być bardzo kosztowne. Wystarczy pobudzić w sobie smykałkę majsterkowicza i zabrać się do pracy.
Ogród wertykalny powinien znaleźć się na dobrze oświetlonej ścianie.
Większość roślin domowych potrzebuje dobrego oświetlenia. Najlepiej wybrać pokój południowy, w którym z pewnością roślinom nie zabraknie światła.
Ogród wertykalny – konstrukcja
Konstrukcja ogrodu wertykalnego jest prosta – należy stworzyć pionową podstawę dla wiszących obok siebie doniczek. Za doniczki mogą posłużyć plastikowe butelki przymocowane poziomo do podstawy i otworzone od góry. Podstawę warto zaprojektować w taki sposób, by stanowiła ramę i na dole miała półkę, na której utrzymają się wewnętrzne doniczki. Do stworzenia konstrukcji ogrodu wertykalnego możemy wykorzystać palety – najpopularniejszy materiał, z którego tworzone są meble DIY.
Ciekawym pomysłem jest stworzenie konstrukcji ogrodu wertykalnego z filcu – wystarczy stworzyć system kieszonek, w których umieścimy doniczki z kwiatami. Przy tworzeniu konstrukcji ogrodu wertykalnego należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – nie można sadzić roślin przy samej ścianie. Należy pamiętać o izolacji niezbędnej dla ściany i poziomu wilgotności. Tylną część ogrodu wertykalnego należy stworzyć z drewna lub płyty MDF.
Ogród wertykalny w Twoim mieszkaniu
Ogród wertykalny jest pożyteczny dla zdrowia i miły dla oka. To niezwykła dekoracja w aranżacji wnętrza. Jego umieszczenie należy dobrze zaprojektować. Ściana pełna roślin będzie elementem dominującym we wnętrzu. Dlatego decyzję o stworzeniu ogrodu wertykalnego warto skonsultować z architektem wnętrz, który doradzi, jak najlepiej zaaranżować przestrzeń z żywą ścianą w roli głównej.
Tagi: ogród wertykalny, wertykalny ogród, żywa ściana, ściana z roślin
4 thoughts on “Ogród wertykalny – jak stworzyć żywą ścianę w domu?”